Üzerimizdeki baskıları en çok hissettiğimiz süreçlerin başında şüphesiz sınav haftaları geliyor. Başaramamak, insanlara rezil olma korkusu, aileyi memnun edememek.. bunların hepsi bizlere dayatılan ve başarımıza asla bir katkısı olmayan sınırlar ancak bütün bunları görmezden gelebilmenin en iyi yolu motivasyonumuzu yüksek tutabilmek. Bunu başarabilmek söylendiği kadar kolay olmasa da bir kaç yol oldukça işinize yarayacaktır. Şimdi hep birlikte bu yollara bir göz atalım.

 

1) Sabah Yürüyüşlerine Çık

   Sabah yürüyüşlerinin sağlığa faydaları ortada ancak bunun yanında yarım saatliğine yaptığımız bir yürüyüş iyi bir ruh haliyle birlikte güne daha enerjik başlamamızı, gün içinde yaptığımız çalışmalardan daha çok verim alabilmemizi ve daha az stresli bir gün geçirmemizi sağlar.

 

2) Tedx Videoları İzle

   Hepimiz zaman zaman her şeyden el ayak çekip yorgan altında depresyona girebiliyoruz. Bunu anormal bir şeymiş gibi düşünüp kendimizi suçlamak aksine daha kötü bir ruh haline bürünmemize sebep olur. Eğer birazcık motive olmak inancınızı tazelemek isterseniz yapabileceğiniz en doğru şey Tedx videoları izlemek. Ortalama 15-25 dakikadan oluşan bu videolar aynı senin gibi benim gibi bizim gibi zor yollardan geçmiş ama pes etmeden hayallerinin peşinden giden insanların bu yollarda yaşadıklarını anlatarak insanlara yalnız olmadıklarını gösterebildikleri konuşmalardan oluşuyor. Ufak bir ders molasında bile izleyerek mükemmel motivasyon depolaması yapabileceğinizden hiç şüphem yok.

 

3) Beslenmene Dikkat et

   Sağlıksız ve düzensiz beslenme hem vücudunuza hem de ruhunuza kötü etkiler bırakacağından çalışmalarınızdan alacağınız verimin de düşmesine sebep olacaktır. Çok yiyip tıka basa dolmak midemizi rahatsız edeceği gibi az yiyip karın gurultusu çekmekte beynimizin mideyi doyurmaya odaklanmasına yol açar. Tüm bunların olmaması için düzenli bir kahvaltı ve aşırı yağlı olmayan vitamini yüksek besinlerle hazırlanmış bir akşam yemeği gün içinde derslere daha iyi odaklanmamızı sağlar. Peki hiç mi abur cubur yemeyeceğiz? Tabii ki hepimizin bu tür kaçamakları oluyor ancak önemli olan sınırı koyabilmekte. Yoksa çikolatanın sınav haftası mutluluğumuzu destekleyen en büyük kurtarıcılardan olduğunu kimse inkar edemez sanırım. 

 

4) Motivasyonunu Düşüren İnsanlardan Uzak Dur

   Kendimizi her ne kadar motive etsek de çevremizden gelen o küçük kelime topları duvarlarımızı yıkıp moralimizi bozmaya bire birler. Özellikle bu zamanlarda çevremizdeki insanları doğru seçebilmek bizi başarıdan uzak tutmaya çalışan insanlarla aramıza mesafe koyabilmek kendimize yapabileceğimiz en büyük iyiliklerden biri. Bu belki en yakın dostunuz zannettiğiniz insan bile olabilir ancak unutmayın gerçek dostlar sizin başarmanıza engel olmaz. 

 

5) Kendine Güven

   Dünyanın en zor sınavına da girecek olsanız her şey sizin kendinize olan inancınızda biter. Savaştığınız süreç boyunca elinizden geleni yaptıysanız, varınızı yoğunuzu ortaya koyduysanız geriye tek bir şey kalır o da tüm bildiklerinizi göstermek ve gönül rahatlığıyla sonucu beklemek. Belki istediğiniz gibi bir sonuçta elde edemeyebilirsiniz ama bu sizin başaramadığınızı göstermez. Bu yüzden her koşulda kendinize olan güveninizi yanınızdan eksik etmeyin.