Google Asistanı bilmeyeniniz var mı? Varsa onları bu tarafa alıp kısa bir bilgilendirmeyle Google Asistan’ın bankacılık alanındaki yeniliklerinden bahsetmek isterim!

 iOS işletim sistemine sahip telefonlardaki Siri ile yapay zeka, iPhone kullanıcıları başta olmak üzere hepimizin hayatına ufaktan da olsa bir giriş yaptı. iOS işletim sistemine sahip kullanıcılar dışında bu uygulamadan yararlanamayan Android kullanıcılarının yardımına Google Asistan koştu. Google Asistan, Android telefonlar için Siri benzeri tasarıma sahip bir uygulama olarak karşımıza çıkmış olup bizleri günlük hayatımızdaki birçok yükten kurtarmayı başardı. Nasıl mı? Google Asistan ile artık özel tarihleri unuttuğunuz, randevularınıza geç kalarak bahane üretmek zorunda kaldığınız o günler geride kalacak!

Google Asistan, 2016 yılında lanse edilmiş bir projedir. 2018 sonlarına doğru Türkçe desteği gelmesiyle ülkemizde daha çok ses getiren Asistan için ne gibi kullanım alanlarının oluşturulacağı herkes tarafından merak konusuydu. Google Asistan’ın ülkemizdeki ilk uygulaması ise Türkiye’nin yapay zekalı ilk bankacılık chatbotuna imza atan ve yakın zamanda Amazon UK için geliştirdiği alışveriş botuyla da ses getiren Cbot tarafından geliştirildi.

 Bankalar ve müşteriler arasında köprü kuracak olan bu proje, müşteri etkileşimlerinde yepyeni bir boyut kazandıracağa benziyor. Bu uygulama sayesinde müşteriler, bankacılık konusunda akıllarındaki soru işaretlerinin yanıtını sesli bir şekilde Google Asistan ile chatbottan anında yanıt alabilecekler.

 Kredilerden kayıp çalıntı işlemlerine kadar her konuda desteği sağlayacak uygulama şimdiden müşteri memnuniyetini sağlayacağa benziyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Cbot Kurucu ve CEO’su Mete Aktaş, Google Asistanın esnek yapısına vurgu yaparken sadece bankacılık değil, ticaret gibi alanlarda da kolay bir şekilde desteğin alınabileceğini söyledi. Proje süreciyle ilgili ise “Google Asistan Bankacılık Uygulaması projesi için, önce Google ile partnerlik sürecimizi tamamladık. Sonra iş birliği yaptığımız İş Bankası ile bu çalışmanın kapsamını belirledik. Arkasından bankacılık uygulamasını bu alandaki müşteri sorularını yanıtlayan bir FAQ asistanı olarak tanımlayarak geliştirme çalışmalarını tamamladık” dedi.

 Yeniliklerden haberdar olmak için takipte kalmayı unutma!