Çok kitap okuyor olabilirsiniz. Roman, hikaye, kişisel gelişim, bilim-kurgu... Çok güzel. Güzel ama sizce yeterli mi? Mesela bir felsefe üzerine kitap okumak istemez miydiniz? Ya da biyografi? Belki otobiyografi? Çok mu sıkıcı olurdu? Bence kitap türlerine karşı ön yargılarımızı kırmamız için tam yerinde bir davranış olurdu. Yeni fikirler, yeni düşünceler. Belki karşıt görüşler, belki de tanıdık yüzler. Okumadan kim bilir?

   Peki farklı türde kitaplar okumak bize ne gibi faydalar sağlar?

 

1) Korkularınızı yenersiniz!

   Emin olun o karanlık odalarda hayaletler, öcüler, büyücüler falan yok! Cesaretinizi toplayın ve 'hiç okumam' dediğiniz o tür ile ilgili bir kitabı alın. Sonra aralayın o kapıyı. Yüzleşin gerçeklerle. Belki size anlatıldığı gibi değildir o kapının ardı. Ayrıca, size anlatıldığı gibi olsa dahi en azından anlatılanları doğrulamış olursunuz. Fena mı? Unutmayın, aynı kıyıda kaldığınız sürece tuttuğunuz balıklar değişmeyecek.

 

2) Empati kurma beceriniz gelişir!

   Empati kelimesini o kadar sık duyar olduk ki bu aralar, artık bıktık. Çünkü bir çok kelime gibi bu kelimenin de altı boşaltıldı. O zaman biz dolduralım.
Size karşıt görüşlü diye bildiğiniz, 'bunlar böyleymiş' dediğiniz. Yani kulaktan dolma bilgilerle karşı çıktığınız insanların düşüncelerini, fikirlerini okuyun. Haklı oldukları ve haksız oldukları konuları belirleyin ve karşınızdaki kişiyi anlamış olun. En azından ona neden kızıyorum diye öğrenmiş olursunuz. Ya da boşuna kızdığınızı fark eder 'ben ne yapıyormuşum' dersiniz. Kısaca, karşınızdaki düşünceyi tanımlamış/anlamış olursunuz.

 

3) Özgüveniniz artar!

   Korkularınızı yendiniz, artık o karanlık odada kimin kaldığını, neler olduğunu biliyorsunuz. Zararlı veya zararsız olduğunu da tespit ettiniz. O zaman +1 puanı hanenize yazabilirsiniz.

 

4) Sizden farklı görünen kişilerle tanışma fırsatınız artar!

   Çünkü, artık o görüşe sahip kişilerin ne düşündüğünü, nasıl düşündüğünü ve neden bu şekilde düşündüğünü biliyorsunuz. Sizin hakkınızda da kendi görüşleri hakında da bir fikre sahipsiniz. Bu da karşılıklı iletişim kurabilmek için önemli bir adım hepimiz için.

 

5) Ortamda konuşacak yeni konularınız olur!

   Sizde her gün aynı şeyleri konuşup durmaktan bıkmadınız mı?
   Hiçbir fikrinizin olmadığı bir tür hakkında yeni düşünceler edindiğinizi düşünün. Belki bulunduğunuz ortamlarda konuşullan konular hiç ilginizi çekmiyordu. Ya şimdi? O konu hakkında siz de bir görüş bildirebilir, düşüncenizi söyleyebilir ve üzerine tartışabilirsiniz. Ne diyelim, hayırlı olsun o zaman. Konuşacak birsürü yeni konunuz oldu.

 

6) Yeni girişimlerinizin önünü açarsınız!

   Farklı türde kitaplar okumayı en çok bu yüzden seviyorum sanırım. Edindiğim yeni bilgiler aklıma yeni fikirler getiriyor, beni düşündürüyor. Ve bu konu hakkında da sevdiğim güzel bir söz var, sizlerle de paylaşmak isterim;

   Yeni fikir ve yeni düşüncelerle bir girişimde bulunmak istiyorsanız sizi durduran kalıplaşmış düşüncelerin üzerine doğru taarruza geçin! Her şeyin sandığınız kadar değil, bilebildiğiniz kadar olduğunu göreceksiniz!     -Anonim

   Okuduğunuz her kitap açmak istediğiniz kapıların anahtarı olsun!