Özgüven Kişinin kendi kendini sevmesi, kendisine saygı göstermesi , net kararlar alabilmesi ve bu kararlarının arkasında durması, kendisine inanmasıdır. 

 Çeşitli insanlarda özgüven eksikliği ortaya çıkabilir. Bu bazen çocukluktan gelen çevre baskısı bazen de yaşadığımız başarısızlıklardan dolayı umudumuzu kaybetmemizdir. Ama bu da diğer birçok zorluk gibi üstesinden gelebileceğimiz bir zorluktur.

Peki özgüven 'eksikliğini' bir eksiklik olmaktan nasıl kurtarabiliriz?

 

1) Eleştirileri Değerlendir

  Birçoğumuz eleştirilmeyi sevmeyiz. Yaptığımız işlerde hatalar bulunması bazen bizi sinirlendirebilir bazen de kırabilir. Ama aslında eleştirilere karşı bakış açımızı biraz değiştirebilirsek o bulunan hataları kendi faydamıza çevirebiliriz. Hata yapmış olmamız o işi yapamadığımız anlamına gelmez. Aksine hata yaptıysak ve bu bize söylendiyse daha iyisini yapmak için bize verilmiş 2.bir şanstır. İnsan hata yapa yapa öğrenir.

 

2) Korkunu Yen

           

 Bazen bir işi ne kadar yapmak istesek de yapamayacağımızdan, elimize yüzümüze bulaştıracağımızdan korkarız. Sırf bu yüzden farkında olmadığımız yeteneklerimiz ortaya çıkamaz. Ama korkmasaydık, kendimize inansaydık ve bu işe girişseydik belki de o yeteneklerimizi keşfedebilirdik. Belki çok istediğimiz bir şeyi başardığımızda hissettiğimiz duygu bizi daha iyi işler yapmaya sürüklerdi. Ama korktuğumuz için sadece ‘belki’ de kaldı. İşte bu yüzden kendimizi keşfetmek için korkmamalıyız. Ben başarabilirim deyip bize zor gözüken işlere atılmalıyız.

 

3) Hobiler Edin

           

 Hepimiz bir şeylerden zevk alırız. Yaparken çok mutlu olduğumuz bizi iyi hissettiren şeyler vardır. Bazılarımız bunları çok zor keşfeder. Bu kendini tanımakla ilgilidir. Nelerden hoşlandığını, Nelerin seni rahatlattığını, Nelerin kafanı dağıttığını bul. En basitinden herhangi bir spor dalında kendini geliştirebilirsin veya müzik dinler kitap okur kendini rahatlatırsın.

 

4) Kendine Hedefler Belirle

 Yapmak istediklerini, yapman gerekleri maddeler halinde sırala. Bunlar senin hedeflerin olsun.  Sonra bunları gerçekleştirebilmek için yapman gerekenleri düşün. Düşününce hedeflerine giden yol epey karışık gelebilir, başaramayacakmışsın gibi gözükebilir. Ama hiçbir şey göründüğü kadar zor değildir. Başarabileceğini göstermek için hedeflerine ulaşmak en güzel yol olabilir.

 

5) Kendini Sev

           

 Kendimizi doğrularımızla yanlışlarımızla kabul etmemiz gerekir. Dış görünüşümüz veya iç güzelliğimiz fark etmez. Kendimizi olduğumuz gibi kabul etmek çok önemlidir. Yanlışlarımıza sahip çıkıp, aynaya baktığımızda güçlü olduğumuzu söyleyebilmeliyiz. Özellikle diğer insanların dış görünüşümüz hakkındaki fikirlerini önemsemek yerine kendimizi böyle sevip aslında kusurlarımızla birlikte kendimiz olduğumuzu fark etmeliyiz. Bizi biz yapan kusurlarımızdır. Topluma garip gelen her farklı özelliğimiz her farklı davranışımız bizi biz yapan özelliğimizdir.

 

6) Yeni Arkadaşlar Edin

           

 Yeni insanlar kazanmak herkese iyi gelir. Ben her tanıştığımız insanın bir şans olduğunu düşünürüm. O insandan öğreneceğim bir şeyler olduğunu. Siz de yeni insanlar tanıyıp onları kazanmaya çalışırken aslında kendinizi de topluma kazandırmış olun. Zamanla arkadaşlarınıza gösterdiğiniz sevgi, merhamet ve saygı gibi her olumlu duyguyu kendinize de gösterin.

 

Koskoca dünyada yapabildiklerimiz de, yapamadıklarımız da, yapacaklarımız da bize kalmıştır. Eğer biz kendimize güvenirsek, korkmazsak hepimizin eşit olduğunu kabul edersek bizi kim durdurabilir ki?