Üniversite eğitimlerini eğitim fakültesinde tamamlamamış öğrencilerin tercih edebildiği formasyon eğitimi, temel olarak öğretmen yetiştirmeyi hedefler. Mezun olduktan sonra öğretmenlik yapmak isteyen ve eğitim alanında kendini geliştirmek isteyen öğrencilerin yöneldiği formasyon eğitimine katılmanın da belli başlı koşulları var. Gelin bunlara beraber göz atalım!

  Bu eğitimi veren üniversitelerin koşulları çeşitlilik gösterse bile, bazı değişmez gereklilikleri her öğrencinin karşılaması bekleniyor. Bunlardan ilki herhangi bir lisans programında son sınıf öğrencisi olmak ya da lisans programlarını başarıyla tamamlamış bir mezun olmak. Lisans programınızı tamamlamanız gereken en düşük not ortalaması başvuracağınız programa sahip okullara göre değişse bile, genellikle 2.0 kabul edilir.

 

  Yılın değişik dönemlerinde pedagojik formasyon eğitimi veren üniversitelerin kontenjanları, duyuruyu yaptıkları an açıklanır. Farklı üniversiteler farklı sayıda öğrencileri kabul ederken genellikle her üniversite formasyon eğitim programına dahil edilecek öğrencilerin %75’ini kendi lisans öğrencilerinden, kalan %25’ini de farklı üniversitelerde lisans eğitimlerini almakta olan veya tamamlamış olan öğrencilerden seçer. Her dönem oldukça yoğun şekilde talep gören formasyon programları, öğrencilerini başvuru sırasına göre değil, not ortalamalarına göre dizerek kontenjanlarını doldururlar. Ayrıca başvuru şartları arasında belli bir yaş sınırlaması da yoktur, lisans programınızdan yıllar önce mezun olsanız da eğitim alanına yönelip bu yönde ilerlemek istiyorsanız önünüzde bu konuda bir engel bulunmuyor.

  Pedagojik formasyon eğitimleri, ilgili üniversitenin Eğitim Fakültesi dersliklerinde, bölümün hocaları tarafından verilir. Eğitim Bilimine Giriş, Öğretim İlke ve Yöntemleri, Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme, Eğitim Psikolojisi, Sınıf Yönetimi, Rehberlik, Özel Öğretim Yöntemleri, Öğretim Teknolojileri ve Materyal Tasarımları gibi başlıklar üniversiteden üniversiteye değişse de içerikler değişmeden pedagojik formasyon eğitimi alan tüm öğrencilere aktarılır. Bu derslere ek olarak alacağınız Öğretmenlik Uygulaması dersi, belki de formasyon eğitiminin en kritik noktası. Pedagojik formasyon eğitimi aldığınız şehirdeki orta okullardan ya da liselerden birine stajyer öğretmen olarak atanıp lisans eğitiminizi aldığınız alanda öğretmenlik çalışmalarınıza başladığınız bu kısım, değerlendirilmenizin en önemli kısmını kaplıyor. Bu süreç boyunca üniversitedeki danışmanınız ve stajyer öğretmen olarak derslerine girdiğiniz lisedeki bölüm öğretmeniniz, sizi ders anlatırken gözlemleyerek ve puanlıyor ve bu konuda gelişmenize yardımcı oluyor.

  Belki de bu konu hakkındaki en önemli bilgi, pedagojik formasyon eğitiminin belli bir ücret karşılığında alınabilmesi. İki dönem sürecek bu eğitime toplamda 2000 TL gibi bir ücret ödemeniz gerekiyor. Bu ücreti her dönem başlangıcında iki taksit şeklinde ödeyebilirsiniz.

  Gelecekte eğitim alanında çalışmayacak olsanız bile, alacağınız teorik ve uygulamalı derslerin size kattıkları oldukça fazla olacaktır. Pedagojik formasyon eğitimi, lisans hayatını eğitim fakültesinde sürdürmese de alana ilgi duyan öğrencileri bekliyor!