Vücudumuzun gündelik işlerini yapabilmesi için enerjiye ihtiyacı vardır. Bu enerjiyi yediklerimizden alırız. Acıktığımızda bir şey yapmak istemeyiz. Örneğin sabahları uyanınca. Aç oluruz ve enerjimiz olmadığı için sanki yorgunmuşuz gibi olur. Ruhumuzun da enerjiye ihtiyacı vardır. O enerjisini alsın ki biz de iyi olalım. İyi olmamız şöyle bir baktığımızda ruhumuzun iyi olmasına bağlıdır. Ruhumuz demek dışarıya yansıttığımız kendimiz demek. İlk görünüş, ilk izlenim demek. Peki ruhumuzun doyması yani iyi hissetmemiz için neler yapmalıyız?

1) Kendin Ol!

   Altın kuralla başlamak istedim. Kendimiz olmak iyi hissetmemizde en önemli etkendir. Çünkü her ortama göre şekil değiştirirsek, olmadığımız biri gibi davranıp sırf çevrendekiler yapıyor diye yalnızken onları yapmak ruhumuzu aşırı derecede yorar. Bırak seni olduğun gibi kabul etmeyenleri. Belki yalnız kalırım diye korkuyorsun ama illa ki birileri olacak, seni sen olduğun için seven ve kabul eden. İyi olmak için tek gereken şey gerçek sen. 

2) Farklı Tarzda Kitaplar Okumaya Ne Dersin?

   Farklı kitaplar okumanın konumuzla ne alakası mı var? Sen belki sadece edebiyat romanları okuyorsun belki de biyoloji hakkında kitapları okumayı seviyorsun. Ama hayat sadece bunlardan ibaret değil. Farklı bakış açıları kazanmalısın. Ayrıca sadece macera romanları okuduğumuzda hayatımızda macera ararız. Çoğu zaman bulamayız. Bu da bizi üzer ve doğal olarak kötü hissetmeye başlarız. Ben eminim ki her türde senin sevdiğin tarzda okunacak bir kitap vardır. Tabi bu bol bol araştırma gerektirir.

3) Dinlemeyi İhmal Etme!

   Ne mi dinleyeceksin? İlham verici, motive edici konuşmalar. Neden diye sormadan hemen cevaplayayım. Düşün şimdi; imkansızlıklar arasında kocaman bir başarı sağlamış birinden ilham alıp umutlanmaz mıyız? Kendimizin yapabilme ihtimalini düşündükçe mutlu oluruz, heyecanlanırız. Bu iyi bir şeydir. Enerji verir bize. Bu konuşmalar nerde mi var? Hemen buraya tıklayarak sitemizde yayınladığımız TED konuşmalarına göz atabilirsin.

4) Hobi Edin!

   Hobi edinmek oyalar. Bizi biraz da olsa rahatlatır, iyi yapar. Hobiler iyidir. Bu bir spor olabilir, belki örgü örmekten hoşlanıyorsundur ya da yazı yazmaktan. Denedin mi hiç? Sana göre bir hobi mi yok? Daha her seçeneği denemedin demek oluyor bu. İlla ki yapmaktan hoşlandığın bir şey vardır. Yeni bir hobi ediniyorsan her yerde yapabileceğin bir şey olmasına da bence dikkat et. Çünkü bu çok büyük bir avantaj. Ailenden uzaklaştığında, sınavın kötü olduğunda rahat edebilesin.