Tercih dönemi geldi çattı! Var mı gerginlik, kararsızlık? Eminim bir miktar kafa karışıklığına heyecan ve gerginlik de eşlik ediyordur. Nereden mi biliyorum? Çünkü aynı şeyleri ben de yaşadım, aynı hisleri paylaştım seninle. Bu sebeple sana kendi tercih dönemimi anlatmak istiyorum.

11. sınıfa geçtiğimde sınav senesine yaklaşmam sebebiyle artık yapmak istediğim mesleği yavaştan seçmem gerektiğini düşündüm ve bir araştırma sürecine girdim. Psikolojiye ilgim vardı. Bunu istediğimi fark ettiğimde benim için her şey tamamdı. Bir karar vermiş olmanın rahatlığını almıştım üzerime. Sınav senesine geldiğinde İistediğim bölümü spesifikleştirmem gerekiyordu fakat bu konuyu kısa sürede  halledememiştim. ''Hangi bölümü okumak istiyorsun?'' sorusu sorulduğunda ''PDR ya da psikoloji okumak istiyorum.'' diyordum. Buraları hızlı geçiyorum ve sınav sonuçlarının açıklandığı ve asıl tercih sürecinin başladığı zamana geliyorum. Belki birçoğunuz gibi ben de daha iyi bir sıralama hedeflerken istediğimin daha yukarısında bir sıralamayla karşı karşıya kalmıştım. İlk gün bunun verdiği üzüntüyle herhangi bir araştırma içerisine girmedim. Ertesi gün artık bir çözüm üretmem ve en önemlisi karar vermem gerekiyordu. Başka bir bölüm arayışına mı girecektim? İstediğim bölümü nasıl olur da tuttururum bunun yollarını mı arayacaktım? Peki her şey tamam olsa bile hangi üniversiteyi seçecektim? Kafamda onlarca soruyla, başladım karışık bir yün yumağına dönmüş zihin karışıklığımı en baştan sarmaya. Eğer senin de yoğun bir kafa karışıklığın varsa, sırayla başlamak en büyük ve akıllıca adım olur. Başka bir bölüm istemiyordum. Bunu kafamda netleştirdim.

Peki PDR mi Psikoloji mi? Üniversite seçimi kadar kafa yorduğum ve araştırdığım bir diğer konu buydu. Bu sorunun cevabını bulmak için başladım araştırmaya. Psikoloji hangi dersleri görür? PDR hangi dersleri görür? Çalışma alanları neler? Bu bölümleri okumak için hangi kişilik özelliklerine sahip olmak gerekir? Farkları neler? Benzerlikleri neler? Hepsini araştırdım. Eminim sen de istediğin bölümü bolca araştırmışsındır ama yine de kafanda oturmamış bazı cevaplar ve cevabından emin olamadığın sorular olmuştur. Bunun için seninle kendi kullandığım ipuçlarını paylaşacağım: İlk olarak  bölümüm ile alakalı dernekleri siteleri buldum. Özellikle bir meslek grubu için kurulmuş bir dernek varsa oralardan en doğru bilgiyi bulabilirsin. Dernekler çoğu zaman bu konuda bir kitapçık bile hazırlayabiliyor. Bazen öğrencilerin bazen de meslekte aktif olarak çalışan insanların kurduğu sitelerden de birçok bilgiye erişebilirsin. Bunun dışında ben sosyal medyada okumak istediğim bölümü okuyan insanları bulup onlara mesaj atmıştım. Vaktini ayıranlar ile konuşup sorularıma cevap bulmuştum. Bir küçük ipucu daha: Eğer kişilere ulaşmakta zorlanıyorsan çoğu üniversitede bölüme yönelik kulüpler açılır ve bu kulüplerin sosyal medya hesapları olur (Örneğin X Üniversitesi PDR Topluluğu). Örnekte verdiğim gibi sosyal medyada aratıp oralara mesaj atıp sorularını yöneltebilirsin. Üniversiteleri seçerken sosyal imkanlarına, akademik kadrosuna, ulaşımına ve eğitim sürecine katkı sağlayabilecek imkanları olup olmadığını araştırabilirsin. Eğer özel üniversiteleri düşünüyorsan ve burs konusu senin için önemliyse üniversitelerin tercih sırası bursuna ya da diğer verdikleri burslar ile ilgili araştırmalar yapabilirsin. Araştırma dolu bu sürecin sonuna geldiğimde artık kararım netleşmişti ve netlik kazanmasındaki en büyük etken bol bol araştırmamdı. Doğru kaynaklara ulaşabilmek her zaman kolay olmayabiliyor. İnternette yığınla bulunan bilgiler arasında senin işine yarayacak olanı bulmak için zaman harcamalısın.

Üniversiteler ve bölümler ile ilgili en doğru bilgiyi orada bizzat eğitim görmüş kişilerden alabilirsin. Bu sebeple yukarıda verdiğim ipuçlarının yanında vereceğim en sağlam tavsiye Hangi Üniversite Hangi Bölüm'ün youtube kanalındaki videolara göz atman. İstediğin bölüm ve üniversite ile ilgili sana yol göstereceğine eminim. Dilerim bu yazı kafa karışıklığını çözmen için sana az da olsa yardımcı olmuştur.

Serinin 8. bölümü için tıkla!