Hayatımıza yadsınamaz kolaylıklar sağlayan teknoloji, sadece başkalarıyla iletişime geçmek, dünyayla bağlanmak için değil; kendimizi de derinlemesine tanımak ve daha iyi hissetmemizi sağlamak için bizlere oldukça büyük fayda sağlıyor. Her birimiz bunalmış ve işe yaramaz hissettiğimiz zamanlar yaşayabiliriz, aldığımız psikolojik desteğin veya aile ve arkadaşlarımızın desteklerinin yanı sıra; cep telefonlarımız ya da tabletlerimizden kolaylıkla erişebildiğimiz ‘mental sağlık’ uygulamaları da günümüzde oldukça rağbet görüyor ve bireylere fayda sağlıyor. Ben bu yazıda işinize yarayabilecek, daha iyi hissetmenizi sağlayabilecek birkaç uygulama paylaşacağım; ama lütfen bu tavsiyelerin oldukça bireysel deneyimlere dayalı olduğunu aklınızda bulundurun ve ruhsal/mental sorunlarınız için profesyonel uzmanlardan destek almayı unutmayın.

 

1) What’s Up? Mental Health App

   Depresyon ve kaygı gibi sorunlarla başa çıkmanıza yardımcı olduğunu belirten bu uygulama, basit bir ara yüz sistemiyle tüm ihtiyaçlarınızı karşılamaya çalışıyor. Kendi mental günlüğünüzü tutabileceğiniz, motivasyonunuzu arttırabileceğiniz, anlık olarak kaygılarınızdan uzaklaşabileceğiniz egzersizleri barındıran, sizinle aynı hisleri paylaşan insanlarla konuşabileceğiniz bir sisteme sahip olan bu uygulamaya Google Play için buradan, App Store içinse buradan ulaşabilirsiniz.

 

2) Calm Harm 

   Gençlerin yaşadığı mental sorunlarla ilgilenen stem4 kuruluşunun yaratıcısı olduğu Calm Harm uygulaması; rahatlama, dikkat dağıtma, kendini ifade etme, serbest bırakma ve nefes alma isimli beş ana kategoriden oluşuyor. 5 ya da 15 dakikalık seanslar içeren bu uygulama, daha iyi hissetmeniz için başvurabileceğiniz önerileri sıralayarak size destek olmaya çalışıyor. Bu uygulamaya Google Play için buradan, App Store içinse buradan ulaşabilirsiniz.

 

3) Stop, Breathe and Think: Meditation & Mindfullness

   Dur, nefes al ve düşün olmak üzere üç kısımdan oluşan bu meditasyon uygulaması, kendinize göre oluşturacağınız seanslarla sizi uzun süreliğine huzura kavuşturmayı vadediyor. Bireysel sağlığınız için bir süreliğine durup yaptığınız her şeyi bırakmanızı ve kendinize odaklanmanızı isteyen bu uygulama; kişiye ve duruma özel programını oluşturabilmek için sizden anlık bedensel ve mental durumunuzu ve hangi duyguları hissettiğinizi öğrenmek istiyor. Tüm seçenekler arasından size en uygun olanı seçtiğiniz bu meditasyon uygulaması sayesinde, dünden bugüne nasıl hissettiğinizi sürekli takip edebilir, kişisel mental sağlık haritanızı çıkarabilirsiniz. Bu uygulamaya Google Play için buradan, App Store içinse buradan ulaşabilirsiniz.

 

4) Question Diary

   Bir Öz Eleştiri Sorusu başlığına sahip bu uygulama, temel olarak mental kayıt ve kişisel gelişim temalarına dayalı. Başladığınız andan itibaren her gün size farklı bir soru soran bu uygulama, tam bir yıl sonra size aynı soruları soruyor ve daha önce verdiğiniz cevabı gösteriyor. “Şu anda mutlu musun?”, “Akşam yemeğine (mümkün olsa) tüm dünyadan kimi davet ederdin?”, “Aşk, sevgi, bunların anlamı nedir?” gibi sorularla o an dikkatinizi başka bir yönde toplamaya, veya sizi kendinize karşı daha dürüst olmaya yönlendiriyor. Bu uygulamaya Google Play için buradan, App Store içinse buradan ulaşabilirsiniz.

   Yukarıda paylaştığım uygulamaların hepsi kişisel deneyimime dayalı, bende olumlu etki yaratan uygulamalar. Yazının başında da belirttiğim gibi, bu uygulamalar hali hazırda sahip olduğunuz sorunları ortadan kaldırmasa da, faydaları dokunablir; siz ihtiyaç duyduğunuz noktada profesyonel destek almayı lütfen ihmal etmeyin.