Hayatta bütün başarılarımı; her zaman ve her işte zamanından bir çeyrek saat önce, harekete geçmeme borçluyum.

 Oscar Wilde

   Zaman hepimiz için önemlidir. Sen de zamanını verimli kullanamayanlardan, "Hiç vaktim yok." diyenlerden misin? Zamanı verimli kullanabilmek hemen hemen herkesin ortak sorunu. Öncelikle zamanını yönetmek için birincil görevlerine önem vermelisin. Gerektiğinde telefonunu ve sosyal medyalarını kapatıp rahatsızlıklarını en aza indirebilirsin. Tabi ki de tüm bunlar için öncelikle zamanı verimli kullanmanı sağlayacak günlük bir programı takip etmelisin.

 

Önceden plan yapmalısın.

 

   Kendine yapabileceğin en kötü şeylerden birisi de, ne yapılması gerektiğine dair net bir fikrin olmadan yeni bir güne atlamandır. İleriyi düşünmek ve faaliyetlerinizi planlamak için harcadığınız zaman, plansız geçirdiğin süreye kıyasla önemsizdir. Bu yüzden plan yapmaktan çekinme. Mesela bir önceki gece yatmadan önce sadece 15 dakikanı ayırıp yada sabah erkenden kalkıp gün içindeki planını hazırlayabilirsin.

 

Görevlerini önem sırasına göre sıralamalısın.

 

Listeni yapmadan önce, kategorileri önemli olarak yaz.

  • Önemli ve acil - yapılması gereken görevler. Onları hemen yap.

  • Önemli ama acil değil - Aciliyeti olmadığı için onları ne zaman yapacağına karar vermelisin.Yapılması önemlidir ama bekleyebilir.

  • Acil değil ve önemli değil - “Meşgul” yanılsamasını sunan düşük öncelikli şeyler. Daha sonra yapın.

Bugün ele alınması gereken üç veya dört “önemli ve acil” görevinizi yazmalısın ve her birini tamamlarken, listenden kontrol etmelisin. Bu sana başarı hissi sunacaktır.

 

Önce önemli işleri yapın.

 

   Önemli görevlerini sabahın erken saatlerinde bitirmek sana bir başarı hissi bırakacaktır. Gün içinde kendini daha mutlu hissedecek ve stresinin büyük bir kısmı ortadan kaldıracaksın. Her gün listendeki en önemli görevlerini yıkarak başla.

 

Çalışmak için doğru ortamı yaratın.

 

   Çalıştığın ortam genel verimliliğine yardımcı olacaktır. Çalışma ortamı olarak kendine en uygun alanı seçmelisin. Hevesli ve tutkulu hissetmene yardımcı olacak ilham verici süslemelerle kendini şımartabilirsin. Bu duygular görevde kalmana ve üretken olmana yardımcı olacaktır. Örneğin, belki belirli bir sanatçı sana ilham verir yada ünlü bir düşünür. Sözlerinin ve resimlerinin birkaç baskısını odana asarak aldığın güçle verimliliğini arttırabilirsin.

 

Her zaman yanında çalışabileceğin bir materyalin olsun.

 

   Biliyorsun ki gün içinde fazlasıyla kaybettiğimiz zamanımız var. Bunlardan biriside kuşkusuz toplu taşıma araçlarında ki uzun ve boşa geçen dakikalarmız. Bu zamanlarını değerlendirmenin en iyi yolu yolculuk sırasında okuyabileceğin ince kitaplardır. Mesela markette sırada bekliyorsan beklediğin değerli vaktini bazı epostalarına cevap vermek için kullanabilirsin. Telefon veya tabletine sesli ders kitaplarınızı ekleyebilirsin eğer sesli ders kitabına sahip değilseniz evde çalışırken kaydettiğin ses dosyanızı dinleyerek zamanını değerlendirebilir ve bu sayede kendi sesli ders kitabını yaratabilirsin.

 

Çoklu görev yapmayın.

 

   Birçok kişi, her gün aynı anda daha fazla iş yapmanın zamanı akıllıca yönetmenin harika bir yolu olduğunu varsayar. Aslında birden çok göreve bir kerede odaklanmak aslında seni sadece daha az üretken yapar. Ve tüm dikkatini vermediğin için her şey daha uzun sürecektir. Bunun yerine tamamen bir göreve odaklanmalısın. Bu sayede işlerinii hızlandıracak ve zamanınızdan en iyi şekilde yararlanıcaksın.

 

Hayır diyebilmesin.

 

   Patron sensin. İstemediğin ve önceliğin olmayan şeyleri kabul etmemelisin. Gerçekten önemli ve yapman gereken bir işin varken sana yöneltilen bir talebi reddetmen gerekiyorsa bunu yapmaktan asla çekinmemelisin.