“Yurt dışında okumak” çok güzel bir olay ve bence öğrencilerin hayalini kurduğu şeylerden biri. Diğer ülkeler nasıl eğitim görüyor bilmek istiyoruz çünkü. Merak ediyoruz neler yapıyorlar? Neleri hesaplıyorlar? Deneyleri nasıl? Derken bu sorular kafamızda çıkmaza giriyor bazen. Dünyanın en iyi üniversitelerine bakmak yerine genelden bir tık özele indirip Rusya’daki en iyi üniversiteler hakkında yazmaya karar verdik! İşte Rusya'da okunabilecek en iyi 5 üniversite!

 

1) Moskova Devlet Üniversitesi

Burada tüm öğrencilerin araştırmaları, çalışmaları, özel beceriler ile teorik bilgi ve akademik bilgiye dayanmaktadır. İlk iki yıl genel anlamda teorik bilgi öğretilirken 3. yıldan itibaren okunan alanın dersi yoğunlaşıyormuş. Bir dizi bilimsel konferanslar da veriliyor. Bazılarında ise öğrencilerin yaptıkları araştırmaların en ilginç sonuçlu olanları sunuluyormuş. Çok iyi bir deneyim olduğu şüphesiz. İlk iki yıl teorik bilgiye önem vermek ve beraberinde akademik bilgiyle harmanlanmak bu anlamda güzel olabilir.

2) Moskova Fizik-Teknik Üniversitesi

Bilim ve teknoloji alanında lider üniversitelerdendir. MIPT’nin en başından beri mükemmel bir sistem kullanıldığı söyleniyor. Phystech sistemi. Bu sistem sayesinde MIPT’den mezunlar arasında Nobel ödülü alanlar varmış. Ayrıca profesörler ve iş adamlarının da Rusya'da tercih ettiği üniversitelerden biri.

3) Ulusal Araştırmalı Nükleer Üniversitesi

Yine Moskova’da bulanan bir üniversite. Burada okuyan 32 Türk öğrencisi Türkiye’nin ilk nükleer santrali olacak Akkuyu’nun çalışmasında yer alacaklar. Büyük bir gurur olacak gibi duruyor. Novovoronej Nükleer Santrali'ndeki çalışmalarını tamamladılar bile! Şimdi sıra Türkiye’de.

 

4) St.Petersburg Devlet Üniversitesi

1724’te Rus Çarı kurmuş bu üniversiteyi. Mezunları arasında tam 8 Nobel ödüllü kişi var! Bu üniversiteyi özel yapan bir diğer ayrıntı ise kendi derecelendirme sistemi olmasıymış. Ayrıca burada Rusçayı rahatlıkla öğrenebiliyorsunuz. Çünkü seviyelere göre farklı yoğunlukta dil sınıfları bulunuyor. Yani okumak ve lisans için tercih ettiğin bir üniversiteyse, dil öğrenme konusunda tereddüt ediyorsan burası tam sana göre. 

5) Yüksek Ekonomi Okulu

 

Bu okulumuz lisanslı bir okul. Çok yönlü görünümüyle ekonomi alanında daha da uzmanlaşmak ilk görevi. Yani ekonomiye liderlik etmek. Üniversite, Sovyetler Birliğinden bu yana en büyük ekonomi kurumu. Ekonomiyle iç içe olmak istiyorsan burası mükemmel bir ortam. Vladimir Putin başta olmak üzere tanıdık isimlerin mezun olduğu okul olduğunu da söyleyerek 5. üniversitemizi burada tamamlayalım.

Yardımcı olabildiysek ne mutlu bize! Umarım hayallerinin peşinden koşarken çok mutlu olursun!