"Sosyoloji mi, psikoloji mi.. Neymiş ki ikisinin farkı?" diye soran çevrenize ne yanıt vereceğinizi bilmiyor ama içten içe bu bölüme ilgi duyuyorsanız bu yazıyı sizin için hazırladım! Yükselen bir bilim dalı olan Sosyoloji, bölüm içeriğinde düşünsel analiz yeteneklerini geliştirmeyi hedefler. Küresel farkındalığın yanı sıra içerisinde felsefi, ekonomik ve siyasi anlamlardaki uygulamaları anlayan; uygulayan ve geliştiren bizler gibi bireyler yetiştirmeyi amaçlar. 

Sosyoloji Mezunları Ne İş Yapar ?

 Sanırım bana en çok sorulan sorulardan bir diğeri de bu.. O kadar yanlış ve eksik bilgi var ki etrafta! Ancak araştırmalarım doğrultusunda size en kapsamlı yanıtı vermeye hazırım. Sosyoloji multidisipliner bir bölüm olduğu için birçok alanda size iş imkanı sunar. Bölüme girerken ilgimi çeken bazı konuların dışında bu kadar fazla çalışma alanı olduğunu bilmek, hem benim hem de siz değerli aday öğrenciler için mutluluk verici bir haber olacaktır.

-Basın ve medya kuruluşları

-Araştırma şirketleri 

-Sanayi ve ticaret işletmeleri

-Düşünce kuruluşları

-Yerel yönetimler

-Halkla ilişkiler ve insan kaynakları 

-Sivil toplum kuruluşları

-Şirketlerin araştırma-geliştirme alanları

-Çeşitli eğitim kuruluşları

Sosyoloji Eğitimi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

 Doğru üniversite seçimi hem akademik hayatınız hem de mezun olduktan sonraki iş yaşantınız için çok önemli. Özellikle sosyoloji gibi multdisipliner bir bölüm için. Üniversitedeki eğitiminiz boyunca sizlerle beraber bu yolda olacak olan öğretmenlerinizi iyi araştırmalı ve seçiminizi yaparken bunları da dikkate almalısınız.
Staj alanlarını da iyi araştırmak şart! Bu yüzden mezun olmayı beklemeden çeşitli sempozyumlara, konferanslara ve benzeri etkinliklere katılarak kendinizi geliştirmeli; hangi alanda ilerleyeceğinize karar vermelisiniz. 

 Kendi okulum olan Bahçeşehir Üniversitesinde Sosyoloji bölümü lisans eğitimimiz boyunca tarih, siyaset bilimi, edebiyat ve antropoloji gibi birçok alanda uzmanlaşmış akademisyenlerle beraber kendimi en güzel şekilde eğitebileceğime inanıyorum. Bu bilim dalını, bölümümüzü ve içeriğini daha rahat anlayabilmeniz için buraya tıklayarak Bahçeşehir Üniversitesi Sosyoloji bölümü lisans programını inceleyebilirsiniz.