Neredeyse tüm sınavlarda karşımıza çıkan ve en azından benim için korkulu rüya olan paragraf soruları... En zorlandığım nokta diyebilirim. Odaklanamamak, anlamamak, birkaç kez başa dönüp okumak gibi fazlaca neden bize zaman kaybettiriyor. Aynı zamanda da bir dizi yanlışımız çıkıyor ve moralimiz iyice bozuluyor. Düşük bir motivasyonla tekrar çözeyim derken daha da batırınca kısır bir döngüye giriyoruz. Peki nasıl düzeltiriz? Ne yaparız? Araştırdık ve derledik, hepimiz için!

1) Düzenli Kitap Okumak 

 Düzenli kitap okumanın gerçekten paragrafta ekstra bir katkı sağladığı artık herkes tarafından biliniyor. Aslına bakılırsa ilk zamanlar pek inanmamıştım ama kitap okumayı bırakınca paragraf netlerim düşmeye başladı. Bu konuyu öğretmenime sormuştum. Farklı tarzlarda kitap okumamı söyledi. Mesela tarih, deneme veya psikoloji tarzı. Daha düşündüren ve karmaşık gelen şeyleri okumak dikkati arttırdığından sanırım. Bir de söylemeden geçmeyeyim, günde en az 20 sayfa okumanı öneririm. Sakın 'E bu çok az.' deme. Fazlasına vaktimiz olmayabiliyor, sonra hiç okumuyoruz. 20 sayfa hiç okumamaktan bin kat daha iyidir. Kişiye göre hızlı/yavaş etkisini gösterir ama kesin gösterir! Denemekten zarar gelmez :)

2) Her Gün 20 Soru

 Yeni başlıyorsan ve netlerin düşükse 20 soruyu geçme. Çünkü sıkılman veya moralinin bozulması çok olası. 20 sorudan fazlasıyla başladığında genelde dikkat dağınıklığı baş gösterir. Bu sorunu da yenmemiz lazım. O yüzden başlangıç olarak 20 soru en ideali.

3) Yavaş ve Tek Tek Oku

 Hemen hızlı okumayla başlayıp kelimeleri atlarsan okuduğunu anlamazsın ve dolayısıyla soruyu yanlış yapma ihtimalin artar. Eğer yavaş okumayla başlarsan okuduğunu anlaman daha da kolaylaşır. Daha çok net yaparsın. Netlerin arttıkça kendine güvenin gelir. 'Başarıyorum!' diyebilirsin. Bunu demeye başladıktan sonra yavaş yavaş okumanı hızlandırmaya başlayabilirsin. Kademe kademe hepsi. Aynı anda olmasını bekleme! Sabırsızlık en büyük düşman bunu da sakın unutma!

4) Süre Tutmayı Şimdilik Bırak

 Süre tutarak çözmeye başlamak motivasyonu azaltabilir. Çünkü bir soruya 2. ya da 3. kez baktığında 'Zaman geçiyor, nasıl bitireceğim bu sürede bu testi?' demeye başlarsın. O yüzden süre tutmayı bir sonraki aşamaya ertelemeni öneririm. Okuma hızın ve netlerin doğru oranda artmaya başladığında süre tutmaya başlamak çok daha motive edici olur senin için. 

5) Tok Ol

 Tok olmak buradaki bir diğer önemli husus. Çünkü açken kan şekerin düşer, karnın guruldar; böyle bir sürü dikkat dağıtıcı etken ortaya çıkar. Bu da odaklanamamayı beraberinde getirir ve netlerinin düşmesine neden olur. Okurken yiyecek düşünmek senin de tahmin edeceğin gibi pek de iyi olmaz :)
 Şimdi tüm dikkatini toplayıp günlük 20 paragraf sorusuyla işe başla. Paragraf kitabından korkma. O zorsa sen de çok güçlüsün bunu sakın unutma! Karnını doyur, telefonu kenara koy, masanı topla ve yavaş yavaş okumaya başla soruları. Göreceksin, bu sefer olacak! 
 Kendine iyi bak, güzel çalış.
Bizi okumaya devam et:)