Sürekli CV’den bahsedip dururuz, nerede çalıştığımız ve hangi eğitimi aldığımız bu aşamada çok önemlidir. Fakat bu, karşımıza çıkacak her işe vereceğimiz emeğin somut karşılığı değildir. Portfolyo ise bu kaygıyla birlikte karşımıza çıkıyor. Mimar, ressam, endüstriyel ürün tasarımcısı ya da bu alanlarda öğrenciyseniz, çok fazla portfolyo kelimesini duymuşsunuzdur. Yaptığınız her tasarıma da portfolyo gözüyle bakarsınız. Ama sakin olun! Önce bir ne olduğunu anlayalım, ardından nasıl kısmına geçelim. Staj başvuru zamanınız geldiyse, buyrun portfolyo tasarımı yapmaya…

Kim bu portfolyo? Yenir mi?

 Portfolyo, iş görüşmelerinde anlattığımız her şeyin somut delili aslında. Tasarımcının hayatı boyunca yaptığı çalışmaların yer aldığı dosya. Başvurunuzda CV yanında göstereceğiniz ve çalışmalarınızı derlediğiniz gurur kaynağınız. Ki hiçbir tasarımcı sadece mülakatla işe alınmaz, yapacağı şey yine tasarımdır çünkü. Öğrenciliğinizden itibaren tüm iyi çalışmalarınızı eklemelisiniz ve başvurduğunuz her işte mangal gibi yüreğinize değil portfolyonuza güvenmelisiniz!

Şimdi bir dosya alıyoruz ve tüm çalışmaları yığıyoruz! Öyle mi yapıyoruz?

 Evet biliyoruz, tüm çalışmalarınıza emek verdiniz ve hepsi sizin için çok değerli. Fakat tüm çalışmalarınızı portfolyoya ekleyemezsiniz. Başvuru sırasında gözden geçirileceği için çok fazla olmamalı ve en iyileri olmalı ki daha etkili olsun.

 Basılı bir halde, dosya halinde ya da dijital ortamda hazırlayabilirsiniz. Bu başvuracağınız yerin nasıl görmek istediğine bağlı. Eğer birden çok yere başvuracaksanız şimdiden birer örnek hazırlamanız yararınıza olabilir.

Çok yönlü olduğunu fark etsinler ama çok da değil!

 Sadece çalıştığın alana değil, ilgi duyduğun şeylere de yer verebilirsin. Mimarlık öğrencisi olabilirsin fakat resim çizebiliyor ya da fotoğraf çekebiliyorsan hiç çekinme! Çok aykırı alanlar olmadığı sürece ilgilendiğin sanatın diğer alanlarını göstermende bir sakınca yok.

 Dedik ama korkuyoruz. Çünkü çalıştığın alandan alakasız bir şey görmek senin işine yaramayacaktır. Ne kadar vizyon sahibi olduğumuzu belli etmeye çalışırken işverenin kafasını karıştırmak da çok doğru değil. Biz yine de belli alanlara yoğunlaşıp kendimizi öyle gösterelim.

 Mesleğinizin birçok alanı varsa, başvurduğunuz alanı öne çıkarın. Yani mutfak tasarımı için çalışacağınız yerde çarşaf çarşaf kafe tasarımlarınıza yer vermenize gerek yok. Tabii ki iyi olan tüm çalışmalarınızdan bahsedin fakat yine de bir sınır koymakta fayda var.

Neyi nasıl yazdığına dikkat et! Roman yazmıyoruz.

 Birçok tasarım farklı kişiler tarafından farklı okunur hatta bazen altında hiçbir şey olmadığını düşünsek de bir destan vardır ve kimseden bunu hemen anlamasını bekleyemeyiz. Tasarımın hangi amaçla yapıldığı ve nasıl tasarlandığı hakkında kısa ve öz açıklamalar yapmak çok önemli. Fakat kısa tutmaya ciddi bir özen gösterilmeli çünkü bizim günler süren tasarımlarımıza ayrılabilen süre birkaç saniyeden ibaret.

 Tamam hadi az yazdık da, bari kocaman yazalım. Sakın! Portfolyonuzda hiçbir şey çalışmalarınızın önüne geçmemeli. Dolayısıyla yazılarınız da tasarıma uygun bir şekilde göz yormayan fakat bağırmayan şekilde ayarlanmalı.

E son bir şey tasarlıyoruz o zaman, portfolyo!

 Geldik en önemli kısımlardan birine: portfolyo tasarımı. E onu da mı tasarlayacağız demiyoruz çünkü zaten işimiz bu. Nasıl başvuruya giderken takımları çekiyorsak esas sunduğumuz şeyi de bir güzel süslemeliyiz. Çalışma alanınıza ve çalışmalarınıza uygun, tasarımıyla sizi anlatacak bir portfolyo hazırlamalısınız. Çünkü önce size, ardından elinizdeki dosyanın kapağına dikkat edecekler. E bizim için de ilk görünüş her zaman çok önemlidir.

 Eğlendiğiniz kısımları da ekleyin! Aldığınız eğitimin yanında gittiğiniz seminerler ve workshoplar da çok önemli. Katıldığınız çalıştaydan sadece bahsetmeyin, orada yaptığınız tasarımı da ekleyin ki gelişime ne kadar açık olduğunuzu fark edebilsinler.

 Kaç madde oldu saymadık ama portfolyo hazırlama rehberimizi size sunduk. Şimdi yapmanız gereken koşa koşa çalışmalarınıza gidip onlara ‘’Buna ihtiyacım var mı?’’ diye sormak. Evet, evet, aynı minimalistler gibi! Ardından bir tutam gururla işlerinizi düzenleyin. E sonrasında da hangi şirkette hangi pozisyonda olduğunuzu bize haber verirsiniz! Haberlerinizi bekliyoruz ve umarız hepiniz şimdiden baş tasarımcı olmuşsunuzdur!