Söz konusu herkesin içinde konuşmak olunca insanın içini ya istediğimi iyi anlatamazsam, ya söyleyeceklerimizi unutursam, düşersem, rezil olursam gibi korkunç düşünceler kaplıyor. İşin daha zor yanı ise ne düşünürseniz düşünün o sunumu yapmak zorunda olmanız. Hal böyleyken neden kötü düşünceleri bizimle birlikte sahneye çıkarmak yerine kendimizi rahatlatacak, motive edecek çözümler bulmayalım ki? Siz de artık daha rahat ve iyi sunumlar yapmak istiyorsanız bu önerilerimizi kesinlikle dikkate almalısınız!

1) Konuşmanızı Topluluktan Önce Kendinize Sunun

 Sunumu yapmadan önce tek başınıza çalışırken tekrar ettikçe hem rahatlarsınız hem de istediğiniz gibi yapabildiğinizi gördükçe kendinize güveniniz artar. Bunun için konuşma yapacağınız yeri de tercih edebilirsiniz, sakin bir odayı ya da sınıfı da!

2) Sizi İyi Dinleyeceğini Düşündüğünüz Birine Karşı Sunum Yapın 

 Bir arkadaşınızı, aileden birini ya da öğretmeninizi karşınıza alıp sunumunuzu çekinmeden yapın ve yorumlarını sorun. Onların yorumları hem eksikliklerinizi daha net görmenizi sağlayacak hem de yapabiliyorum düşüncesi içinizi biraz olsun rahatlatacaktır.

3) Sunum Anında Salonda Sizi Rahatlatacak Birilerini Bulundurun

 Salondaki insanların yüz ifadeleri ve tepkileri ister istemez sizin motivasyonunuzu etkileyecektir. Bu gibi durumlarda insan bir çift samimi göz arar. Salonda size gülümsemesi, söylediklerinizi kafasıyla onaylaması ve sizi rahatlatması için bir tanıdığınızı bulundurmak anı kurtarmanız için oldukça etkiili bir yöntem olacaktır!

4) Hata Yapmaktan Korkmayın

 Kimse sunacağınız konuyu sizden iyi bilmiyor bu yüzden hata yapmaktan, unutmaktan ve arkanızdaki slayttan destek almaktan korkmayın. Hata yapmaktan korkmak, hata anında paniklemenize ve sunumun geri kalanını çok daha stresli geçirmenize sebep olabilir ve hiçbirimiz bunun olmasını istemeyiz. Hata anında derin bir nefes alarak hatanızı sakince düzeltip sunuma kaldığınız yerden devam edin.

5) Ezber Yapmak Yerine Benimseyin

 Bu kurtarıcı gibi görünen yanlış bizi çok daha büyük bir strese sokabilir. Zira ezberlemek, metnin duygusunu öldürür ve ne sizin ne de izleyenlerin hiçbir şey anlamadığı, tekdüze bir sunum yapmanıza sebep olur. Daha da kötüsü, unuttuğunuz bir cümle ya da paragraf bütün sunumun sonunu getirebilir. Bu yüzden ezberlemek yerine daha çok okuyarak cümlelere hakim olabilir ve kendi cümlelerinizle tercüme ederek sunumu daha iyi benimseyebilirsiniz.

6) İçinde Rahat Edeceğiniz Giysileri Tercih Edin

 Giydiğimiz kıyafetler bütün günümüzü, enerjimizi etkileyebilecek özelliğe sahip. Bu yüzden sahne gibi özel durumlarda ilk defa aldığınız bir şeyi giymek, sırf şık olmak için rahat edemeyeceğinizi bildiğiniz kıyafetleri seçmek size sunum anında ekstra yük olabilir. Aklınız kıyafetin ensenizi kaşındıran etiketinde, acıyan ayağınızda, dar gelen pantolonunuzda ya da sıkan kemerinizde olursa sunuma tam anlamıyla odaklanmanız mümkün olmaz ve bu da beklediğinizden daha kötü bir sunum gerçekleştirmenize sebep olabilir.

7) Süreyi İyi Ayarlayın

 Sunum anında size verilen süreyi fark etmeden aşmak daha çok stres yapmanıza ve program akışının bozulmasına sebep olabilir, buna sebep olmamak için sunumunuzu size verilen süreden biraz daha önce bitirecek şekilde ayarlarsanız yaşanabilecek sorunların da önüne geçmiş olursunuz.

8) Sunumdan Önce Yediklerinize Dikkat Edin

 Sunum anında sizi  zor duruma sokacak yiyecek ve içeceklerden kaçınmalısınız. Zira kimse karın ağrısı ya da lavabo ihtiyacı anında sunum yapmakla cebelleşmek istemez. Rahatlamak için ise sunumdan beş dakika önce bir bardak su içebilirsiniz.

 Bütün bu önerilerin yanında kendinize güvenmeyi de kesinlikle ihmal etmeyin! Başarılar!