Sosyal medya hayatımızın büyük bir kısmında yer almaya devam ederken her geçen gün yeni mecralarla karşılaşmaya başlıyoruz. Sosyal medya platformları, en çok haberleşme için kullanılsa da artık işimizi takip edebildiğimiz ve yürütebildiğimiz yerler haline geldi. Son günlerde adını sıklıkla duyduğumuz ama davetiyesiz içeri giremediğimiz Clubhouse, bu platformlara yeni eklenenlerden bir tanesi. Clubhouse nedir, nasıl kullanılır; öğrenmek için okumaya devam et!

Clubhouse Nedir?

Clubhouse, ses tabanlı bir sosyal medya uygulamasıdır. Şirket kendisini “insanların her yerde konuşmasına, hikayeler anlatmasına, fikir geliştirmesine, arkadaşlıklarını derinleştirmesine ve dünyanın her yerinden yeni insanlarla tanışmasına olanak tanıyan sese dayalı yeni bir sosyal ürün” olarak tanımlıyor. Yani Clubhouse sayesinde, gerçek zamanlı olarak sohbet edebilir, hikayeler paylaşabilir, iş birliği yapabilir ve başka bir donanıma ihtiyaç duymadan sadece ses ile fikir alışverişi yapabilirsiniz.

Canlı bir podcast olarak düşünülebilir Clubhouse. Farklı konularda farklı sohbetlere girip çıkabilirsiniz. Ama unutmayın, Clubhouse’da olan Clubhouse’da kalır! :) Sohbetler kaydedilmez.

Clubhouse’u diğer platformlardan ayıran bir detay var: Davetiye! Uygulamayı kullanabilmek için, bunu kullanan bir arkadaşınızın size davet kodu atması gerekiyor. Böyle bir ayrıcalık için para ödemeyi dahi teklif eden insanlar oluyor. Anlayacağınız talep çok fazla. Ayrıca iOS işletim sistemi destekleyen bir cihaza sahip olmanız gerekiyor çünkü uygulamanın henüz Android desteği yok.

Davetiyeniz yoksa bile yine de uygulamayı indirebilir ve kendinize bir kullanıcı adı ayırabilirsiniz. Uygulama, yakında herkese açık olmayı planlıyor.

Clubhouse Nasıl Kullanılır?

Clubhouse’da iş dünyasından ünlülere kadar her alandan insan bulunuyor. İlgi alanlarınızı seçip algoritma oluşturabilir ve böylece istediğiniz konularda sohbetlere dahil olabilirsiniz. Takip ettiğiniz kişilerin etkinliklerini ise ana ekranda görebilirsiniz.

Profilinizde herkesin katılabileceği (Open Room) sohbetler başlatabilirsiniz. Eğer sadece takip ettikleriniz ile iletişim kurmayı tercih ederseniz Social Room açmanız gerekir. Özel bir sohbet tasarlıyorsanız Closed Room seçmelisiniz.

Konuşmalara dahil olmadan, sadece dinlemek için sohbetlere giriş yapabilirsiniz. Konuşmak isterseniz moderatörden izin alıp fikirlerinizi belirtebilirsiniz.

Clubhouse’da çok değerli bilgiler edinebileceğiniz dünyaca ünlü yatırımcılar, iş insanlarının olduğu odalar bulunurken sadece muhabbet edilen odalar da mevcut. Hangisine gireceğiniz sizin seçiminiz. Tamamen özgürsünüz ve dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Ayrıca el kaldırmadan sohbete dahil olamayacağınız için yemek yaparken bile rahatlıkla bir odaya girip dinleyici olabilirsiniz.