Kimyasalların hayatımızı istila ettiği şu dönemde hepimiz kaçış yolları arıyoruz. Artık hayatımızdaki fazlalık bizi o kadar yoruyor ki sadeleşmeye gidiyoruz. Minimalizm, ekolojik yaşam gibi akımlarla kendimize ve doğaya verdiğimiz zararın yeni yeni farkına varmaya başladık. Bu farkındalığın sonucunda da alternatif yöntemler üretilmeye ya da eskiye dönülmeye başlandı, sabun da bu yöntemlerden biri. Ailemizde hala kullananlar, şampuancılara tiksinirek bakanlar da olabilir. İçinde ne olduğunu bilmediğimiz hiçbir yiyeceği midemize sokmuyoruz, şekersiz beslenip kendimize iyi bakıyoruz da bu cilt ne olacak cilt?! Hem de tam zamanı! Neden mi? Geçtiğimiz dönemde tatiller, davetler, aman buluşamadıklar derken… Makyaj malzemeleri, güneş korucular, en çok da günde 5 kez duş aldığımız için şampuanlar vücudumuza işledi. İşte bu yüzden hazır evdeyken cildimize bakma zamanı! Boyalısı, kurusu, kabaranı tüm saç tipleri için sabun çeşitleri burada!

Öncelikle biraz sabunun yararlarından bahsedelim!

-Sabun sadece saçımıza değil; sivilcelerimize, egzamaya, güneş lekelerine ve daha birçok cilt problemine iyi geliyor.

-Doğal bitkilerden yapılan sabunların sakinleştirici etkileri vardır.

-Cildinizi litrelerce kimyasala maruz bırakmamış olursunuz, hem içiniz rahat olur hem de birçok hastalık ve alerjenden kurtulursunuz.

-Kırışıklık giderici, sivilce için kullanılan, cildi yenileyen birçok tipi vardır.

-Kokuları çok güzeldir, beğenmezseniz de çok fazla çeşidi olduğundan emin olabilirsiniz.

-Kimyasallarla sadece cildimizi değil, çevremizi de kirletiyoruz. Bir yaşam borçlu olduğunuz doğa için bile bir güzellik yapabilirsiniz.

-Bir kere ucuz ucuz! Şunu da belirtelim ki öve öve bitiremediğimiz sabun öyle havalı markaların sabunları değil. Dümdüz sabun! Aktarlarda bulabileceğiniz, sahil kasabalarından 2 liraya satılan sabunlardan bahsediyoruz. Bulmak o kadar zor da değil, çevrenizde yoksa internetten güvenilir bir yerden sipariş de edebilirsiniz. Bahsettiğimiz sabunların piyasa değeri maksimum 10 lira, o da internette satılanlar. Onun dışında 3-5 liraya sabunumuzu alıyoruz ve 20 liralık şampuanlara meydan okuyoruz!

  1. Lavanta Sabunu

 Tam da mevsimi şimdi! Gidelim Isparta’ya iki fotoğraf çekinelim diyen çok ama yok ki şöyle lavanta sabunu couple olalım diyen. Her şeyden önce mis gibi bir kokusu var lavantanın. Sakinleştici etkisi sabunla da devam ediyor. Saçlara gelince; kepek oluşumunu engeller, canlılık verir, yağ dengesini ayarlar ve yeniler.

  1. Zeytinyağlı Sabun

 En kolaylarla başlayalım dedik, hayatın içinden geliyor bu sefer! Muhtemelen hayatımız boyunca en çok karşılaştığımız sabunun faydalarını bir bilseniz… Sadece saça olan faydaları şu şekilde; saça hacim verir, dolgun gözükmesini sağlar, saç dökülmesini engeller, elektriklenmeyi önler, saça doğal parlaklık verir, saçı yumuşatır ve bebeklerde kullanımda saçın daha düzenli ve sağlıklı çıkmasını sağlar. En yakın üzerinde ‘doğal’ yazan tabela altında bulabilirsiniz.

  1. Bıttım Sabunu

 Namını duymayanınız kaldı mı? Tarkan bile saçını bıttım sabunu ile yıkıyor deseler inanılır artık! Öncelikle uzmanlar saç dökülmesini çok büyük oranda önlediğini söylüyor, ufak bir araştırmayla birçok kullanıcı yorumuna da ulaşabilirsiniz. Saçlarda kuruluğu ve beyazlamayı önler, saç diplerindeki yaraların yok olmasını sağlar, saçları daha parlak ve canlı gösterir, saçta kırıkları önler… Ve daha nicesi! Saç için kullanımda en çok tercih edilen olduğu için siz de denemeye bıttım sabunu ile başlayabilirsiniz.

  1. Sarımsak Sabunu

 Hayır hayır öyle değil! Sarımsağın özüyle yapılan bu sabun sarımsak kokusu içermiyor. Saç için de birçok faydası var. Saç dökülmelerini önler, saç diplerini güçlendirir ve sağlıklı uzamasını sağlar, saç kırılmalarını sonlandırır, dökülen saçların yerine yenisinin çıkmasını sağlar.

  1. Defne Sabunu

 Hatay ilimizde çok fazla yetişen ve yapraklarıyla bize bakım sağlayan bir bitki defne. Birçok faydasının yanında saçımıza; kepeği ve kırılmaları önler, saç kıran hastalığı tedavisinde kullanılır, saçı yumuşatarak daha kolay taranmasını sağlar, kan akışını harekete geçirerek saçlara güç verir…

 Şehirden kaçıp doğaya yerleştiğimiz bir içeriğimizde daha, kendimize iyi bakmak adına bir şeyler yaptık! Faydalarını bitiremeyeceğimiz sabunun tabii ki bazı zararları ya da sonuçları var. Öncelikle kullanacağınız sabunu iyi seçmelisiniz, bazıları çok fazla kuruluk yapabiliyor. Bir de yıllardır şampuana alışan saçlarımızdan bir anda sabuna hoş geldin partisi düzenlemesini bekleyemeyiz. Kullananların saç tiplerine göre 10 gün ila 1 ay arasında saçlar kendine geliyor ve eski haline dönüyor, hatta daha fazlasına. Sabırla ve sağlıkla, iyi günler dileriz.