Başlıktan da anlaşılacağı gibi filmlerin konuları eğitim hayatı, öğrenci ve öğretmen üçgeninde dönüyor. Fakat sadece öğretmen adaylarının değil, aynı zamanda yolu eğitimden geçen herkesin izlemesi gerektiğine inandığımız filmleri senin için derledik. Keyifli seyirler şimdiden!

1) 400 Darbe (The 400 Blows)

 9 yaşındaki Antoine, ödevini yapmaz ve bu yüzden okula gitmekten korkar. Arkadaşı Rene ile birlikte okulu asıp gezintiye çıkarlar ve olaylar gelişir. Bu filmde olumsuz ebeveyn ve öğretmen tutumunun suça eğilimli öğrencilerde nasıl sonuçlar doğurduğunu görebilirsiniz.

2) Ana (Mommy)

Film, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) olan Steve'in bu süreci nasıl yaşadığı ve yeni bir hayata nasıl adım attığını konu alıyor.

3) Hayal (Drommen)

 Özgür ruh Fritz'in baskıcı okul sistemine direnişini görmeye var mısın? O zaman seni 2006 yapımı bu filmi izlemeye davet ediyoruz!

4) İki Dil Bir Bavul

 Atamalar sonucu tayini Şanlıurfa'danın Kürt nüfusu fazla olan bir köyüne çıkan öğretmen bir yılın sonunda çocuklara Türkçe okuma-yazma öğretebilecek mi dersiniz?

5) Mona Lisa'nın Gülüşü (Mona Lisa Smile)

 Geleneksel tarzdaki eğitimin dışına çıkan bir öğretmenin, tutucu öğrencileri eğitmesi mümkün müdür? Hatta yeniliği ve gelişimi reddeden öğrencilere ''önceden çizilmiş yolun'' dışına çıkıp kendi yollarını çizmeyi öğretebilir mi?