Kendimizi kötü hissediyoruz çoğu zaman… “Sınavda ne yapacağım? Bu kadar işi nasıl yetiştireceğim? Bunca şeyin altından nasıl kalkacağım?” vs vs... Zaten üzerimizde bir baskı varken hep daha fazlasını yüklüyoruz üzerimize. Gerek var mı peki bütün bunlara sizce de? Yükle dolu omuzlarımızı daha da çok ağrıtmaya gerek var mı?

 Doğru oranda yapılmış bir stresin insan başarısında büyük rol oynadığı görülür. Yani aslında ufak da olsa hepimize stres lazım. Ama olumsuz stresi hayatımızdan çıkarmaya çalışmalı, bunun için kendimiz çabalamalıyız. O zaman stresten uzaklaşabilmek için birkaç tüyo vereyim size. Hatta ilk tüyoyu şimdiden söyleyeyim; kendinize değer vermekle başlayın işe.

1. Gününüze Güzel Başlayın!

 Sabahları alarmın çalmasıyla aklınıza gelen ilk şeyler “Offf her gün bu saatte kalkılır mı, daha uykum vardı, biraz daha uyusam, yine geç kalacağım, bıktım işe/okula gitmekten…” gibi şeyler oluyorsa eğer… Durun oracıkta! Güne böyle başlamak henüz toparlanmamış enerjinizi olduğu gibi çeker. Güne olumsuz başlamak, devamının da mutsuz geçmesine neden olur. Peki ne  yapacağız? Alarm çaldıktan sonra esneme egzersizleri ile yatağımızdan kalkacağız. Perdemizi açıp yeni bir gün başladığı için mutlu olacağız çünkü her yeni gün, yeni bir başlangıçtır aynı zamanda! En güzel kıyafetlerinizi geçirin üzerinize, en sevdiğiniz parfümü sıkın, gerekirse bunlar için yarım saat erken kalkın ama kendinize özen göstererek çıkın evden. Bu motivasyonunuzda çok büyük bir etken olacaktır. Kahvaltı hazırlamaya vaktiniz kalmayacaksa akşamdan hazırlayın yanınızda götüreceklerinizi. Okulunuza, işinize yürüyerek gidin. Yürüyemeyecek kadar uzak bir mesafedeyse 1 saat erkenden kalkıp yarım saat yürüyüşünüzü yapın. İnanın bana değecek. Sizin kendi motivasyonunuz her şeyden değerli. Böylece önce kendi içinizi, sonra da etrafınızı gülümsetebileceksiniz. Pozitif enerji, onu etrafa yaydıkça çoğalır.

2. Sevdiğiniz Şeyleri Yapmaktan Mahrum Kalmayın!

 Dışarıya çıkıp hava almak size iyi mi geliyor veya yemek yaparken mi stresinizi atıyorsunuz? Kitap okumak sizi başka bir dünyaya götürüyor ve bu size stresinizi unutturuyor mu? Resim yaparken huzur mu buluyorsunuz? O zaman yapın! Kendiniz için yaptığınız hiçbir şey vakit kaybı değil. Gününüzde 1 saatinizi sevdiğiniz şeylere ayırmak zamanınızdan çalmayacaktır. Aksine size daha çok motivasyon katıp daha verimli çalışmanızı sağlayacaktır. Yapamadıklarınızı düşünüp üzülmek yerine, yapabildiğiniz her şeyin tadını çıkarın. Mesela ders çalışmak zorundaysanız, kendinize güzel bir ders ortamı hazırlayın. Yiyeceğinizi, içeceğinizi kendiniz hazırlayın. Yapmak zorunda olduklarınızı severek yapmanıza sebep olacak şeyler yapın.

 Hayatınızı güzelleştirmek sadece sizin elinizde. Kendinize değer vermekten asla vazgeçmeyin. Yüzünüze bakanlar stresinize ve yorgunluğunuza değil, bırakın yüzünüzdeki o güzel gülüşe tanıklık etsin. Stresten uzak günler diliyorum!