Başlığı görüp “Biz daha öğrenciyiz, üniversite okuyoruz, ne LinkedIn’i yahu?” demeyin. Özellikle de ileride kurumsal hayata atılmayı planlıyorsanız öğrenciyken burada özgeçmişinizi oluşturmanızda fayda var. Peki tam olarak nedir bu LinkedIn, ne işimize yarayabilir? Bu sosyal ağın faydalarını birlikte inceleyelim.

LinkedIn Nedir? 

  LinkedIn için kısaca “İş hayatının Facebook’u” diyebiliriz. Google’a bu soruyu sorduğumuzda da “LinkedIn, iş dünyasındaki kişilerin diğer kişilerle iletişim kurmasını ve bilgi alışverişi yapmasını amaçlayan profesyonel sosyal paylaşım platformudur.” cevabını alıyoruz.

  Dünya dijitalleşirken iş hayatı da dijitalleşti. Yani büyük olasılıkla gelecekte içinde bulunacağımız bir platform LinkedIn. Birçok insanla bu sosyal ağ üzerinden tanışabilir, iletişime geçebilir ve hatta buradan iş bile bulabilirsiniz. 

  Özellikle zorunlu veya gönüllü staj arıyorsanız iş ilanları kısmını kontrol etmenizi öneririm. Staj ve part time çalışma ilanları firmalar tarafından genelde LinkedIn’e yüklenir. LinkedIn üzerinden öz geçmiş gönderebilir ve iş başvurusu yapabilirsiniz.

LinkedIn’i öğrenciyken kullanmaya başlamanın avantajları nedir? 

  Muhtemelen zorunlu stajı olan öğrencilerin çoğu LinkedIn ile tanışmıştır. Siz hala tanışmadıysanız, hazırlık okuyor dahi olsanız, en kısa zamanda burada bir hesap açmanızda fayda var. Yukarıda bahsettiğimiz iş bulma konusundaki kolaylığı dışında, LinkedIn size öğrenciyken bile geniş bir network, yani kendi sosyal bağlantılarınızı kurmanızı sağlar. Normalde tanışma imkanınızın çok az olduğu insanlarla kolay ve profesyonel bir şekilde iletişim kurabilirsiniz. Tanıştığınız insanlarla (öğrenci veya çalışan) LinkedIn üzerinden bağlantı kurun, kendinizi unutturmayın. 

  Ne zaman kime ihtiyacınız olacağını bilemezsiniz, bir kulüp toplantısında tanıştığınız bir öğrenci bir gün sizin iş bulmanıza aracı olabilir ya da bir etkinlikte tanışma fırsatı bulduğumuz bir insan kaynakları müdürüyle bir gün mülakat için karşılaşırsanız, ona kendinizi hatırlatmak için LinkedIn üzerinden bağlantı kurduğunuzu göstermek etkili bir yol olabilir. Bu konuda olasılıklar sonsuz. 

  Ayrıca ilgilendiğiniz alanda çalışan insanlara küçük sorular sorabilmenizi sağlayabilmesi bile, okurken LinkedIn kullanmanın faydalı olduğunun bir göstergesi.

Peki LinkedIn nasıl kullanılır? 

  LinkedIn'in kullanımı diğer sosyal medya ağlarına oldukça benzer. İsminizi ve fotoğrafınızı ekledikten sonra hangi okullarda okuduğunuzu, varsa iş tecrübelerinizi ve gönülllü olarak yer aldığınız projeleri profilinize kolayca ekleyebilirsiniz. Ayrıca aldığınız sertifikaları, eğitimleri, bildiğiniz yabancı dilleri hatta sahip olduğunuz kişisel özelliklerinizi bile profilinizde belirtebilirsiniz.

  Özetle LinkedIn, diğer sosyal ağlar kadar zamanınızı almayacak ve belki de onlara kıyasla fazlasıyla verim alabileceğiniz bir platform.