Odyoloji, az bilinen ve son zamanlarda oldukça merak edilen bölümlerden biri. Peki Odyoloji nedir? Odyoloji mezunları ne iş yaparlar ve nerelerde çalışırlar? İşte Odyoloji bölümü hakkında merak edilenler! 

Odyoloji Nedir? 

 Odyoloji, işitme ve denge bozukluklarının tanılanması ve rehabilitasyonunun sağlanması, tanısı konulan bu bozuklukların önlenmesi ile ilgilenen bir disiplindir. Odyoloji bölümü ise işitme ve denge kayıplarının erken teşhis edilmesi ve uygun tedavinin rehabilitatif yaklaşımla gerçekleştirilmesinde yetkin bireyler yetiştiren bölümdür.   

Odyoloji Eğitimi Neler İçerir? 

 Odyoloji bölümü, ağırlıklı olarak meslek eğitiminin verildiği bölümdür. Dört yıllık eğitim süreci boyunca "Odyoloji’nin Pediyatrik Değerlendirilmesi, Odyoloji’de Tanımlama ve Yorumlama” gibi mesleki dersler verilmesinin yanı sıra “Anatomi, Fizyoloji, Genel Kimya, İşletme Yönetimi, Psikolojiye Giriş, Besin Mikrobiyolojisi ve Besin Güvenliği, Biyokimya” gibi genel dersler de verilir. Odyoloji bölümü öğrencilerinin zorunlu yaz stajı vardır. Bunun dışında, eğitim dönemlerinde araştırma, seminer, rapor sunma gibi sorumlulukları da vardır.  

 Odyometri bölümünde 2 yıllık eğitimini tamamlamış öğrenciler, DGS (Dikey Geçiş Sınavı) ile Odyoloji tercih ederek lisans eğitimlerini tamamlayabilirler.  

Odyoloji Mezunları Nerelerde Çalışırlar? 

 Odyoloji bölümü mezunları, devlet, üniversite veya özel hastanelerinin Odyoloji Kliniklerinde çalışabilmektedirler. Koklear implant ameliyatlarının hastanelerde yapılabilmesi için KBB hekimi ile birlikte bir Odyolog bulunması şarttır. Odyologlar, işitme engellilere yönelik hizmet veren özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde çalışma imkanlarına sahiptirler. Hatta bu alanda da işitme engelli bireylerin eğitmenleri ile birlikte bir odyoloğun çalışması mecburidir. Bunların yanı sıra, kendilerine ait özel odyoloji merkezleri açarak iş hayatına devam etmeyi tercih edebilirler. Akademik kariyer yapmak isteyen mezunlar ise yüksek lisans eğitimine başvurarak akademik hayatlarına devam edebilirler.  

 Odyoloji bölümü, halk ağzıyla iş bulmanın garanti görüldüğü bir alandır. Türkiye’de 300 odyoloji ve konuşma bozuklukları uzmanı bulunurken, kamu ve özel hastanelerin ihtiyacı ise yaklaşık 10.000 civarındadır. 

Kimler Odyoloji Bölümünü Tercih Etmeli? 

 Bu bölümü tercih edecek bireylerin, öncelikli olarak sosyal yardıma ilgisi olan, soğukkanlı, sakin ve tedbirli kişiler olması gerekmektedir. Bunun dışında, görsel ve işitsel algısı yüksek, gözlem yapma becerisi kuvvetli, göz, kulak, el ve ayak uzuvlarını eşgüdümlü kullanabilen kimseler bu alanda yer edinebilir ve oldukça başarılı bir meslek hayatı geçirebilirler. 

 Odyoloji bölümünün taban puanlarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

 İnanarak, isteyerek ve severek adım atacağınız bu yolda başarı daima sizinle olacaktır!