Merhaba sevgili HÜHB okuru.Türkçe soruları içeren bütün sınavlarda paragraf sorularının sınav puanına etkisi çok fazladır ve birçok öğrenci paragrafta netlerinin artmamasından yakınır. Ben de bu yazımda paragraf netlerini arttırmanın yollarından bahsedeceğim. Aşağıda değindiğim konuları dikkate alırsan eminim paragraf çözmede başarıya ulaşmış ulaşacaksın.

1) Paragraf çözmek senin için bir rutin haline gelmeli

  Paragraf netlerini arttırmak için yapabileceğin en en önemli şey: Her gün en az 20-30 tane paragraf sorusu çözmek! Çünkü paragraf çözebilme becerisi sık sık tekrarlanan bir durum haline geldi mi gelişir. Ayrıca soru sayısı olarak 20-30 sorunun altına düşmemelisin. Ki bu daha başlangıç! Gün geçtikçe günlük paragraf sorusu çözme sayını arttırmalısın.

  Çıkmış paragraf sorularını da çözmenin sana çok yararı olacaktır. Çünkü ÖSYM mutlaka her sene birkaç benzer soru sorar. Diyeceğim o ki her gün 10 tane çıkmış paragraf sorusunu çözmekle ÖSYM'nin de soru tarzını öğrenmiş olursun.

2) Farklı yayınlar

  Her yayının soru tarzı farklıdır. Bu yüzden farklı yayınların sorularını çözmelisin. Eğer her gün paragraf sorusu çözersen bir paragraf kitabını yaklaşık iki ayda bitirebiliyorsun. Her bir kitap bitirdiğinde farklı bir yayının paragraf kitabını almalısın. Ayrıca ALES’e yönelik paragraf kitaplarını da çözebilirsin. Çünkü ALES tarzı paragraf soruları daha zor olur. Bu yüzden sınırlarını ne kadar zorlarsan ve ne kadar çok zor soruyla karşı karşıya gelirsen sınav anında zor sorulardan gözün korkmaz. Kısacası paragrafta sınırları zorlamak önemlidir. 

3) Paragraflarda Anlamını Bilmediğin Kelimeler


  Paragraflarda karşına çıkan anlamını bilmediğin kelimelere çok önem vermelisin. Bu kelimeler paragraf çözmedeki başarının anahtarıdır diyebilirim. Sana önerim; anlamını bilmediğin kelimeler için bir defter tutman ve her gün ya da her gün olmasa da haftanın birkaç günü bu defteri okuman. Emin ol çok faydasını göreceksin. Bu sayede kelime haznen de gelişmiş olacak.

4) Paragraf çözme tekniklerini iyi öğren!


  Paragraf çözme tekniklerini öğrenmen paragraf çözmedeki hızını arttırır. Bu yüzden belli başlı tekniklerini öğrenmen gerekir. Bu teknikleri bir konu anlatım kitabından bulabilirsin. 

5) Süre tutarak paragraf çöz!


  TYT sınavında zamana karşı yarışırız. Sınavda da zaman konusunda genelde en çok strese sokan Türkçe kısmıdır. Paragrafları hızlı çözmek istiyorsan her gün süre tutarak çalışmalısın. Eğer bunu yapmazsan ne kadar sürede çözebildiğini göremeyecek ve sürekli aynı tempoda devam edeceksin. Her zaman sınırlı bir zamanının olduğunun farkında olmalısın. Çünkü sınav anında zaman kavramının farkında olmadan o paragraf sorularını çözmeye kalkarsan bütün zamanın paragrafa gidebilir. Her gün süre tutarak çözdüğündeyse zamanı doğru kullanmayı öğrenebilirsin.