Eğer siz de ayın ilk üç günü pervasızca yiyip içip gezerken geri kalan yirmi yedi gün fakirlikten sürünüyorsanız bu yazı tam size göre! Özellikle üniversite yıllarındaysanız "Bugün arkadaşlarla kafeye gideceğiz, yarın dışarıda yemek yiyelim, abi bir kaçamak mı yapsak?" diye diye parayı daha cebe inmeden bitiriyorsunuzdur muhtemelen. Ondan sonra da ay sonuna kadar yorgan altında kuruş hesaplayarak geçiyor günlerimiz. Kredi borcuna batan, ailesinden para istemeye yüzü kalmamış, işte çalışarak düzlüğe çıkmaya çalışanları buraya alalım. Daha tutumlu olabilmek için birkaç yol var, şimdi onları öğrenme zamanı!

1) Nakit Para Kullanın

 Siz de karttan alışveriş yaparken para hiç gitmiyormuş gibi hissetmiyor musunuz? On lira şuna beş lira buna derken bir bakıyorsun kartta kalmış 50 lira. Halbuki daha beş gün olmuştu elime para geçeli ama neden böyle oldu ki şimdi? Bunun sebebi elimizde somut bir şeyin olmaması; kartı ver, kartı al rahatlığıyla neye ne kadar verdiğimizi, ne kadarımız kaldığını her an göremiyoruz. Bu da hiç bitmiyormuşcasına harcamamıza sebep oluyor. Bunun önüne geçmek için karttan harcamak yerine karttaki parayı çekip elinizde nakit para bulundurursanız giden paranın sürekli farkında olur ve daha dikkatli harcarsınız.

2) Dışarı Çıkmadan Hesap Yapın

 Peçete bitmiş diye markete gidip peçete hariç gereksiz olan ne varsa alıp eve dönenler burada mı? İşte bunlar hep marketlerin beynimize gönderdiği mesajlardan ama engel olmanın da yolları var illa ki. Dışarı çıkmadan ne alacaksınız, ne kadar harcama yapacaksınız hesabını yapıp hazırlıklı çıkarsanız beyniniz sadece alacağınız şeylere odaklanır. Böylece çok fazla yanlış harcamalara yönelmemiş olursunuz.

3) Gaza Gelmeyin

 Arkadaş çevresinin "Ya hadi oturup iki muhabbet edicez, çay içeriz, bu seferlik benden olsun!" cümleleri de gizli güçler kadar tehlikeli aslında. Tabii ki bunlar güzel şeyler ancak dozunu kaçırmamak, kendi bütçemize göre davranmak ve gerekirse bizi düşünmeyip zarara sokan çevrelerden uzak durmakta fayda var.

4) Harcamalarınızın Hesabını Tutun

 Elinizde bulunan paranın nereye gittiğini anlayamıyorsanız her harcamanızdan sonra bir deftere not alarak ay sonunda bütün paranın nereye gittiğini anlayabilir ve çok fazla gereksiz harcamanız varsa bunu liste sayesinde farkederek bir sonraki ay harcama yaparken daha dikkatli olabilirsiniz!

 Herkese daha tutumlu günler dilerim!