Büyük sınav bitti, sonuçlar açıklandı, tercihler yapıldı ve tercihlerin açıklanmasıyla yaz dönemi de geldi geçti. Ailesinden farklı şehirde veya ailesinden ayrı okuyacak öğrenciler için büyük sorunun sorulma vakti geldi:  “Ev mi? Yurt mu?” diye düşünülmeye başlandı  bile. Sen de bu kişilerden biriysen gel yurt hayatının ve evde yaşamanın avantajlarını karşılaştıralım.

1) Dersler

   Üniversitenin kimine göre kötü kimine göre iyi özelliklerinden biri derslerin tüm sorumluluğunun sizde olmasıdır. Derse gidersiniz, bazen canınız istemez gitmezsiniz. Ders çalışıp çalışmama özgürlüğü sizdedir. Bu sorumluluk tamamen sizdeyken, sessiz bir ortam ve derse odaklanmanız çok önemli. Oda arkadaşlarınızla, yan odadaki insanlarla sınavlarınız aynı günlerde olmayabilir. Yurtta kalırken ortamın sessiz olmasını sağlayabilmek mümkün ancak tamamen odaklanmanız için ideal ortam olmadığı açık. Tabii kütüphanede çalışma gibi bir seçeneğiniz varsa bu madde size çok zorluk çıkarmayabilir. Evde kalmanız bu konuda size avantaj sağlayabilir, ev arkadaşınız olsa bile ona sınavınız olduğunu anlatmak yurttaki yan odaya anlatmaktan daha kolay olacaktır .

 

2) Ev İşleri                                                                                                          

                                                                                  

  Özellikle ilk senesindeki öğrenciler için şaşırtıcı bir gerçek var: Ev işleri tahmin ettiğinizden çok daha zahmetli ve fazla zaman alıyor. Temizlik, çamaşır, bulaşık derken “Annem bunlarla nasıl uğraşıyor?” demekten kendinizi alamamanız muhtemel. Yurtta da evde de bu işlerle kendiniz uğraşacaksınız ancak bütün bir evin işlerini yüklenmenin karşısında yurt daha avantajlı çıkıyor. Hatta yemek çıkan bir yurtta kalmanız durumunda işler yarı yarıya azalıyor bile denebilir .

 

3) Giriş-Çıkış

  Yurtta kalan öğrencilerden sık sık duyabileceğiniz  bu durum, “Ben gece dışarı çıkmıyorum.”  diyenlerimiz için bile bazen sorun olabilir. Yurtlara genelde en geç 23.00 - 24.00’da giriliyor. Bu saatten sonra sizi içeri alsalar bile bu saatte dışarıda olduğunuz ailenize haber veriliyor. Tam “Özgürüm artık!” derken,  bu  durum biraz tat kaçırabilir.  Dışarıda ders çalışıyor olabilirsiniz, hatta arkadaşlarınızla bu gece dışarı çıkmak istemiş olabilirsiniz ve bu saatleri geçmek sıkıntı yaratabilir. Bu konuda ev kesinlikle daha dertsiz gözüküyor.

 

4) Güvenlik

   Şehir dışında okumak,  çoğu öğrencinin ilk defa ailesi yanında olmadan yaşama serüveni. Yaş ve cinsiyet fark etmeksizin kendinizi güvende hissetmek istemeniz çok doğal. Öğrenci olarak güvenlikli bir sitede ev tutmayacağınızı  varsayarsak, yurtların 7/24 güvenlik bulundurması sizi daha rahat hissettirebilir.

   Ben, bir senemi şehir dışında geçirmiş bir öğrenci olarak kendi deneyimlerimi arkadaşlarımın yaşadıklarını size aktardım. Çevremde çoğu öğrencinin ilk sene yurtta kalıp sonradan eve geçtikleri detayını da sona eklemek gerek.  Bunlar genel başlıklar ancak bu, iyice düşünüp tartılması gereken bir konu. Seçiminizden umarım memnun kalırsınız, güzel bir sene geçirmeniz dileğiyle!