Başlığı görünce hepiniz ufak çaplı bir şaşkınlık yaşamış, yanlış mı okudum acaba deyip iki kere tekrar etmiş bile olabilirsiniz. Ama şimdi bırakın bütün soru işaretlerini kenara ve bir pasta yaptığınızı hayal edin. İçine en temel malzemelerinden biri olan unu koymadan onu bir pastaya benzetebilir misiniz ? Hayır dediğinizi duyar gibiyim. Peki, sadece un koyulan bir pasta mükemmel bir tat bırakır mı damağımızda? Tabii ki hayır. İşte üniversite hayatı da bir pastadır aslında. Hepimiz üniversiteye başladığımız andan itibaren iş sahibi olma yolunda ilk adımımızı atmış oluruz; bu pastanın unudur. Sadece derslere girip çıkarak üniversiteyi bitirirsek gösterişsiz herkesin yapabileceği sıradan bir pasta elde etmiş oluruz; ancak kendimize fırsatlar yaratıp hem derslere hem kişisel gelişimimize önem verirsek her şeyiyle bize özgü damak tadımıza uygun bir pasta yapabiliriz. Gelin şimdi bu pastanın içine bir göz atalım.

Malzemesi Bol Olsun

   Üniversite hayatı bizim pastamızın başlangıcı ve biz ne kadar çok şey denersek, kendimizi geliştirirsek pastamız da o kadar lezzetli olur. Peki, malzemeleri nasıl bulacağız? Aslında çok basit; yeni hobiler edinerek, kulüplere katılarak yeni insanlar tanıyarak ya da neler yapmak beni mutlu ediyor sorusunun cevabını bulup onun peşinden giderek bolca malzeme edinebilirsiniz.

 

Malzemeleri Kendin Seç

   Herkesin pastana malzeme katmasına yani üniversite hayatın boyunca başkalarının sana sürekli müdahale etmesine izin verirsen sonunda hiçbir şeye benzemeyen korkunç bir pasta elde edebilirsin. Bu yüzden kendi malzemeni kendin yarat ki doğru tadı yakalayabilesin. Unutma bu senin pastan!

 

Üstünü Süslemeyi Unutma

   Görüntü hayatımızın her alanında ilk önem verdiğimiz şeylerden biri. Güzel görünmeyen bir pasta kimsenin ilgisini çekmez. Bütün çabalarımızın bir sonuç vermesini istiyorsak kendimize kattığımız şeylerin dışarıdan görülebilir olmasını sağlamalı farklı olduğumuzu belli etmeliyiz. Yani pastamızı yaptıktan sonra üzerini bize özgü süslemelerle detaylandırmayı ihmal etmeyelim.

 

Her Şeyden Önce İçine Sevgini Kat

   Sevginin olmadığı bir pasta, bir hayat pastası hiçbir zaman bizi doyurmaz.Belki bir süre kendimizi kandırmamızı sağlar ancak ortalara geldiğimizde bu koca eksiklik hiçbir şeyden tat alamamamıza sebep olur. Bu yüzden sevgiyi hayatımızdan asla eksik etmemeli pastamızın her yerine bolca eklemeliyiz. 

   Hepimizin hayalini kurduğu yıllarını verdiği üniversiteye gitmekle bitmiyor her şey. Asıl hayat orada başlıyor aslında ve attığımız her adım kendimize kattığımız her yenilik bundan sonraki hayatımızı oluşturmada malzeme görevi görüyor tıpkı bir pasta gibi. Bu yüzden üniversiteyi en verimli şekilde bitirebilirsek ömrümüzün sonuna kadar yiyeceğimiz bu pastadan da en baş döndürücü tadı alma fırsatını yakalamış oluruz. Ha unutmadan bu pastayı sadece siz yiyebiliyorsunuz size özgü olmasına dikkat edin. Bol malzemeli üniversite pastanız için şimdiden afiyet olsun!