Sınav döneminde hepimiz stresli zamanlar geçiriyoruz. Bu stresimizi azaltmak için çeşitli yollara başvuruyoruz. Müzik dinlemek, kitap okumak, film seyretmek veya kahve içmek gibi… Bazılarımız ise bunların yanı sıra oyun oynamayı tercih ediyor olabilir. İşte bu yazımızda sınav döneminde oynayabileceğiniz, saatlerce telefonun başında kalmanızı gerektirmeyen, hemen açıp birkaç dakika dahi olsa oynayıp keyif almanızın mümkün olduğu 5 eğlenceli internetsiz mobil oyunu sizlerle paylaşacağız.

1) Rise Up

          Listemizin ilk sırasına girmeye hak kazanan bu yerli mobil oyunda biz bir balonuz. Evet, bembeyaz bir balon! Oyunda karşımıza sürekli birtakım engeller çıkıyor. Amacımız ise tabii ki kendimizi bu engellerden koruyarak en yüksek skorumuzu yapmak. Fakat bu oyunu diğer arcade oyunlardan farklı kılan özelliklerden biri, engellerden korunmak için karakterimizi hareket ettirerek kaçmaya çalışmıyoruz. Balonumuz, tüm oyun boyunca sabit duruyor. Ekranda duran minik bir topu parmağımızla hareket ettirerek engelleri ekranın dışına fırlatıyoruz.

          Oyunda 45 seviye bulunuyor. Ben 4. seviyeye kadar gelebildiğim için 45. seviyeye gelince ne olduğu hakkında bir fikrim yok. Gelebilen varsa yorumlar kısmında mutlaka paylaşsın. Ayrıca oyunun gözüme çarpan en güzel özelliklerinden biri de başlangıç kısmı dışında karşımıza çıkan engeller belirli bir sıraya veya düzene göre çıkmıyor. Yani her defasında tamamen farklı bir oyun deneyimi bizleri bekliyor. Tüm bu keyifli özelliklerin yanında oyunun sanırım en büyük eksiği tamamen sessiz olması. Hafif bir fon müziği veya engellere çarpma anında çıkan bir ses efekti olsa eminim daha hoş olabilirdi. “2018’in en zor ve en eğlenceli oyunu” sloganlı Rise Up oyununu aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz.

Play Store

App Store

2) Dancing Line

          Eğlenceli mobil oyunlar listemize yine bir arcade oyun olan Dancing Line ile devam ediyoruz. Oyunda sağa ve sola tıklama olmak üzere 2 işlev bulunuyor. Amacımız; bize gösterilen yoldan, etrafa çarpmadan ilerlemek. Fakat yalnızca bu açıklama çok yetersiz kalır çünkü bu oyunun öne çıkan en önemli özelliği sağa ve sola yapacağımız hareketlerin, müziğin ritmine uygun olması. Dancing Line, bu yönüyle Piano Tiles oyununu andırsa da kesinlikle kendine özgü bir havası olduğunu söylemek mümkün.

          Dancing Line, 25’ten fazla bölümden oluşuyor. Açıkçası oyuna ilk başladığımda inanılmaz kolay geldiği için listeye eklemeyi düşünmüyordum fakat yalnızca ilk 2 bölümü öyleymiş. 3. bölümden itibaren kesinlikle zorlu arcade tutkunlarına hitap ediyor. Dancing Line oyununu aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz.

Play Store

App Store

3) Mazes & More

          Tek cümleyle açıklamak gerekirse eskiden gazetelerdeki labirent bulmacanın günümüze uyarlanmış hali diyebiliriz. Bu oyun, bulmaca severler için birebir. Üstelik sınav döneminizde biraz zihin egzersizi yapmak istiyorsanız bu oyunu kesinlikle oynamalısınız. Oyunda 6 farklı kategori bulunuyor. Kısaca bunlardan bahsedelim.

Classic: Adından da anlaşılacağı üzere klasik labirent bulmacası.

Enemies: Bu oyun modunda Pac-Man'deki düşmanlarımızı andıran yaratıklar mevcut. Siz hedef noktamıza ilerlerken aynı zamanda bu düşmanlara da çarpmamaya çalışıyorsunuz.

Ice Floor: Oyunun en sıkıcı modlarından ilki bu. Bu modda haritanın bazı yerleri buzlarla kaplı olduğundan dolayı oradaki engelleri göremiyorsunuz ve bazen rastgele hareket etmek zorunda kalıyorsunuz.

Darkness: Bu da diğer pek de keyifli olmayan mod. Burada da harita tamamen karanlık. Siz hareket ettikçe sizin konumunuza bağlı olarak yalnızca yakın çevreniz aydınlanıyor. Siz de bu şekilde hedefinize ulaşma yolunda gayret ediyorsunuz.

Traps: Bu modda haritanın bazı yerlerinde düzenli aralıklarla değmemeniz gereken cisimler harekete geçiyor. Siz de bu cisimlerin ortaya çıkma zamanını hesaplayarak onlar ortada yokken ilerlemeye çalışıyorsunuz.

Time Trial: Oyundaki en keyifli mod. Aynı zamanda hızlı düşünüp seçim yapma konusunda da size en çok fayda sağlayan mod bu olsa gerek. Evet, tahmin ettiğiniz üzere size verilen sürede bölümü tamamlamaya çalışıyorsunuz.

          Her kategoride 100 bölüm mevcut. Toplamda 600 bölümlük bu harika bulmaca oyunu olan Mazes & More’u aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz.

Play Store

App Store

4) Paint Hit

          Hep zor, hep zor olmaz değil mi? Zaten stres atmak için oynadığımız bir oyun yüzünden daha da strese girmeye gerek yok. Bu sefer de nispeten kolay bir oyundan bahsedelim: Paint Hit. Bu oyunda amaç üst üste binen silindirik şekillere, bize söylenilen sayı kadar boya topu fırlatmak. Yalnız dikkat etmeniz gereken nokta, boyalı bir yere boya topu atmamak. Aksi halde bölüm yeniden başlıyor. Oyun, bu yönüyle AA oyununa benziyor diyebiliriz fakat genel anlamda oynanış çok farklı elbette. Paint Hit'i aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz.

Play Store

App Store

5) Okay?

          Listedeki en akıcı oyun bu olsa gerek. Oyuna ilk başladığınızda 20-25 bölümü rahatça görmüyorsunuz. Peki ne yapıyoruz bu bölümlerde? Her bölüm ekranda bazı cisimler çıkıyor. Amacımız ise 1 topla ekrandaki cisimlerin tamamını vurmak. Ekranın dışında çerçeve yok. Yani attığınız toplar eğer cisimlerden sekip dışarı çıkarsa bölümü yeniden oynamak zorunda kalıyorsunuz. 100'den fazla bölüm bulunan bu oyun, size gerçekten keyifli bir oynanış sunuyor. Evde, arabada, otobüs beklediğiniz esnada hemen telefonu çıkartıp birkaç dakikalığına dahi olsa açıp oynayabileceğiniz türden bir oyun. Okay?’i aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz.

Play Store

App Store

          Evet, sınav döneminizde oynayabileceğiniz 5 eğlenceli mobil oyun bunlardı. Sizin tavsiye ettiğiniz başka mobil oyunlar var mı? Yorumlarda paylaşın!