Şu sıralar teknoloji ve yapay zeka dendiğinde hemen hemen hepimizin aklına robotlar geliyor değil mi? İleride hayatımızın büyük bir çoğunluğunda robotların olacağından ve hayatımızı kolaylaştıracaklarından söz ediyoruz zaman zaman. Acaba hayatlarımızda olumlu yönde mi yoksa olumsuz yönde mi değişim sağlayacaklar, hepimizin kafasında bu soru işaretleri var. Ben bu gördüğüm haberden sonra tekrar düşünmemiz gerektiğini düşünüyorum, haydi okumaya devam et!

 Alman bilim insanları, robotlar için özel bir sinir sistemi geliştirmeye çalışıyor. Hannover'de bulunan Leibniz Üniversitesinde görevli olan araştırmacılar, robotların da canlılar gibi hissedebilmesi için birçok çalışma yapıyor. Bunu sağlayabilmek adına 'yapay robot sinir sistemi' ismini verdikleri bir sistem üzerinde çalışan bilim insanları, robotların acı duygusunu hissedebilmesini sağlamaya çalışıyor. Bilim insanları, yapay sinir sistemi sayesinde robotların daha bilinçli olabileceğini, onlara zarar veren durumlardan kaçınabileceklerini ve kendilerini koruyabileceklerini yani canlıların temel acı hissetme nedeninin robotlar için de faydalı olabileceğini düşünmüşler.

 Yapay sinir sistemi ve robotlar için özel olarak üretilen deri, birbirleriyle uyumlu çalışacak. Bu deri diğer canlılardan kopyalanarak üretiliyor. Robotun neredeyse tamamını kaplayıp cildi olacak bu deri sayesinde robotlar acı hissetmenin yanında acının derecesini de belirleyebilecek. Acının derecesine göre tepki ve karar verecek robotlar, bu sistem sayesinde insanlar ve diğer canlılarla empati yapabilecek ve onları koruyabilecekler.