Öncelikle zorlu ve sıkıntılı bir süreci arkanızda bırakmış bulunuyorsunuz, tebrikler! Biliyorum ki bu yol  bir hayli yorucu  hatta sizi  birçok defa depresyona, fikirlerinizin sürekli değişmesiyle bilinmezliğe sokan; acaba olacak mı olmayacak mı  ikileminde  bırakan bir yoldu. Artık rahatlama zamanı çünkü bilinmezliklerin azaldığı, hayatınızda birçok kararı kendi başınıza alacağınız güzel ve yeni bir döneme giriyorsunuz. Hazırsan başlıyoruz...

 

1) Kafanızda belirli planlarınız olmasın!

   Umuyorum ki istediğiniz bölümleri kazandınız ve şu şöyle olur bu böyle olur şu kadar arkadaşım olur şöyle bir yerde kalırım demelere ufak planlar yapmaya başladınız. Bunların hiçbirini görmeden anlayamazsınız acele etmeyin ne yazık ki hayatımızdaki çoğu şey plan yaptığımız gibi gitmiyor.

2) Eğer ilk defa ailenizden ayrı kalıyorsanız ilk yıl yurtta kalın!

   Daha önce evden çok ayrı kalmamış biriyseniz eğer üniversiteye gittiğinizde bu durum sizi biraz zorlayacak. İlk defa evden bu kadar ayrı kalmak size kendinizi yalnız hissettirecek ama etkisinde çok kalmamaya çalışın aksi takdirde bu sosyal hayatızı ve arkadaşlık ilişkilerinizide sekteye uğratabilir. Evden çıktığınız gibi üniversitede bir ev hayatına atılmak büyük sorumlulukları beraberinde getirecektir. Bunun yerine ilk yılınızda yurtta kalın; şehri ve çevreyi tanıyın, arkadaşlar edinin sonrası zaten gelecektir.

3) Söylenenleri gözünüzde büyütmeyin!

   Muhakkak ki üniversitede okuyan veya okumuş olan ablalarınız, abileriniz ya da tanıdıklarınız olmuştur ve kendi deneyimlerinden sizlere bazı tavsiyeler vereceklerdir. Ama bu tavsiyelere ‘‘Bende de böyle olacak.’’ gibi kesin hükümlerle bakmayın. Her anlatılana kulak asmayın, gözünüzle görmediğiniz hiçbir şeye inanmayın ve üniversite hayatını kesinlikle gözünüzde büyütüp korkmayın.

4) İçine kapanık ve ürkek olma, alışacaksın!

   Eğer utangaç ve çekingen bir yapıya sahipsen; evet, başlangıç senin için biraz zor olacak bunu kabul et. Ailenden uzak oluşun, yepyeni ve farklı bir ortam sende tuhaf bir etki yaratabilir ama korkma, birkaç aya alışacaksın. Olduğun yerin keyfini çıkar, imkanlardan yararlan nasıl başlarsan öyle gidecektir. Ve mutlaka güçlü ol! 

5) Arkadaş üniversitede her şey, arkadaşlarınızı doğru seçin!

   Daha üniversite sınavına hazırlanırken abilerimizin, ablalarımızın yakınarak bahsettiği durum arkadaşlık ilişkileridir. Üniversitede arkadaş neredeyse her şeyimiz oluyor çünkü sürekli onlarla vakit geçiriyorsun ve bazıları neredeyse ailenden biriymiş gibi yakın oluyor. Fakat menfaat için veya kötü amaçlar doğrultusunda yaklaşan tipler de fazlasıyla mevcut. Seçimlerini doğru yapmalı, seni mutsuz eden veya içinin ısınmadığı insanlardan uzak durmalısın.