Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (PDR) bölümü ile Psikoloji bölümü birbirine çok yakın bölümler aslında. Benzer yönleri çok fazla olmakla birlikte farklı yönleri de mevcut. ''Pdr mi? Psikoloji mi?'' ikilemine düştüysen ekranları yukarı kaydıralım. Sorularının cevapları aşağıda.

1) Fakülteler

PDR: Eğitim Fakültesi

Psikoloji: Fen-Edebiyat Fakültesi

Evet, ikisi de benzer meslekler olmasına karşın farklı fakültedeler. Çünkü PDR'den mezun olanlar Psikolojik danışman olmanın yanı sıra rehber öğretmen olarak da mezun oluyor. ''Rehber öğretmen'' olarak mezun olacak kişinin eğitim fakültesi derslerini görmüş olması beklenir. Bu yüzden PDR bölümü eğitim fakültesindedir.

2) Unvan

PDR: Psikolojik Danışman+Rehber öğretmen

Psikoloji: Psikolog

Öncelikle söylemeliyim ki PDR bölümünden mezun olduğunuzda unvanınız sadece rehber öğretmen olmayacak. PDR bölümünü okuyan kişi, rehber öğretmenlik yapabilir ve bu bölümün bir getirisidir. Ama bunun yanında Psikolojik danışman olarak da çalışabilir. Psikoloji bölümü okuyanlar ise psikolog olarak mezun olur. Mezun olduktan sonra uzmanlaştıkları konuyla ilgili unvanına eklemeler gelir (Örnek: uzman klinik psikolog).

3) Çalışma Alanları

PDR: Okul, cezaevi, il emniyet müdürlüğü, rehberlik araştırma merkezi (RAM), kendine ait ofis vb.

Psikoloji: Hastaneler, insan kaynakları, halkla ilişkiler, adliye, reklamcılık, dernek ve vakıflar, kendine ait ofis vb.

Ayrı ayrı çalışma alanları yazmış olmam sizi yanıltmasın. Bu iki meslek, çalışma alanları açısından çok esnek. Örneğin PDR mezunları da insan kaynakları departmanında çalışabilirler ya da Psikologlar da belli bir eğitimden geçtikten sonra okullarda çalışabilirler. Çalışma alanları sadece yukarıdakilerle sınırlı değil elbette ancak en yaygın çalışma alanlarını seçmeye çalıştım.

4) Maaş

Hangisinin maaşı daha yüksek acaba? Bunun kesin bir cevabı olmamakla birlikte alınan maaşlar birbirine yakın. Maaş farkını oluşturan asıl şey uzmanlık derecesi. Alanda ne kadar uzmanlaşırsanız, kendinizi geliştirmek adına ne kadar çabalarsanız maaşınız da ona göre yükselecektir. Her iki bölüm de insanların davranışlarını ve zihinsel süreçlerini bilimsel yöntemler kullanarak açıklamaya çalışır. Mesleğe para açısından bakarsanız, iki bölüm de sizi epey yorar. Gözlemlerime bakarak söylüyorum ki sırf maaş için gelenler çok zorlanıyor. Çünkü bu iki mesleğin olmazsa olmazı toplumsal fayda amacı gütmek ve yardım etmeyi sevmek.

Sıkça Sorulan Sorular

1) Psikoloji okusam okullarda çalışabilir miyim?

Çalışabilirsin. Ama böyle bir durumda pedagojik formasyon alman gerekir.

2) PDR okusam psikolog olamaz mıyım?

Klinik psikolog olabilirsin. Bunun için klinik psikoloji alanında yüksek lisans yapmalısın. Klinik psikoloji yüksek lisansı yaptıktan sonra klinik psikolog ünvanını alırsın.

3) Psikoloji bölümünden mezun olduktan sonra klinik açabilir miyim?

Klinik psikoloji üzerine yüksek lisans yaptıktan sonra kendi kliniğini açabilirsin. Ancak bu yüksek lisansı yapmadan mümkün değil.

4) PDR mezunları hastanelerde çalışabilir mi?

Maalesef hayır. PDR ve Psikoloji bölümlerinin çalışma alanları çok iç içe olmasına rağmen hastaneler, psikoloji mezunlarına istihdam sağlıyor.

5) PDR ya da Psikoloji bölümünden mezun olan kişi psikiyatrist olabilir mi?

Hayır. İki bölüm için de psikiyatrist olmak mümkün değil. Psikiyatrist olmak için 6 yıl tıp eğitimi aldıktan sonra uzmanlık yapmak gerekir.

6) Psikiyatrist'in Psikolog'dan farkı nedir?

İlaç yazma yetkisinin olması. Psikiyatrist psikolojik problemleri ilaçla tedavi eder. Psikologların ilaç yazma yetkisi yoktur. Bu yüzden hastayı terapi teknikleriyle tedavi eder.

7) PDR mezunlarının pedagojik formasyon almasına gerek var mı?

Hayır yok. PDR bölümü eğitim fakültesinde yer alıyor ve eğitim derslerini zaten bölümü okurken görüyor.