Minnettarlık listesi, orijinal ismiyle ‘gratitude journal’, her birimizin hayatta karşılaştığı olaylara karşı aldığı duruşu güçlendirmeye dayalı bir sistem. Minnettarlık ve şükran duyma gibi anlamları odağına alan bu hatırlatma aracı, hayattaki önceliklerimizi ve dayanaklarımızı dikkatle değerlendirmemize, böylece de mental sağlığımızı korumamıza yardımcı oluyor.

Genel olarak minnettar olmak ya da şükran duymak neden bu kadar önemli?

 Hemen hemen hepimiz gündelik yaşamlarımızda pek çok kişiyle temasa geçiyor, sonucunu önceden kestiremeyeceğimiz birçok olay yaşıyoruz. Zamanın akışına gayet uygun bir şekilde, bu olayların sonuçlarının olumlu ya da olumsuz yansımalarını da yaşamımızda görüyoruz, minnettarlık kavramı da tam olarak burada devreye giriyor. Başımızdan geçen tüm bu olayların gayet doğal olduğunu kabullenerek, karşılaşacağımız her sorunun ya da olumsuzluğun da hayatın bir parçası olduğunu hatırlayabilmek oldukça önemli. Minnettarlık ise, halihazırda hayatınızda ‘iyi’ giden şeylere tutunarak geleceğinize daha da ümitle bakabilmenizi sağlıyor. Hayatınızla ilgili güzel şeylere gerektiği kadar değer verebilmeniz gelecekte yaşayabileceğiniz tüm güzel günler ve olasılıklar için de olumlama yapmanızı sağlayacak. Yani minnettarlık listesi bir nevi şu an sahip olduklarımızı ve kişisel yeterliliğimizi vurgulayarak gelecek planlarımızı gerçekleştirmek için harekete geçmemizi gerektiren gücü bize sağlıyor.

Peki minnettarlık listesini nasıl hazırlayabiliriz?

 Bu listeyi hazırlarken en önemli nokta, kendinize karşı dürüst olmanız; çoğumuz zamanımızın büyük bir kısmını olumsuz ya da kötü taraflara odaklanarak dolayısıyla olanları büyüterek geçiriyoruz. Bu listeyi ya da defteri yazarken iyi olayların üzerine düşünmek ve çoğunlukla göz ardı ettiğimiz bu anların bizler için değerini ve önemini anlamlandırabilmek oldukça önemli. Bu liste sayesinde gündelik olaylara tepkilerimizi düzenleyebilir, sahip olduklarımızı ve önceliklerimizi anımsayarak kendimizi sakinleştirebilir ve stres seviyemizi düşürebiliriz. Herhangi bir alışkanlığı oturtmanın belli bir zaman aldığını biliyoruz, dolayısıyla minnettarlık kavramının hayatımızdaki yerini güçlendirebilmek için de bu listeleri sıkça hazırlamak başlangıç sürecinde bizlere destek olabilir. Minnettarlık listesini istediğiniz her zaman ve her yerde hazırlayabilirsiniz; tamamen bireysel özelliklerinize dayalı olan bu sistemi kendinize göre uyarlamanız ve değerlendirmeniz size kalmış. Yeni başlayacaklar için faydalı olabilecek birkaç liste önerisini ise aşağıya sıraladık:

- Sevdiğiniz birisinin size yaptığı özel bir sürpriz ve hakkında nasıl hissettiğiniz

- Evcil hayvanınızla birlikte çekildiğiniz fotoğraflar ve aranızdaki ilişkinin tarihi

- Kişisel olarak sizi eşsiz birisi yaptığını düşündüğünüz özellikleriniz

- Geçmişte hata yaptığınızı düşündüğünüz bir anı ve bu olaydan nasıl dersler çıkarttığınız

- Hafta içinde sizi gülümseten ve güldüren 3 an

- Onlardan yardım istemediğiniz halde zor zamanlarınızda size yardım eden kişiler

- Size ilham verdiğine ve güçlendirdiğine inandığınız 3 müzisyen/yazar

Umarız hazırlayacağınız minnettarlık listesi dikkatinizi toplamaya ve sahip olduklarınızı takdir etmeye yardımcı olur. Hayatınızı daha farkında yaşamanız dileğiyle!