Herkese merhaba! Bugünkü bölüm/meslek tanıtım yazımızda Okul Öncesi Öğretmenliğinden bahsedeceğiz. Anasınıfı Öğretmenliği olarak da bildiğimiz bu mesleğe birçoğumuz hayatımızın bir bölümünde tanıklık etmişizdir zaten. O yüzden meslek tanımını kısaca yapıyor ve asıl detaylara başlıyorum! Okul Öncesi Öğretmenliği nedir? Okul öncesi öğretmeni olmak isteyen öğrencilerin hangi yetkinliklere sahip olması gerekmektedir? Okul Öncesi Öğretmenliği okuyan öğrenciler hangi alanlarda iş imkanları bulabilir? Türkiye'de olmayan pedagoji bölümünün yerini mi tutmaktadır? Hepsinin cevabı için okumaya devam edebilirsin!

Okul Öncesi Öğretmeni Nedir, Ne İş Yapar?

 Okul öncesi öğretmenleri, belirli bir yaş aralığındaki (genelde 6 yaşından küçük) çocukların ilköğretime kadar olan eğitimi ile ilgilenir; sosyal, zeka ve duyusal yönlerinin gelişmesini sağlarlar. Motor beceriler kazandırır, temel kavramları öğretirler. Milli Eğitim Bakanlığının onayladığı özel eğitim kurumları ve devlet okullarında çalışabilirler. Belli başlı görevleri; çocuklara öz bakım gibi temel eğitimleri vermek, birbirleriyle iletişimlerini takip etmek, onları araştırmaya ve keşfetmeye yönlendirmek ve gelişimlerini, davranışlarını takip edip velilere bildirmektir.

Kimler Okul Öncesi Öğretmeni Olabilir?

 Anasınıfı öğretmeni denince aklımıza ilk gelen kişisel özellik, sabırdır. Anneler evde 1-2 çocukla bile çileden çıkarken onların 15-20 çocukla ilgilenmesi gerçekten büyük bir sabır işidir. Ayrıca dikkatli, disiplinli, çocuklarla anlaşabilen, profesyonel, iletişim gücü yüksek olan kişiler de bu meslek için çok uygundur.

Nasıl Okul Öncesi Öğretmeni Olunur?

 Okul öncesi öğretmeni olabilmek için 4 yıllık bir Okul Öncesi Öğretmenliği lisans programından mezun olunması gerekir. Bunun yanı sıra Çocuk Gelişimi (MYO), Çocuk Gelişimi ve Eğitimi, Sosyal Hizmetler, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenliği bölümlerinden de Okul Öncesi Öğretmeni olabilirsiniz. Daha sonra devlette çalışmak isteyenlerin KPSS’ye girip yeterli puanı almaları gerekecek.

Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümünde Nasıl Bir Eğitim verilir?

 Okulöncesi Öğretmenliği, eğitim fakültelerinde yer alan 4 yıllık bir lisans programıdır. Programda öğretmenlik meslek bilgisi, zorunlu alan bilgisi, genel kültür ve uygulama derslerine yer verilmektedir. Dersler teorik ve uygulamalı olarak ikiye ayılır. Uygulamalı dersler ise İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde anaokulu ve anasınıflarında bir uzman gözetiminde gerçekleştirilmektedir. 

 Okul Öncesi Öğretmenliği tanıtım yazımız bu kadardı. Hedeflerine giden bu yolda birazcık bile yardımımız dokunduysa ne mutlu bize. Umarız her şey dilediğince olur!