Üniversiteye yerleşme sürecinin son aşamalarına gelmiş bulunmaktayız. ÖSYM’nin belirtmiş olduğu 7 Ağustos tarihinden itibaren bir haftalık tercih dönemi seni bekliyor olacak. Bu aşamanın süreç içerisinde senin için en önemli aşama olduğunu belirtmeliyiz. Bu önemin de üzerinde kafa karışıklıkları, derin düşünceler ve belki de olmadığı kadar stres oluşturduğunu farkındayız. Fakat bütün bunları üzerinden atıp bu aşamayı en kontrollü biçimde atlamanın vakti geldi. Sıra harekete geçmekte! Hazırsan sana bu aşamayı sorunsuz atlatabilmen için yardımcı olmak istiyoruz. Tercih yaparken nelere dikkat etmen gerektiğini, ÖSYM’nin bu süreçte senden neler istediğini birkaç cümle ile özetledik. İşte tercih rehberin olacak 5 ipucu;  

 

1) Kılavuz 

   ÖSYM’nin yayınlamış olduğu 2018-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nu mutlaka okumalısın. Oyunu kurallarına göre oynamalıyız. O yüzden tercih sürecinde bilmen gereken bütün koşullar burada. Bu kılavuzda, seçebileceğin bölümleri görebilmen için öncelikle hangi tablodan yararlanacağını tespit etmen gerekiyor. Tespit etmiş olduğun tablodaki bölümlerin yanında belirtilen koşulları kesinlikle okumalısın. Çünkü ÖSYM bu koşulların seninle uyuşmadığını tespit edemediği durumda puanın tutuyor olduğu için seni o bölüme yerleştirir fakat sen o bölüme kaydını yaptıramazsın. Bu örnekle de kılavuzu okumanın önemini açıklamış olalım. Merak etme, bu kılavuzu dikkatli incelediğin sürece bir sıkıntı çıkmayacak!  

 

2) Karar  

   Gelelim tercihle ilgili olan kısma. ÖSYM sana 24 adet tercih yapabilme hakkı verecek. Bu listede birbirinden farklı bölüm görmek pek de iç açıcı bir durum sayılmaz.  Bu dönemi ve sonrasında gelecek olan üniversite dönemini sağlıklı geçirebilmenin tek yolu kararlılık! O yüzden tercih listeni “Ya tutarsa?” diyerek değil de “Kendimi buralarda görüyorum!” diyerek oluşturmanı öneririz. Bu esnada sana en yardımcı olacak kişiler, senin önünden gidenler olacak. Seçeceğin bölümle ilgili araştırmalar yaparken o mesleği yapan ya da o bölümü okuyan kişilere mutlaka danış! “Ya ben nerden bulayım öyle o kadar insanı?” dersen de üniversiteli arkadaşlarının, bölümleri hakkında verdikleri röportajlara göz atmayı ihmal etme. En doğru karar, mutlu olacağın yer olacaktır, unutma! 

 

3) Tercih 

   Hemen söze gireyim; tercihini kesinlikle ve kesinlikle kendin yap. “Aman ben ne anlarım?” deyip de başkasının eline verme. Ya da rehber öğretmenine gidip “Hocam ne tutar yazın şuna üç beş bir şey.” deme! Sürecin içinde misafir olma, süreci kendin yönet. Bırak onlar sana sadece yol göstersinler. O yolu gidecek olan sensin. Buna önce kendin inan, sonra ailene ve etrafındakilere bunu kanıtla. Çok az kaldı, güzel bir yolculuk seni bekliyor, sakın bırakma. Bu senin tercihin! 

 

4) Şehir 

   Bölümünü okuyacağın şehir, belki de en son düşündüğün konu. Ama bir hayli önemli. İsteklerini ve hayallerini karşılayabilmesi adına öğrencilik yıllarını geçireceğin şehir hakkında mutlaka bilgi edinmelisin. Sonrasında katlanılmaz bir öğrenim hayatına dönüşmesini istemeyiz. Bu yüzden bölümünle şehir arasındaki ilişkiyi, sosyal ortamı, maddi durumu mutlaka ölçmelisin. Bütün bunları araştırırken de meseleyi işkenceye dönüştürme. Keyif al! Göreceksin, her şey güzel olacak.  

 

5) Sıralama

   Sıralaman tercihinin kilit noktası. Yapmış olduğun tercih listesi ÖSYM tarafından isteklerin doğrultusunda yaptığın bir sıralama olarak okunuyor. Yani 1.sıraya Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği yazdıysan ÖSYM öncelikli tercihinin bu olduğunu okuyarak şartlarının uyup uymadığını kontrol edecek. Şartların bu bölüm için yeterli olmadığı tespiti halinde 2. tercihin kontrol edilecek. O yüzden “Bu tutmaz ya!” diyerek gitmeyeceğin hiçbir yeri tercih listene ekleme. Diyelim ki Ege Üniversitesini Selçuk Üniversitesinden daha çok istiyorsun ve zaten Selçuk Üniversitesini puanı daha yüksek olduğu için kazanamayacağını düşünüyorsun. Selçuk Üniversitesini Ege Üniversitesinin önüne ekleme. O yüzden odak noktan puanlar değil isteklerin olacak. Kendi sıralamanı denge gibi düşün. İlk tercihlerine daima yüksek yerlerden başla. Ve mutlaka gitmeyi isteyeceğin ve kendi sıralamanın altında kalan yerleri tercih listenin sonuna eklemeyi unutma! Bu zamanda sana https://yokatlas.yok.gov.tr/ yardımcı olacak ve en doğru bilgileri verecektir. 

 

Bütün bu süreci, çok sağlam ve emin adımlarla yürüyeceğinden eminiz! Sakin ol, panik yapma, sonunda yaşayacağın mutluluğu ve rahatlamayı düşün. Evet, evet! Bu şahane!