Genelde vaktimizi telefonlarla boşa geçiriyoruz. Telefon diye genelleme yapmayalım tamam, teknoloji ile sürekli iç içeyiz. Vaktimiz geçiyor. Gün sonunda bazen bu durumdan yakınıyoruz. Ertesi gün için yapmayacağımızı söylüyoruz ama gel gelelim icraat yok. Maalesef. Peki hep birlikte şu hobilere baksak ya? Sıkıldığında telefona sarılmak yerine bunlara sarılırsın belki.

1) Örgü Örmeyi Denedin mi?

   Örgü örmek... Zor veya sıkıcı görünüyor değil mi? Aslında bir başlasan hiçte öyle değil. İnternette bir çok video bulunuyor. Ya da yakınlarından öğrenmeye ne dersin? Örgü örmenin kızı erkeği yoktur bunu sakın unutma. Önümüz kış. İşe atkı örmekle başlayabilirsin. Hem kolay hem işe yarar. Bence bir düşün.

2) Dans Etsek Ya?

   Evet, evet dans etmek. Dans ederken kendimizden geçiyoruz. Bir sağ tarafa dön, bir sol tarafa. Biraz profesyonelleşmeye ne dersin? Eminim yakınlarda bir dans kursu vardır. Yoksa da üzülme. Burdaki bağlantıdan bir dans videosuna göz atabilirsin. Aslında linkteki video bir uygulamadan. Bilgisayardan internet üzerinden uygulamayı açıp telefona indiriyorsun. Günlük yeni şarkılar geliyor. Puan toplayıp diğer şarkılara da göz atabiliyorsun. Bilgisayarda açılan sayfaya tam burdaki bağlantıdan ulaşabilirsin. Bir dene bence.

3) İçindeki Fotoğrafçıyı Ortaya Çıkar

   Telefonunla veya kameranla birlikte dışarı çıkıp doğa, çiçek, bözek, gökyüzü, şeker yiyen bir çocuk ve daha bir çok farklı güzel veya kötü şeyi fotoğraflayabilirsin. Bence içinde bir fotoğrafçı var. Ve gidip onu ortaya çıkarmalısın. 

4) Değişik Yazı Stilleri Öğrenelim

   Hep böyle düz düz yazıyoruz. Belki sıkıcı gelmiştir. Hat, kaligrafi gibi değişik yazı tarzlarıyla yazmak güzel bir görüntü verir. Hem arkadaşların arasında bir tarzın olur. Çık çık dene.

5) Mutfağa Koooş

   Yeni tarifler deneyip içindeki aşçıyı ortaya çıkar. Bazen pişmez ve çiğ kalabilir. Bazen yanabilir. Her şey olabilir ama pes etmemelisin. Çünkü ilk kez o tarifi deniyorsun. Mükemmel bir şey çıkacağından emin olabilirsin.

6) Boyama Yapalım

   Yetişkinler için hazırlanmış boyama kitapları var her yerde. Sadece çocuklar boyama yapmaz. Boyama yapmak stresi azaltır, rahatlatır. Sol elinle boyarsan beyninin diğer lobunu da harekete geçirmiş olursun. Solaksan da aynı şekilde sağ elinle boyama yapmak. Faydasını göreceksin.

   Hadi şimdi elindeki telefonu bırak ve bir hobi edin. Verimli ve az teknolojili bir gün dilerim...