Üniversiteye geçtiğinizde masraflarınızın artması normal. Harçlıklarınız bulunduğunuz ayı geçirmeye yetmiyorsa ve buna rağmen ailenizden daha fazla para almak istemiyorsanız yalnız değilsiniz. Öğrenciyken aynı zamanda çalışmak zor olsa da, sonucunda kazanılan para size ilaç gibi gelebilir. Bunun dışında da bazılarına göre sadece farklı bir tecrübe edinmek için bile öğrenciyken çalışılmalı. Bu deneyimi yaşamak isterseniz dışarıda öğrenciler için bir sürü yarı ve tam zamanlı iş fırsatı mevcut. Bu işleri şöyle bir sıralayalım.

1) Garsonluk ve Satış Temsilciliği Gibi İşler

   Örgün eğitimde okuyorsanız yarı zamanlı olarak girebileceğiniz bu işler, diğerlerine göre daha fazla zamanınızı alabilir. Bu tarz işleri rahatça bulabilirsiniz, özellikle okulunuza yakın kafelerde ‘Garson aranıyor.’ gibi yazıları görmeniz muhtemel. Bunlar devamlı işlerdir ve muhtemelen size ödenen ücrette free lance işlere göre daha yüksektir. Eğer aradığınız şey düzenli bir iş ve sabit bir maaşsa aradığınız işler bu kategoride olabilir. Ancak hem derslere hem işe yetişmeniz biraz zor olabilir. Ehliyetiniz varsa bu kategoriye restoranların paket servis dağıtım elemanı olabileceğinizi de ekleyebiliriz.

2) Özel Ders Vermek

   Birine ders anlatmakta başarılıysanız, belki de özel ders sizin için en kolay seçenektir. Özellikle bir tanıdığınıza, iyi olduğunuz bir derste ortaokul veya lise düzeyinde ders vermek en rahatı olabilir. Haftalık ders saati size göre değişebilir. Kafe veya markette çalışmaya göre daha az para alsanız da onlara göre çok daha esnektir. Haftada 3-4 saat ders vererek kendinize gayet makul düzeyde bir harçlık çıkarabilirsiniz.

3) Kendi Mesleğinizle Alakalı İşler

   Hala öğrenci olsanız da hem kendinizi geliştirmek hem de para kazanmak için gelecekteki mesleğinizle ilgili işlere girebilirsiniz. Örneğin mimarlık okuyorsanız mimarlıkla ilgili bilgisayar programlarını öğrenip şirketlerde yarı zamanlı işe girebilir, yabancı dil okuyorsanız küçük küçük çevirmenlik işleri yapabilirsiniz. Web tasarımında, Excel’de iyiyseniz, yeteneklerizi internetten free lance (serbest) işler için açılmış sitelere başvurarak değerlendirebilirsiniz.

4) İşe Girmek Dışındaki Seçenekler

   Düzenli ve devamlı iş yapmak için çok yoğun olduğunuz bir süreçteyseniz, kullanmadığınız eşyaları 2. el ürün sitelerinde satabilirsiniz. Ayrıca eylül ekim ayları gibi çoğu vakıf burs başvurularını açıyor, başvuru yapabilirsiniz. KYK da başvurulabilecek kurumlardan ve oradan burs alamasanız bile başvuran çoğu kişi kredi alabiliyor. Geri ödeme kısmını göze alabiliyorsanız, değerlendirilebilecek seçeneklerde kredi almakta var.

   Üniversiteye geçtiğinizde değişebilecek şeylerden biri de harcamalarınız. Eğitiminize harcadığınız paranın artabilir. Aynı zamanda farklı bir süreçten geçtiğiniz için zevklerinizin değişebilir. Yeni eşyalar almak istemeniz, zaten artan harcamaların yanında lüks gözükebilir. Ancak yukarıdaki seçeneklere başvurarak hem ihtiyaçlarınıza hem istediklerinize sahip olabilirsiniz.