İnternetin hayatımıza girmesi çok hızlı oldu. Biz internetin varlığına alışmaya çalışırken bir de sosyal ağlar karşımıza çıktı. Başta zararsız gibi görünse de zaman geçtikçe ve uygulamalar arttıkça hayatımızın kontrolünü eline almaya başladı sosyal medya. Telefonlar, tabletler hayatımızın vazgeçilmez bir parçası oldular. Her yediğimizi, her gittiğimiz yeri, her aldığımız şeyi paylaşma ihtiyacı duyduk ve tabi paylaşılanları görme arzusu da cabası. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki ortalama bir sosyal medya kullanıcısı gününün neredeyse iki saatini sosyal medya ile harcıyor. Zamanı ders çalışmaya, hobilerimize, gezip görmeye bile yettiremezken bir günde iki saatimizi sosyal medyaya ayırmak ne kadar mantıklı? Benim uygulamaya çalıştığım ve size de önerebileceğim birkaç şey var:

1) Önceliklerimizi Bilelim.

   Sosyal medya kullanmanın bizi ne kadar etkilediğine bakalım. Okuduğumuz kitaba, çalıştığımız derse ya da gittiğimiz tiyatroya, filme, konsere odaklanmamızı zorlaştırıyorsa, o telefon elden düşmüyorsa buna dur demenin zamanı gelmiş demektir. Evet arkadaşlarımızın neler yaptığını merak ediyoruz ancak bu bizim hayatımızda bir ilerlemeye sebep olmayacak yani aslında bize hiçbir faydası olmayacak. Hatta insanların ne yaptığı, nereye gittiği yani kısacası ne paylaştığı bizi çok da ilgilendirmemeli. Bunun farkına varıp ''Evet, benim yapmam gereken şeyler var ve onlara odaklanmalıyım!’' diye kendimize telkinlerde bulunarak uzaklaşmayı deneyebiliriz. Hatta bu işe önceliklerimizi bir kâğıda yazıp gözümüzün önünde bulundurursak belki daha faydalı olabilir.

2) Bildirimlerimizi Sessize Alalım.

   Çok zor görünüyor, değil mi? Arkadaşlarımızdan mesajlar gelecek ve geç cevap vereceğiz, korkunç! Hayır, değil! Eğer önemli bir durum olursa arkadaşların seni arayarak da sana ulaşabilir. Görüşmelerimizi yazılı değil de sözlü olarak yapmak da aslında iletişim becerilerimizin gelişmesinde rol alacaktır. Başta alışmak zor olacak tabii ki ancak telefonunu, mesajlarını, sosyal medyayı ne zaman istersen o zaman takip etmiş olacaksın. Yani kontrol senin elinde olacak. Çünkü hepimiz biliyoruz ki o mesaj sesi geldiğinde bakana kadar içimiz rahat etmiyor.

   Sosyal medya kesinlikle kullanmamamız gereken bir şey değil. Tabii ki kullanacağız çünkü bizi hayattan, arkadaşlarımızdan haberdar eden hatta bazen haberleri bile öğrenebildiğimiz bir mecra ancak aşırı kullanmanın da bize zarar verdiğini unutmayalım.