Şu an sınava hazırlanıyor olabilirsin, mezuna kalmış olabilirsin, sınav stresi seni çok yıpratmış olabilir. Şimdi hepsini bir kenara bırak ve sözlerime kulak ver. Ben de senin yürüdüğün yollardan yürüdüm. Yeri geldi pes ettim, yeri geldi düştüğüm yerden ayağa kalkıp koşmaya devam ettim. Ben o geçmek bilmeyen koca yılı yaşadım. Şimdi geriye dönüp baksam o zamanki halime neler söylerdim? İşte aşağıda bunun cevabı var. Aradan zaman geçince insan artılarını eksilerini daha kolay görebiliyor. Ama ben istiyorum ki sen o yılları daha bilinçli daha farkında olarak geçir. Bu yazı senin için.

 

      Öncelikle sakinleş. Bu hayatında girdiğin ne ilk sınav ne de son sınav. Sınavı önemse ama seni yıpratmasına izin verme. Yapamadığın her soru için başarı hanene eksi yazma. Kafanın karışması çok normal. Hatta günlük işlerini yaparken yaptığın saçmalıklar çok daha normal. Çünkü kafanı meşgul eden onlarca konu var. Böyle zamanlarda dinlenmeyi ihmal etme.  Kafan bu kadar doluyken ne kadar çalışmaya çalışsan da bilgiler zihnine kalıcı olarak yerleşmeyecektir. Bu yüzden kendine zaman ver. Haftanın 6 günü zaten çalışıyorsun, hiç değilse bir gün kendini mutlu edecek şeylere zaman ayır. Bir günlük terapi, seni gelecek 6 güne hazırlar.

 

      Duygunun her türlüsünü yoğun yaşıyorsun biliyorum.  Ama artık kendine yüklenme. Duygularını bastırmaya çalışma. Çünkü içine attıkça daha büyük enkaza yol açar. Sürekli ağlaman seni güçsüz yapmaz. Aksine ağladığında sana gelen duyguları def etmiş olursun. Her ağladığında bir duyguyla baş edersin. Peki ya duygularını serbest bırakmazsan?  İşte o zaman 1 duygu, olur sana 5 duygu. O zaman beşiyle birden baş etmen çok zor olur. Duygunun gelmesine izin ver.  Onu hisset.  Sonra da gitmesine izin ver.

     Kilo aldın onu da biliyorum. Stres kilo aldırır. Üstelik çoğunlukla ders çalıştığın için günlük hareketin azaldı. Ama takılma bu konuya. Sınav bittiğinde kendiliğinden birkaç kilo vereceksin zaten. Çünkü artık masanın başından kalkmış olacaksın. Kilo vermenin en güzel yolu gezerken vermek.  Bir yıl boyu yapamadığın ne varsa yap.  Şehrinde gitmediğin neresi varsa keşfet. Bunları yaparken yürürsen kilolarla çabucak vedalaşırsın. Keşfetmenin bir  güzel yolu da  bisiklet. Çünkü direksiyon sende. İstediğin yere gidebilir, rotanı kendin belirleyebilirsin. İstersen  bir ağacın dibinde mola verirsin. İstersen tüm şehri pedallarsın. Her şey senin kontrolünde!  Bisiklet ile gezmenin güzelliğini bize sunan 2 gezgini görmek istiyorsan buraya tıklayabilirsin.

      Önyargılarından ve korkularından kurtul. Asla gitmem dediğin o koca şehir İstanbul'a  gidince hayran kalacaksın çünkü. Tüm bölümleri ve okulları iyice araştır. Neymiş, nasılmış sor soruştur. Bilmeden rastgele bir bölüm seçme. Kendi yeteneklerini keşfet ve ona uygun bir meslek seç. Unutma, mesleğin senin hayatın olacak. Nereye gidersen git orada mutlu olacağın bir şeyler bulacaksın. Çünkü gittiğin yeri güzelleştirmek senin elinde. Endişelerini bir kenara bırak ve istediğin hayatı inşa etmeye başla !

      Dışarıdan gelen seslere kulağını tıka ve elinden gelenin en iyisini yap!  Bu dönemde herkes başka bir şey söyleyecek. Herkesi memnun etmen mümkün değil. Sen sadece kendini memnun etmek için çabalamalısın. Çünkü bu hayatı sen yaşıyorsun. Etrafındakiler sürekli değişir. '' Ama ben seni memnun etmiştim, nereye? '' diyemezsin. Senin hayatında daimi olan sensin. Kararı da sen vermelisin. Kendine '' Ben ne yapmak istiyorum? '' diye sormayı ihmal etme. Hangi çalışma düzeninin sana iyi geldiğini deneyerek öğrenebilirsin. 40 dakika ders  10 dakika mola sana verim getirmiyorsa kendine yeni bir metot bul. Herkesin gittiği yol senin için doğru yol olmayabilir. Sen kendi düzenini oluştur. Ama ne yaparsan yap, çalıştığın süreyi hesapla kendindeki gelişimi ancak böyle görebilirsin.

      İstediğin bölüm için savaşmaktan vazgeçme. Sonunda sen kazanacaksın. Etraftakileri dinle ve onların söylediklerini mantık süzgecinden geçir. Şu sıralar hatayı hep başkalarında arıyor olabilirsin ya da en iyi bilenin kendin olduğunu düşünüyor olabilirsin. Ama unutma ki herkesten alacağın bir şey vardır. Bu yüzden herkesi dinle ama akıl ve mantık süzgecinden geçirmeyi ihmal etme. Bu dönemde ne istediğin konusunda hala tereddüt ediyor olabilirsin.  Ama neyse ki HÜHB var! Ondan yararlan. Çünkü sana verebileceğim en iyi tavsiye şudur :

İstediğin bölümü ve okulu sana artısıyla eksisiyle en iyi tanıtacak kişi okulun web sitesi değil, o okulda okumuş öğrencilerdir. Web sitelerinde okulun hiçbir eksisi yazmaz. Ama o okulda okumuş kişiler sana okulu her yönüyle anlatabilir.