Aşçılık mı? Tek bir kelimeyle hepimizin karnı acıktı değil mi? Hatta bazılarımız tabak tabak yemekleri düşünmeye başladı bile. Benim aklıma aşçılık denince kuş sütünün bile eksik olmadığı, farklı kültürlerin birleştirildiği, devasa sofraların hazırlandığı bir bölüm geliyor. Peki, aşçılık gerçekten nedir?

  Aşçılık, öğrencilere yiyecek–içecek yönetimi, restoran, sanat, kültür ve yemek pişirme teknikleri konularında eğitim veren 2 yıllık bir ön lisans programıdır. Bir üst kademe olan gastronomi bölümünde gösterilen birçok ders müfredatında vardır ancak aşçılık daha çok gastronominin özeti gibidir. Aşçılık bölümünde gastronomi bölümüne göre ayrıntılı ve detaylı bir eğitim yoktur. Kendinize inanarak azimle çalışır ve kendinizi geliştirirseniz farklı çalışma imkânları elde edersiniz ve bu sayede daha tecrübeli olarak yüksek bir rütbe elde edebilirsiniz. Yaratıcılık her meslekte olduğu gibi burada da başarıyı artırıcı bir özelliktir. "Peki bu bölümün gastronomiye göre avantajları ne?" diye sorarsanız, 2 yıllık bir bölüm olduğu için meslek hayatınıza daha kolay ve kısa yoldan atılmış olacaksınız diyebilirim.

  Aşçılık programının amacı toplu yemek yenilen yerlerde yiyecek hazırlama ve mutfak yönetim alanında çalışacak elemanları yetiştirmektir. Bölümün diğer bir amacı ise zengin Türk mutfak kültürünün akademik ortamda korunmasını sağlamak ve bu kültürü uluslararası alanda tanıtmaktır. Aşçılık programında okumak isteyenlerin düzenli çalışma alışkanlığına sahip, tat ve koku duyuları gelişmiş, dikkatli ve titiz kimseler olmaları gerekir.

  Bölümün teorik ve uygulamalı olmak üzere iki ders tipi vardır. Pişirme Yöntemleri, Mutfak Çeşitleri, Yemek Süsleme Sanatı, Yöresel Mutfaklar, Ziyafet Mutfağı, Soğuk Mutfağı, Yiyecek-İçecek Servisi, Dünya Mutfakları, Pastane Ürünleri, Gösteri Servisi, Mutfak Yönetimi ve Denetimi gibi belli başlı dersler okutulmakta ve uygulama yaptırılmaktadır. Bölüm öğrencilerinin mezun olabilmesi için 30 iş günü sektörde herhangi bir yerde uygulamalı eğitim yapması gerekmektedir.

  Gastronomi, Mutfak Sanatları, Aile ve Tüketici Bilimleri, Beslenme ve Diyetetik gibi lisans programlarına dikey geçiş yapabilmektedirler. Aşçılık Programı’ndan mezun olanlar “Aşçı” unvanını kazanarak turistik belgeli işletmelerde, restoranlarda, yemek fabrikalarında, uçak, gemi, tren, otobüs, hastane mutfaklarında araştırma şefi, mutfak bilimcisi, yiyecek-içecek müdürü, mutfak yöneticisi, restoran denetçisi-koordinatörü, restoran müdürü gibi kadrolarda çalışabilirler. Ayrıca gıda işleyicisi, yemek stilisti, yemek araştırmacısı, menü geliştirici, tarif geliştirici, yemek yazarı, yemek mimarı, yiyecekiçecek eğiticisi gibi isimler altında da topluma hizmet sunabilmektedirler.