Güzel ve etkileyici konuşmak son zamanlarda en çok araştırılan konulardan biri oldu. Artık bir topluluğa hitap edeceğiniz ortam ve mekanlarla sık sık karşılaşmaktayız. Seminerlerde, kamera karşısında, jüri önünde, iş tanıtımlarında ve daha birçok alanda sizden bir konu hakkında belirli bir zaman içerisinde kendinizi ifade etmeniz, konuşma yapmanız istenmekte. “Ay ben konuşamam öyle herkesin içinde” diye heyecan yapmaya bile kalmadan konuşmayı en etkileyici haliyle sunmanız gerekmektedir.

   Etkileyici konuşmanın sırrını, “Bir dinleyici olarak nasıl bir konuşma beni etkiler?” sorusunu kendinize sorup yanıtlayarak tam anlamıyla çözmüş olacaksınız diyebiliriz. Meseleye şimdiye kadar aklınızda kalan, sizi çok büyüleyen konuşmaları düşünerek başlayabiliriz. Konuşmanın sizin aklınızda kalacak kadar etkili olmasına sebep olan etken neydi? O etken her ne ise işte o sizin konuşmanızı etkili yapacak yöntemlerden biridir.

   Aslında konuyla ilgili birçok kaynakta farklı uzmanlar ve düşünürler tarafından değişik yöntemler bulunmakta. Biz konuya yeni bir bakış açısı getirmekten çok var olan yöntemleri örneklerle harmanlayıp sizlere sunacağız. Yani bu yazıda herhangi bir konuşmanın kesitlerini okuyacaksınız. O zaman başlayalım!

1) Dinleyiciye Soru Sormak

   En bilinen yöntemlerden biri hitap ettiğiniz topluluğa konuşmanız içinde mutlaka sorular sormaktır. Yalnız bu yöntemle ilgili bilinmesi gereken başka bir nokta var. Sorularınızın cevaplarının çok fazla kısa olması. Yani ya evet ya hayır! “Benim konuşmalarımı aranızda daha önce dinleyen oldu mu?”, “Dünya üzerinde çok büyük bir projeye imza atıldı. Aranızda duyan var mı?”

 

2) Alıntı Yapmak

   Bir kitapta, gazete kenarında, sosyal medyada gördüğünüz küçük ama anlamlı bir söz konuşmanıza etki katacaktır. Yani bu yöntemle dinleyiciye konuşmak sonunda sloganik bir iz bırakmış olacaksınız. Tabii bu sözleri daha bilinmeyen ve duyulmayanlardan seçmekte fayda var. “ Harper Lee bir kitabında söylüyor; başınızı dik tutun, yumruklarınızı da indirin. Kim size ne derse desin, sinirlerinize hakim olun. Değişiklik olsun diye, kafanızla mücadele edin."

 

3) Dinleyiciyi Şaşırtmak 

   Aslında konuşmacının çokta başvurmadığı bir yöntemdir. Biraz özgüven ve cesaret gerektirdiğini biz de belirtelim. Küçük bir yanlış uygulama da ters sonuçlar doğurabilecektir. Fakat dikkatli bir şekilde uygulandığında da etkili sonuçlar almak mümkün. “Ben olsam beni dinlemeye gelmem... Neyse ki siz ben değilsiniz, mükemmel insanlarsınız ki beni dinlemeye geldiniz.”, “Üzgünüm ama bu oturum oldukça sıkıcı geçecek... Beni dinlemek yerine başını geriye yaslayıp uyumaya çalışanları kastediyorum.”

 

4) Kısa Hikayeler Paylaşmak 

   Fazla çaba harcamadan konunuzu toparlayan, dinleyicinin de odağını üstünüze çeken bir yöntem. Hatıranızda konuşmalarınıza katabileceğiniz bu tür hikayeleri, hayat tecrübelerinizi saklamanızda fayda var. “Hintli bir adam suda bata çıka ilerlemeye çalışırken yanına bir akrep gelir. Onu kurtarmaya karar verir ve parmağını akrebe uzatır ama akrep onu sokar. Hintli tekrar akrebi sudan kurtarmaya çalışır ama akrep onu tekrar sokar. Yakınlarındaki başka biri ona, sürekli onu sokmaya çalışan akrebi kurtarmaya çalışmaktan vazgeçmesini söyler. Ama Hintli adam şöyle der: Sokmak akrebin doğasında vardır. Benim doğamda ise sevmek var. Neden sokmak akrebin doğasında var diye kendi doğamda olan sevmekten vazgeçeyim? “