Şu sıralar yaşadığım motivasyon eksikliği nedeniyle zamanımı beni kendime getirecek şeyleri aramakla geçiriyorum. Güzel havaların verdiği “Gezmeliyim!” hissi ve çalışmam gereken sınavlarım ile yapmam gereken ödevlerin olduğu bilinci beni büyük bir çıkmaza götürüyor ve kendimce bahar yorgunluğu olarak adlandırıyorum bu durumu.

 Okuduğum motivasyon içerikleri ise bazen aynı şeyleri tekrarlıyormuş gibi geliyor. Daha fazla oku, daha fazla yaz, kendine inan, sağlıklı beslen, kendini sev vs. Evet bunlar doğru, faydalı. Ancak bazen yeterli gelmiyor ve daha farklı öneriler arıyorum. İhtiyacım olan türden. İnternette dolaşırken yabancı bir içerikle karşılaştım ve oradaki önerileri sizinle de paylaşmak istedim.

1. Yapıldı işaretlemeleri

 Birçoğumuz plan yapmaya bayılıyoruz ancak bu planların ne kadarını gerçekleştirebildiğimiz tartışılır. Yaptığımız planları yazarak onları daha göz önünde tutabiliriz. Böylece daha gerçekçi görünürler, daha yapılabilir. Hem böylece gerçekleştirdiğimiz planların yanına tik işareti koyarak kendimizi motive edebiliriz. Tik işaretleri arttıkça bir şeyler başarmış hissi daha çok çalışmaya teşvik eder bizi.

 Kendimizi takip edebilmenin en güzel yolu bu bence. Eğer siz de benim gibi yazmadığınız zaman ne yapacağınızı bilemiyorsanız ya da unutuyorsanız bu yöntemi deneyebilirsiniz. Kendinize güzel bir defter alın ve planlarınızı yazmaya başlayın!

“Kötü alışkanlıkları önlemek, onları bırakmaktan daha kolaydır.”

-Benjamin Franklin

2. Zaman ayarlaması

 Diyelim ki evden çıkmadan önce (hazırlanmak dışında) 30 dakikanız var. Bu 30 dakikada ne yapacaksınız? Bunun kararını vermek, o gün için yapacağınız en önemli şeylerden biridir. Eğer günlük planlarınız içinde de 30 dakika kitap okumak varsa neden bu 30 dakikayı kitap okuyarak değerlendirmeyesiniz? Böylece kitap okuma planınızın yanına tik atabilirsiniz ki bu döndüğünüzde “Bugün yapılacaklarımdan birini çoktan yaptım!” rahatlığı verir.

 Böyle ufak zaman aralıklarını dolu dolu değerlendirmek size çok şey katacaktır. Zaman, bu yoğun hayatımızda en çok ihtiyacımız olan şeydir çünkü. Zamanın yetmediğinden şikayet etmek yerine elimizdeki zamanı nasıl daha verimli geçireceğimizin yollarını bulalım.

3. Elimden gelenin en iyisini yaptım mı?

 İyi bir insan olmak, otobüste sizden büyük birine yer vermekle ölçülecek bir şey değildir. Ya da iyi bir arkadaş olmak, arkadaşınızın her gün halini hatrını sormakla olmaz. Alışkanlıklarımızı takip etmenin başka bir yolu da kendinizi derecelendirmekten geçiyor. “Bugün iyi bir insan oldum mu? Kendimi 1 ila 10 arasında nasıl değerlendirebilirim?”

 Aynı şekilde planlarınızı gerçekleştirmek için elinizden gelenin en iyisini yapmak için çabalayın. Her gün kendinizi derecelendirin. Zamanla derecenizi yükseltmek için daha çok çabaladığınızı göreceksiniz.

“Günlük alışkanlıklarınızı değiştirmeden hayatınızı değiştiremezsiniz. Başarınızın sırrı, günlük rutininizde bulunur.”

-John C. Maxwell

 Deneyin, hangisinin sizin için en uygun olduğuna karar verin. Hepsini de yapabilirsiniz. Ben hepsini deneyeceğim. Umarım sizler için de faydalı olur. Esen kalın!