Birçoğumuz ders çalışırken odaklanma sorunu veya ezberde sıkıntılar yaşıyoruz. Peki, bunlar ya yediğimiz yiyeceklerden kaynaklanıyorsa? Yani daha bilinçli beslenirsek ders çalışırken aldığımız verim artar mı? 

   Kesinlikle yüksek kalorili ve sağlıksız yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Çok severek yediğimiz hamburger, cips, çikolata vs. sadece size kilo aldırmaz. Aynı zamanda odaklanmayı zorlaştırır ve stresi artırır. Çok tüketilmesi halinde hasta olabiliriz ve bu esnada verimli ders çalışmak mümkün değildir. Peki, neler yemeliyiz?

Protein ve Sebze Tüketimi

   Yumurtayı ve bir çok sebzeyi hamburger kadar bayılarak yemediğimiz bir gerçek. Ancak özellikle sınav döneminde bu çok önemli. Yumurta ve peynirin içindeki proteinler, vitaminler başta beynimiz olmak üzere bir çok organımızın gelişimi için çok önemli bir yere sahiptir. Aynı zamanda protein, sinir ve kas çalışmalarında görevli hormonlar ve enzimler için gereklidir. Sebzeler ise lif açısından zengindir. Bu yüzden tokluk sağlar ve sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olur. Ders çalışırken besinleri sindirme açısından sıkıntı yaşıyorsanız protein ve sebze tam size göre!

B Vitamini Konsatrasyonu Artırır

   Peki, nelerde B vitamini vardır? Buğday ekmeği, kuruyemişler, yeşil yapraklı sebzeler, ıspanak, brokoli, baklagiller, süt, yumurta, ay çekirdeği, çilek, et ve et ürünleri B vitaminin bolca bulunduğu besinlerden bazılarıdır. B vitaminin diğer görevleri arasında sinir sistemini düzenlemek, erken yaşlanmayı engellemek, kalp hastalıklarını engellemek, kırışıklık gibi cilt sorunlarını gidermeye ve önlemeye yardımcı olması bulunur. Yani aşırıya kaçmamak kaydıyla hem derslerimiz hem sağlığımız kısacası geleceğimiz için B vitami tüketimini bir miktar artırmalıyız sanki?

Demir Odaklanmayı Etkiler

   Çok fazla odaklanma, konsatrasyon eksikiğin olduğunu düşünüyorsan vücudunda demir eksik olabilir. Zayıf bir diyet yapıyorsanız demir eksikliğiniz olabilir. Baş ağrısı, tırnakların çabuk kırılması, saçlarda dökülme demir eksikliği belirtilerinden bazılarıdır. Buz yemek ise ileri derecede demir eksikliği belirtisi arasında yer alıyor. Yağsız et yemek, B ve C vitamini alımını artırmak, pekmez tüketmek, ara öğün olarak süt ürünleri tüketmek demir eksikiğini gidermeye yardımcıdır. Demire önem verin.

Omega 3 Tüketimi

   Öncelikli olarak bebek mamalarında yer alan omega 3 beyin ve kalp sağlığı için gereklidir. Omega 3 eksikliği de konsatrasyonu etkiliyor. Bize bebekliğimizden beri bu yüzden veriyorlar. Yani bebekken bazı şeylere iyi konsantre olalım diye ve tabiki kalp ve beyin gelişimimiz için. Keten tohumu, balık yağı, karanfil, kurutulmuş kekik, ıspanak, soya fasulyesi, brüksel lahanası ve bir çok sağlıklı yağ omega 3 içeriyor. Sanırım bebekliğimizde bize yedirilen bazı yiyecekleri tekrar hayatımıza sokma zamanı geldi:)

Havuç Ezber Yaptırıyor!

   Evet yanlış okumadınız, havuç ezber yaptırıyor. Havuç, beyin metabolizmasını hızlandırma özelliği sayesinde hatırlamayı kolaylaştırır. Aynı zamanda ceviz, kırmızı biber, süt ürünleri ve nar da ezber yapma işini kolaylaştırıyor. Uzun metin ezberlerindeyse ananas diyorlar. 

   Hadi bakalım güzel besinler tüketmeye ve verimli ders çalışmaya :)