Kabul edelim! Hepimiz düzenli, ne yaptığını bilen insanlar olmak istiyoruz. Ama hiçbirimiz öyle değiliz. Çünkü çok yoğunuz, sınavlarımız var. Evet evet! Kendimizi o kadar çok haklı çıkaracak bahanemiz var ki. Ama asla hayatımızı düzene sokmak için liste yapmaktan vazgeçmiyoruz. Peki sizce neden bu kadar zorlanıyoruz? Birçok insanın rutin haline getirdiği alışkanlıklarına biz neden sahip olmakta bu kadar geç kalıyoruz? Benim bir fikrim var, çünkü robot olduğumuzu düşünüyoruz! Her ayın başında ellerimizde kocaman bir liste, yüreğimizde ele avuca sığmayan umutla ay sonuna bakıyoruz.  Ama ayın ortası bile gelmeden o umut bitiveriyor. Bence sorun tam olarak kocaman olan listede. Sence de yükünü biraz hafifletmenin zamanı gelmedi mi?

En önemlisini belirle

 Şimdi yine kocaman bir liste yap! Ama bu kez aylık değil, uzun vadeli bir liste olsun. Hayatında düzene sokmak istediğin her şeyi yaz ve kendine bir ya da iki tane hedef belirle. Bunlar geleceğe yönelik ilk planların olsun. Çünkü elimizdeki listeler biz onları yapamadıkça gözümüzde çığ gibi büyüyor ve gün içinde sürekli tamamlayamadıkları düşünüyoruz. Bu durum motivasyonumuzu düşürüyor ve beynimiz çok fazla yoruluyor. Şimdi ise kısa vadeli bir ya da iki tane planımız olduğu için yaptıkça daha fazla motive olacağız.

Alıştıkça Listene Ekle

 Genellikle 21 derler ama bir alışkanlığı hayatına sokmak için herkesin farklı sürelere ihtiyacı var. Bu yolda bunu keşfedeceğiz aynı zamanda. İlk maddelerimizin üzerinden belli bir süre geçtikten sonra. Yani o işi az çok bir rutin haline getirdikten sonra kafamızı kurcalamayı bırakacak. Biz de tekrar kısa vadeli bir liste oluşturup yeni birkaç madde ekleyeceğiz.

Süreklilik önemli! 

 Yeni hedeflere merhaba, eskilerine hoşça kal! İşte tam olarak yapmamamız gereken durum bu. Koyduğumuz yeni amaçların heyecanıyla alışmakta olduklarımızı unutmamalıyız. Zaten rutinimiz haline geldiğinde kendimize hedef koymaya başlamamızın nedeni bu. Eskilerini düzene sokmadan yenilerine başlayamayız.

Günleri iple çekeceksin!

 Her hafta bu hafta neyi düzene koysam diye düşüneceğiz. Yapabildiğimizi gördükçe daha heyecanlı olacağız. Bize çok zor gelen durumları yavaş yavaş ve ileriye dönük halledebileceğiz. Bunun motivasyonuyla hayatımız da daha yaşanabilir bir hale gelecek!

 Elbet bir gün tamamlayacaksın o kocaman listeni. Hatta yerine yenileri gelecek her geçen gün. Olmak istediğin sana daha fazla yaklaşacaksın. Son bir yılına baktığında kendine çok fazla şey katmış ol istiyoruz. Yavaş yavaş ve düzenli bir şekilde. Umarız aylar sonra buluştuğumuz bir yazıda siz de biz de çok farklı yerlerde oluruz…