İzlediğimiz birçok filmde de karşımıza çıkan solucan deliği kavramı nedir? Solucan deliği ismini elma ve kurt ilişkisinden almıştır. Kurt nasıl elmaya girdiğinde rahatlıkla diğer taraftan çıkabiliyorsa solucan deliğini de bu şekilde düşünebiliriz.

 Böyle basit bir şekilde elma kurt ilişkisine benzetmişler ama fizikçiler ne diyor peki bu duruma? Fizikçiler solucan deliğini bir Einstein-Rosen köprüsü olarak tanımlar. Köprünün bir ucunda uzay-zamanın bir bölümü, diğer ucunda da başka bir bölümü vardır. Böyle bir tünel, bitiş noktaları arasında kısa bir yol sağlayacaktır. Benzer şekilde, düz bir kağıt tabakası boyunca A noktasından B noktasına yürüyen bir adam düşünelim. Kağıt, üçüncü boyuttan A ve B'nin üst üste gelmesi için kıvrılırsa, adam doğrudan bir noktadan diğerine adım atabilir.

 Solucan deliklerinin bir girişi bir de çıkışı olmak zorundadır ve bu giriş çıkışları birbirine bağlayan boğazları bulunur. Giriş ve çıkışların küresel biçimde olabileceği düşünülmektedir. Bir solucan deliği teorik olarak sizi uzayın öteki tarafına geçireceği gibi, zamanda ileri veya geri de götürebilir.

 Peki, solucan delikleri gerçekten var mı? Aslına bakarsanız şu ana kadar kimse böyle bir şey görmedi yani sadece teorik bir yapı. Bu fikir iki nokta arasındaki uzaklığı gerçek anlamda kat etmeden uzayda hareket edebiliyor olmamızdır. Büyük miktarda kütle çekim kuvveti gerektiren bir şeyin resmen uzayı katlaması gerekir. Bunu da bir karadelik yapabilir. Bir kara deliğin öyle bir kütle çekim kuvveti vardır ki etrafındaki uzay-zamanı eğer. Yani uzayın kara delik tarafından katlanan iki kısmını birbirine bağlayabilir.

 Bu da demek oluyor ki solucan deliği neden olmasın, olabilir!