Evet arkadaşlar, üniversite sınavına girdik koskoca bir seneyi hayallerimiz için gece gündüz çalışarak geçirdik şimdi ise tüm sene çalışmamızın karşılığı olarak iyi bir üniversite tercihi yapmalıyız. İleride mesleki ve psikolojik anlamda bizi etkileyecek bir mesleği seçerken dikkatli olmalıyız. Peki, üniversite seçimimizde hayal kırıklığına uğramamak için nelere dikkat etmeliyiz?

 

1) Üniversitenin Bölümdeki Başarısı

 

 Öncelikle üniversitenin bölümdeki başarısı tercih yaparken öğrencilerin dikkat etmesi gereken en önemli kriterlerdendir. Üniversitenin seçilen bölümdeki öğretmenlerinin çalışma alanları, projeleri, verdikleri dersler bu başarıyı yansıtan bir gösterge olabilir. Öğrencilerine uygulamalı araştırma olanakları sunan alanında başarılı öğretmenlerle öğrencileri bir araya getiren bir üniversite ortamı üniversitenin bölümdeki başarısını etkileyecek kriterlerdendir.

 

2) Öğretmen ve Öğrenci İlişkisi

 

   Üniversite hayatımızı devam ettirirken en çok iletişime geçeceğimiz kişiler kuşkusuz öğretmenlerdir. Öğrenciler ve öğretmenler arasında birebir ve güçlü bir iletişimin kurulması öğretmenlerin ulaşılabilir olması öğretmen ve öğrenci ilişkisini güçlendirir. Tercih yapacağımız üniversitenin öğretmen öğrenci ilişkileri hakkında nasıl bir tutuma sahip olduklarını araştırmalıyız.

 

3) Üniversitenin Şehri 

 

   Üniversite için gidilecek şehrin büyüklüğü güvenliği sosyal ve kültürel imkânları ve bizi maddi açıdan ne kadar etkileyeceği ile ilgili bir araştırma yapılmalıdır. Öğrencilerin daha bağımsız yaşamaya başlayacakları bir süreç olduğu için şehrin özellikleri dikkate alınmalıdır.   

 

4) Burs İmkânları

 

   Burs öğrencileri akademik açıdan motive etmede ve maddi açıdan destek sağlamada önemli bir kriterdir. Üniversite hayatı için ailelerinden ayrı bir yaşamı tercih eden öğrenciler için burs büyük bir kolaylık sağlayacaktır.

 

5) Sosyal imkânlar

 

   Bir üniversitedeki öğrenci kulüplerinin aktiviteleri, gönüllü çalışmalar, sosyal sorumluluk projeleri öğrencilerin sosyal gelişimleri için çok önemlidir. Bu tür aktivitelerin yoğun olduğu üniversitelerde öğrenciler arası ilişkiler kuvvetlenir ve öğrenci geniş bir çevreye sahip olur. Üniversitedeki sosyal imkânlar önemli gibi gözükmese de oldukça önemlidir. Mezun olduktan sonraki yaşamımızda ve iş hayatımızda insan ilişkilerimizi kolaylaştıracaktır.

 

6) Yabancı Dil Eğitimi

 

   Üniversite ve iş hayatında önemli bir yer edinebilmek için öğrencinin birkaç dil öğrenmesi zorunluluk değil gerekliliktir. Artık yabancı dil iş yaşamında başarı kazanmanın temel gerekliliklerinden biri haline gelmiştir. Bu yüzden yabancı dil eğitimi veren bir üniversite de okumak öğrencinin geleceğe dair sağlam adımlar atmasını sağlayacaktır Üniversite seçiminde hayal kırıklığına uğramamak için tercih sürecini yukarıdaki kriterlere göre değerlendirmelisin. Gece gündüz bu sınava geleceğin için çalıştın bu yüzden karşılığını en iyi şekilde alacaksın.

    Şimdiden üniversite hayatında başarılı olman dileğiyle :)