12 yıllık ya da daha fazla olan eğitim hayatın çok farklı bir yöne kaymak üzere! Aman hakimiyetini komşulara, akrabalara verme. Elinde sımsıkı tut ve hayallerinle ona yön ver. O kadar afili konuştuğumuz için kusura bakma ama biz çok heyecanlıyız. Çünkü biz her gün yanında olsak da bugün için varız. Röportajlarımızın yanında makalelerimizle de seni bilgilendirmeyi amaçlıyoruz. Bu içeriğimizde ise tercih döneminde dikkat etmen gereken unsurları göz önünde bulunduracağız. Zor biliyorum ama biraz sakin olalım ve dikkatlice okuyalım!

Herkesin bir fikri var!

 Komşun mühendis olmanı, baban doktor olmanı, eve gelen tamirci ise psikolog olmanı istiyor. Yani anlayacağın, senin hayatın hakkında herkesin bir fikri var. Bu durum doğru bilgi alabildiğin sürece tabii ki yararlı olabilir. Fakat insanlar senin kafanı karıştırabilir, bir mesleği parası için sana önerebilir. Lütfen sadece kalbinin sesini dinle. Yıllardır emek verdiğin bölüm için tercih yap. Kimseye kulak asma!              

Üniversite mi bölüm mü?

 Hayaline çok az kaldı ve olmadı mı? İstediğin bölüm tutuyor ama hayalindeki üniversite olmuyorsa bir tercih yapman gerekiyor. Ve inan birçok kişi bu soruyu kendine defalarca soruyor. Bu sorunun cevabına karşına çıkan birçok kişi ‘bölüm’ diye cevap verecektir. Ama işin içinde olunca bu sorunun karşılığının o kadar kolay bulunmadığının farkındayım. Hem üniversiteyi hem de bölümü çok iyi araştırmalısın ki karar verebilmelisin. Ben de 2  yıl önce bu soruyu kendime çok uzun bir süre sordum ve birçok kişinin aksine üniversiteyi seçtim. Yani sana ‘’Saçmalama üniversite için bölüm mü yakılır?’’ diyenleri dinleme çünkü kimse senin hangisinin hayalini kurduğunu bilmiyor.

Akademisyenler, ders programı ve daha bir sürü şey!

 Yıllarca hayalini kurduğun bölümün aslında sana göre olmadığını anladığın o an… Umarız bunu yaşamazsın ya da şu süreçte anlarsın ki çok geç olmaz. Hedeflerimizi koyarken çevre baskısına maruz kalabiliriz ya da sadece unvana vurulabiliriz. Bu durumu engellemek için lütfen üniversitelerin sitelerinden bölümün kadrosunu, akademisyenlerini, imkanlarını ve ders programını araştırın. Bölümünüze karar verirken ‘Ne iş yapacağım?’ yanında, ders programına da bakmalısın. Çünkü 4 yıl ya da 2 yıl boyunca geleceğin için çalışacaksın. Üniversite hayatın boyunca da o derslere katlanmak zorundasın. Tabii ki buna sadece ders programıyla karar veremezsin ama yine de en azından üniversite kararında etkili olabilir. Geleceğinden keyif alabilmek için, aldığın derslerden de keyif almaya bak!

Bir şans daha?

 İstediğiniz bölüm olmuyor, üniversite tutmuyor, ‘’Her şey oluyor da ben bu değilim be!’’ ya da başka bir neden… Bu konuda çok iyi düşünmelisin. Ama düşündüğün şey, herkes üniversitedeyken ben ders mi çalışacağım olmamalı. Birincisi onlar senden daha çok çalışacak. İkincisi düşündüğün tek şey hayallerin olmalı. Onlardan vazgeçebilecek misin yoksa erteleyecek misin? Karar senin!

Tüm önerileri geç, bir bilene sor!

 Hani Bakkal Mehmet Amca mimar ol diyor ya, e senin de kafana yatmış. Peki şimdi ne yapacaksın? Listelediğimiz her şeyi unut çünkü en iyi bilgi alabileceğin maddedeyiz. Hayalini yaşayanlara sor! Tercih döneminde en iyi bilgiyi, senin yaşadıklarını yaşayan ve senin hayalini kuran birinden alabilirsin. Çünkü seni en iyi o anlayacak! E öyle kolay değil her bölümden birini bulmak da diyebilirsin. Şimdi yavaşça sitemizin sağ üst köşesine geç ve röportajlar kısmına tıkla ya da Youtube kanalımıza gir. Çünkü bu site senin bu sorularına cevap vermek için kuruldu. Amacımız tercih döneminde olan öğrencilerle, deneyimleri olan üniversite öğrencilerinin arasında bir bağ olmak. Umarız işimizi layığıyla yapabiliyoruzdur ve sana da yardımcı olabilmişizdir. Hayallerine Hangi Üniversite Hangi Bölüm ile bir adım daha!

 Hayatının en önemli dönüm noktalarından birinde Hangi Üniversite Hangi Bölüm olarak her konuda yanında olmaya çalışıyoruz. Röportajlarımızla, makalelerimizle ve Youtube kanalımızla… İstediğin her yerde, her alanda yanındayız ve seninle gurur duymaya devam ediyoruz!