Geldi bahar ayları, başladı staj başvuruları! Sitemizde birçok kez stajın size ve mesleğinize katabileceklerinden bahsettik. E okumadıysanız da birileri bahsetmiştir herhalde diye düşünüyoruz :) O da olmadıysa zaten birkaç aya öğreneceksiniz hiç merak etmeyin. Üniversite hayatınızın önemli bir parçası olan stajı yapmak çok önemli, evet! Fakat doğru yerde ve doğru şekilde yapmak daha önemli. Önemli olan staj defterine yazdıklarınız değil, deneyimledikleriniz olmalı. Bu yüzden sizin için staj başvurusu yaparken dikkat etmeniz gerekenleri anlatmayı umuyoruz. Bir şirketin kalbine giden yol stajdan geçer deyip abartmadan başlıyoruz!

  1. Hangi alanda çalışmak istediğimize karar vermeliyiz.

 ‘Staj nedir?’ kısmını geçmeye hazırsanız, sizi nasıl yapılır kısmına alıyoruz. Bunun için önceliğimiz alanınızda en iyi birikimi edinebileceğiniz kurumların bir listesini çıkartmak ve ileride içinde olmak istediğiniz alanı iyi değerlendirmek. Örneğin restorasyon yapmak istiyorsanız çalıştığınız yerin bununla bir bağı olmalı; mobilya sektöründe olmamalı. Yani önümüze gelen şirkete başvurmaktansa, kendimizi geliştirmek istediğimiz alanda çalışmalıyız.

  1. Tarihleri kaçırmamalıyız, hiçbir şirket kollarını açıp bizi beklemeyecek.

 Alanımızı ve kurumlarımızı seçtiysek gelelim işin daha yorucu kısmına. Birçok yerin listesini çıkartmalıyız ki kabul edilme imkanımız daha fazla olsun. Çünkü hepimiz iyi bir yerde staj yapmak istiyoruz ve en iyileri için sıradayız. Sonrasında takip ve araştırma kısmı geliyor. Daha neyi araştıralım dediğini duyar gibiyim. Tabii ki staj başvurusu takibi ve kurumun istediği belgeler araştırması. Maalesef kafamıza göre 'hadi şuna da mail atalım'la ilerlemiyor süreç. Bazı kurumlar kendi sitesi üzerinden başvuru alıyor, bazıları maille, bazıları için de gidip direkt görüşmeniz gerekebiliyor. Ayrıca stajyer alımları da belli tarihlerde yapılıyor. Bunun dışında mail kutularına taarruz düzenlemenin bir anlamı yok.

  1. Başvuru diyoruz da, ben CV yazamam…

 İşte bir diğer korkutucu kısım bu çünkü kendimizi nasıl anlatmamız gerektiğini bilmiyoruz. CV nasıl hazırlanır onu hiç bilmiyoruz. Öncelikle sakin olun ve kendinizi yetersiz görmeyi bırakın. CV hazırlamayla ilgili birkaç yazıya göz attıktan sonra (Ki sitemize bolca mevcut, arama kısmına cv yazman yeterli!) siz de kolayca hazırlayabileceksiniz, korkmayın. Sadece alanınızdaki yeterliliklerinizi ekleyin ve sakın yalan söylemeyin! İyi derecede İngilizce biliyorum demeniz sizi kabul edildikten sonra daha zor bir duruma sokar. Özgeçmişiniz, portfolyonuz ve gerekli belgeleriniz de hazırsa, taarruz vakti geldi demektir! Ama sakın birkaç gün içinde cevap gelmedi diye telaşlanmayın. Sakince maillerinizi kontrol edin.

  1. Biraz kendimizden bahsedelim, biraz da onlardan…

 Hadi gözünüz aydın! Kabul edildiğinize göre görüşmeyi bekleme vakti. Bu durum da değişebilir tabii hatta sizi kabul öncesinde de görüşmeye çağırabilirler. Hangisi olursa olsun dikkat etmemiz gereken birkaç şey var. Öncelikle neden orada olduğumuzu bilmek ve onlara anlatmak. Zaten biz çalışacağımız alanı seçmiş ve ona göre bir yere başvurmuştuk değil mi? Yani şirket hakkında yaptığınız küçük bir araştırma olmalı ki ne istediğinizi bilmelisiniz ve insanlar da bunun farkında olmalı. Tabii bir de işin resmiyet kısmı var. E çıktık okuldan artık kurumsal hayata adım atıyoruz, staj da olsa… Bu yüzden kendimize, hareketlerimize ve giydiklerimize dikkat etmeliyiz.

  1. Staj defteri doldurmak mı zihni doldurmak mı?

 Her şey gerçekleşti mi, e yaz da geldi. En heyecanlı kısmındayız ve sabah işimize gitmek için uyanıyoruz. Muhtemelen bir yerden sonra berbat bi hale gelebilir, yazın herkes denize girerken… İşte burada siz devreye giriyorsunuz. Stajı yapılması gerekenden çıkarıp bir deneyim ve öğrenme şekli olarak görmeliyiz. Soru sormalı ve işi öğrenmeye çalışmalıyız. Tamam tamam ben de biliyorum bazen kahve taşıdığımızı fakat her şeyi dinlerseniz sadece karşı plazanın dedikodularını almayacaksınız. Meslek hayatınızın yapı taşını oluşturacaksınız. Haydi rastgele!

 Kurumsal hayata bir atılmak bir de sonsuza kadar öğrenci olmak istediğimiz şu dönemlere staj sizin için her ikisini de barındıran mükemmel bir fırsat. Değerlendirmek de sizin elinizde, evden staj defteri doldurmak da…