Bir öğrenci için zor şeyler nedir? Dersler? Sınavlar? Olası. Size kafayı takmış bir hoca? Muhtemel. Sabahın körüne koyulan dersler ve evinize uzak bir okul? Mümkün. Peki ya para biriktirmek? İşte bu birinci sıraya yerleşebilir. Kitaplar, yol, yemek, eğer şehir dışından geldiyseniz kalacak yer, derken bir bakıyorsunuz cepte delik açılmış. E tabi bir de o kafeye gidelim şu filme girelim durumları var. 

  Durum böyle ama diğer yandan da hayaller var, planlar var, yaz var, güneş var, deniz var. Tüm bu masraflar bizi tatil planları yapmaktan ya da o almayı çok istediğiniz şeyi düşlemekten alıkoyar mı? Tabii ki hayır! Koymasın da. Tatile mi gitmek istiyorsun? Çantanı hazırla! Bir bilgisayar mı almak istiyorsun? Piyasayı yoklamaya başla bakalım. İşte sana hayallerine giden yolda basamak olacak parayı biriktirmenin 5 basit yöntem! 

 

1) Başarıya giden yol fedakarlık taşlarıyla bezelidir!

  Bu her şey için böyledir. Bir şeylerden feda etmezsen başka bir şeyleri kazanamazsın. Fakat bu iş fedakarlık yapmakla da bitmiyor. O fedakarlığın boşa gitmemesi gerekiyor. "Şu sigarayı bıraksam bir araba alırdım."  Alamadı. ‘E ama bu adam/kadın sigaradan aldığı zevkten feragat etti. Bir şeyler verdi. Neden karşılığını alamadı?’  mı diyorsun? Çünkü sigaraya yatırmadığı parayı tutmadı. O para bir şekilde harcandı ve bitti. Bizim istediğimiz o paranın birikmesi. O yüzden harcamadığını tut. Fedakarlığın kuş olup uçmasın.  

  Sana sigarayı bırak falan demiyorum. Bıraksan sağlığın için fena olmaz hani ama o senin bileceğin iş. Artık çayından mı feda edersin, her gün dışarda içtiğin kahveyi evden mi getirirsin sen belirle. Daha yaratıcı olabileceğine eminim! 

 

2) Cepte duran paraya veda et!

     Eğer  "Peki ben bu parayı nasıl tutacağım?" diyorsan senin işine yarayacak madde bu. Bu bir gerçek. Parayı cüzdanında taşırsan o para resmen buharlaşıp gidiyor. Nasıl harcandığının farkında bile olmuyorsun. O yüzden paralar yastık altına. Tabi sen paranı yastığının altına koyma. Bir kumbara edinebilirsin ya da bankamatik kartına da atabilirsin parayı ama tabi bankamatik kartı her ne kadar önüne set çekecek olsa da cebinde olacak. Ne kadar uzak o kadar iyi. Bu sebeple kumbara daha tercih edilesi ve daha nostaljik :). 

  Ek olarak eğer yanında ekstra para taşımak istiyorsan, bu seni güvende hissettiriyorsa fazladan aldığın parayı cüzdanının farklı bir bölümüne koyabilirsin. Böylece o parayı sürekli görmeyecek ve kısa sürede harcamayacaksın. 

 

3)Çıkarın kağıt kalemleri! Muhasebe defteri tutacağız!

   Fuzuli masraflarımızı yok etmeliyiz arkadaşlar. Benim fuzuli masrafım yok deme! Al bir defter bir ay boyunca yaptığın harcamaları yaz. Emin ol aralardan 'Bunu almasaymışım da olurmuş' diyeceğin birçok şey çıkacak. 

  Akşamdan akşama tut bu 'harcamalar günlüğünü'. Hatırlamak için gün içinde aldıklarının fişlerini biriktirebilirsin. Fişi olmayan şeyler için de hafızanı çalıştır. Bir ayın sonunda en çok fuzuli harcama yaptığın alanı belirle. Yapman gerekeni biliyorsun ya da yapmaman gerekeni. Eğer sıkılırsan bunu yapmayı bırakabilirsin. İlk ay yaptığın fuzuli harcamaları öğrenir ve bir sonraki aylarda denetleme işlemini kendi içinde yapabilirsin. 

 

4) Miras değil alın teri!

  Bana bu yetmez diyorsan birikimine biraz daha katkı sağlamak için boş günlerinde günübirlik işler bulabilirsin. Öğrencilere bu şekilde iş sağlayan ajanslar var. Bir maçta ya da konserde bilet kesim elemanı, bir restoranda ek eleman olarak çalışabilirsin. Daha da iyisi fuarlarda görevli olarak da iş bulabilirsin. Bu aynı zamanda kendini geliştirmene de yardımcı olur.  

  Ek olarak, bayramlarda ya da anneler günü gibi özel günlerde hazır giyim mağazaları gibi kurumlar 4-5 günlük ek eleman alımı yapıyor. Eğer o günler için bir planın yoksa bu tür işlere başvurabilirsin.

 

5)İndirim tuzaklarına dikkat!

  Aslında bu çok değişken bir madde. Aranızda “İndirimlerde ürünlerin fiyatları düşüyor. Bu bütçemiz için yararlı olmaz ?” diyenler vardır. Evet bu doğru fakat aynı zamanda indirimler bizi para harcamaya da teşvik ediyorlar. Alışveriş canavarları beni anladı bence.  

  İndirim zamanlarında aslında hiç de ihtiyacımız olmayan şeyleri sırf fiyatı olması gerekenden daha düşük diye alabiliyoruz. “Bunu bu fiyata bir daha asla bulamam.” Temel düşüncemiz bu oluyor. Esasen amacımız çıkar sağlamak ama ava giderken avlanıyoruz. Çünkü tuzak dediğim maalesef sadece bu değildi arkadaşlar. Aynı zamanda bazı mağazalar bu dönemlerde önce ürünlerin fiyatlarını yükseltip daha sonra o fiyat üzerinden indirim yapabiliyorlar. Önce bindirip sonra indiriyorlar yani. Burada yapmanız gereken bilinçli bir tüketici olup alacağınız ürünün asıl fiyatını bilmek. 

  Çıkar duygularıyla düşünmeyi bırakıp mantığına yönelen bazıları zaten en başında, daha “Bu çok ucuzmuş bunu almalıyım.” evresindeyken kendilerine set çekiyorlar ve sadece ihtiyaçları olan şeylere yöneliyorlar. Onlara diyecek bir şeyim yok. Doğru yoldasınız, devam edin. Ama siz, alışveriş delileri, eğer birikim yapmak istiyorsanız indirim zamanları mağazaların önünden bile geçmeyin ya da aklınıza planlarınızı, almayı düşlediğiniz şeyleri getirin ve içinizde bir tahlil yapın. Hangisi sizin için daha önemli?   

 

 

  Ve son olarak tabi ki de her şeyin başı sabır arkadaşlar. Maalesef eğer piyango vurmazsa o para oraya ışınlanarak gelmeyecek. Başta süreç size yavaş ve sıkıcı gelebilir fakat uzun vadede sabrınızın, fedakarlığınızın, emeğinizin karşılığını alacaksınız.  

  Amacımız hiçbir zaman para değil. Olmasın! O sadece hayallerimize giden yolda bir basamak, bir köprü. Hayallerinize kavuşmanız dileğiyle...