Çoğumuz yaz tatilinde ya da ufak bir haftasonu kaçamağı yapmak için bazense en zamansız anlarda bile bir şeylerle uğraşmak, yazmak, çizmek, boyamak kısacası kendimize güzel vakit geçirtecek uğraşlar arıyoruz. Kimimiz resim çiziyoruz kimimiz enstrüman çalıyoruz kimimiz yeni bir dil öğrenmeye girişiyoruz o an canımız ne yapmak isterse. Ancak bazen insan hiç duymadığı yapmadığı bir şeylere bulaşmak istiyor. Bu yüzden ben de size henüz hobi gibi görülmeyen, profesyonellik gerektirdiği zannedilen ama aslında hobi olarak bakınca çok zevkli hale gelebilecek bir kaç seçenek sunmaya geldim. İşte o yeni nesil hobiler..

 

1) Photoshop Yapmak

   Moda dergilerinde, sosyal medyada paylaşılan fotoğraflarda, televizyon/sinema sektöründe fotoğrafçılıkta kısacası hayatın her alanında kullanılan photoshop artık hepimizin ufaktan kullandığı bir araç haline geldi. Eğer photoshop'a sadece sosyal medyaya fotoğraf atmadan önce sivilce kapatma, kusur düzeltme gözüyle bakmaz da biraz üzerine gidip farklı ve eğlenceli fotoğraflar çıkarabilmek için kullanmaya başlarsak bir hobi yaratmış oluruz. Üstelik photoshop yapmak için profesyonelin uygulamalara da gerek yok picsArt gibi fotoğraf düzenleme uygulamalarını kullanarak da güzel çalışmalar çıkarabilirsiniz.

 

2) Yazılım Ögrenmek

   Yazılım... Hepimizin sıkıcı ve zor bir mühendis alanı gözüyle baktığı, yazılımcı denilince aklımızda saatlerini bilgisayar başında geçiren, gerçek hayatla sosyallikle ilişkisini kesmiş robot misali insanlar canlandığı gerçeği önümüzde dururken bunun neresi hobi ya diye düşünmüş olabilirsiniz ancak önemli olan sizin ne tür şeylerden zevk aldığınız ve bunu öğrenmenin en kolay ve sağlam yolu denemek. Yazılım nedir nasıl yazılımcı olunur vb tarzda videoları YouTube'da bularak size uygun bir hobi olup olmadığına karar verebilirsiniz.

 

3) Bloggerlık

   Özellikle yazı yazmayı sevenler için dijital günlük gibi kullanıldığını biliyoruz ancak bunun yanında gezdiğiniz yerleri, çektiğiniz fotoğrafları, okuduğunuz kitapları kısacası hayatınıza dair paylaşmak istediğiniz her şeyi paylaşabildiğiniz size ait iletişimi bol bir uygulama. Sevdiğiniz şeyleri ya da sıradan bir gününüzü paylaşırken kendi dünyanıza yepyeni insanları da dahil etmiş oluyorsunuz. Bloggerlığın en güzel yanı sizi takip eden insanların da sizinle aynı ya da benzer şeylerden hoşlanıyor olması, sizde kendilerinden bir parça buldukları için takip etmeleri böylece hem hobi hem de hobinizi paylaşabildiğiniz yeni arkadaşlar kazanabiliyorsunuz.

   Unutmadan edindiğiniz hobilerde kendinizi geliştirerek bunu bir iş haline dönüştürebilir ve para kazanırken sevdiğiniz işi yapabilme fırsatına sahip olabilirsiniz. Önemli olan yaptığınız işten zevk alabilmek.