Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (PDR) mezunlarını okullardaki ''rehber öğretmen'' olarak tanırız. Peki sadece bundan mı ibaret yoksa farklı çalışma alanları mevcut mu? Ya da bir psikolojik danışman hangi özelliklere sahip olmalı ki işini en iyi şekilde yapabilsin? Tüm bu soruların yanı sıra 4 yıllık üniversite deneyimini merak ettiğini biliyoruz elbette. Bu yüzden eğitim sürecin boyunca göreceğin başlıca dersleri de senin için yazdık. Bak bakalım lisans derslerinden kaçı ilgini çekecek. Keyifli okumalar! 

PDR Nedir? Çalışma Alanları Nelerdir?

 PDR, bireylerin kendilerini kişisel, sosyal, akademik ve kariyer gibi alanlarda geliştirebilmelerine katkı sağlayan bir meslektir. PDR mezunları toplumda bilinenin aksine, ruh sağlığı bozuk hastaları tedavi etmezler ve teşhis koymazlar. Hatta ilaç da yazmazlar. Daha çok mevcut problemleri iyileştirmek üzerine bir çalışma gerçekleştirirler. PDR bölümü TM puan türünde yer alır ve üniversitelerin Eğitim Fakültesinde eğitim verirler. 4 yıllık bir eğitim süreci vardır. Üniversiteden ''Psikolojik Danışman'' unvanıyla mezun olurlar.

Psikolojik Danışmanlığın Alt Alanları Nelerdir?

Ruh Sağlığı Psikolojik Danışmanlığı

Okul Psikolojik Danışmanlığı

Kariyer Psikolojik Danışmanlığı

Aile ve Çift Psikolojik Danışmanlığı

Rehabilitasyon Psikolojik Danışmanlığı

Bağımlılık Psikolojik  Danışmanlığı

Bir Psikolojik Danışmanın Sahip Olması Gereken Özellikler

1) İyi Bir Dinleyici Olmak

 Bir psikolojik danışmanın en temel görevi dinlemektir. Fakat bu dinleme görevi sadece duymaktan ibaret değildir. Dinlemek; anlamak, anladığını yorumlayabilmek, dinlediğini gerek vücut diliyle gerek sözel ifadeler ile karşı tarafa geçirebilmeyi içerir.

2) Sabır ve Koşulsuz Kabul

 Dinlerken danışanın anlatım biçimine saygı duymalı ve sabırsız davranmamalıdır. Aynı zamanda en önemli kısımlardan biri de koşulsuz kabul. Bir psikolojik danışman gelen danışanını dini, dili, ırkı, rengi, tercihleri ne olursa olsun önyargısız bir şekilde dinleyebilmeli. Bu yüzden bir psikolojik danışman önyargısız ve farklılıklara açık biri olmalı.

3) Alt Yazıyı Okuyabilme

 Psikolojik danışman, gelen danışanın ne söylediğini duyduğu kadar, o cümleleri söylerken aslında neler söylemek istediğini de anlayabilmeli. Danışanın cümleye döktüklerinin haricinde söylemeye çalışıp da söyleyemediklerini görebilmeye alt yazı okuma denir. Fakat endişelenmeyin! Çünkü bu lisans döneminde geliştirebileceğiniz bir özellik olacak. Edindiğiniz bilgiler ile geliştirebileceğiniz bir yetenek!

4) İyi Bir Gözlemci Olmak

 Danışanlar her zaman bize her şeyi açık açık anlatmazlar. Hatta çoğu zaman kaçarlar. Bu durumda gözlemleyen bir yapınız olması işinizi epey kolaylaştıracaktır.

Pdr Lisans Dersleri

 Üniversitelerin genelinde ilk iki yıl Eğitim Fakültesi dersleri ağırlıklı olur. Okullarda rehber öğretmen olarak çalıştığınızda işinize yarayacak dersler. Kalan iki yılda ise daha çok alan dersleri ağırlıktadır. Bunlardan bazıları:

Fizyolojik Psikoloji

Psikolojik Danışma Kuramları

Davranış Bozuklukları

Sosyal Psikoloji

Grupla Psikolojik Danışma

Psikolojik Testler

Kişilik Kuramları

PDR Çalışma Alanları

Devlet okullarında ve özel okullarda

Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde

Anaokulu, kreş ve dershanelerde

Aile ve çocuk mahkemelerinde

Sağlık ve gençlik bakanlığında

Özel eğitim ve araştırma merkezlerinde

Şirketlerin insan kaynakları bölümünde çalışabilirler.

 

Sevgili HÜHB okuru, pdr ya da bir başka bölüm. Hiç farketmez. Biz bölümleri yazıyoruz ki gitmek istediğin bölümü iyice öğren. İlgini çeken en ufak bölümü bile araştır. Araştır ki bölümlerin senin gözündeki artılarını, eksilerini görebil. Hayallerin, ilgilerin ve yeteneklerin doğrultusunda en iyi kararı vereceğinden şüphemiz yok!