“Test of English as a Foreign Language”ın kısaltması olan TOEFL, günümüzde özellikle akademik eğitim almak veya yurt dışında çalışmak isteyen kişilerin tercih ettiği bir sınav. IELTS sınavı nasıl daha çok Birleşik Krallık ülkelerinde tercih ediliyorsa, TOEFL sınavı da daha çok Amerikan üniversiteleri ve kurumları tarafından tercih ediliyor. Önceden yaklaşık 4 saat süren ama 1 Ağustos 2019 tarihinden itibaren süresi kısaltılan TOEFL sınavının geçerlilik süresi ise 2 yıl. Sınava girdiğiniz tarihten itibaren 2 yıl içinde yaptığınız herhangi bir başvuruda TOEFL sonucunuzu gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Gelin şimdi birlikte sınavla ilgili bilmeniz gereken en önemli maddeleri bölümleriyle birlikte inceleyelim!

 Sınavla ilgili kendinizi hazırlamanız gereken en önemli nokta, TOEFL sınav salonunda birkaç adayla daha sınava girecek olduğunuz. Adaylar sınav salonuna sırayla alınacak, dolayısıyla her aday kendi aday numarası girilmiş bilgisayarlarda sınavlarına direkt başlayabilecekler. Reading ve listening kısmını tamamladıktan sonra 10 dakika ara verilir, bu sürenin de tamamlanmasıyla aday tekrar salona çağrılarak geriye kalan speaking ve writing sınavları başlatılır. Unutulmaması gereken en önemli detay, adayların sınavın bölümlerini farklı sürelerde tamamlayabilecek olması, dolayısıyla bu da her adayın ortamdaki konuşma veya klavye sesine önceden hazırlıklı olması gerektiği anlamına geliyor. 10 dakikalık araya adaylar önceki bölümleri tamamlama hızlarına göre daha erken ve geç çıkabileceklerinden, bazı adaylar speaking sorularını dinlerken salondaki diğer adaylar o soruları sesli şekilde cevaplayabilirler. Sınav boyunca motivasyonuzu yüksek tutmanız ve olabildiğince odaklanmanız gerektiği aklınızdan çıkmasın.

 TOEFL sınavı tüm adaylar için reading olarak adlandırılan okuma kısmıyla başlar. Her okuma parçası başına çeşitli şekillerde 10 soru verilir, adaylardan toplam 3 veya 4 okuma parçası cevaplamaları beklenir. Sınavın süresi 54-72 dakika arasında değişir. Reading kısmında karşılaşacağınız metinler sizin okuduklarınızı anlama seviyenizi belirlemede kullanılır, kullanılan dile dikkat etmeniz gereklidir. Reading parçalarında karşılaşacağınız dil bilgisi ve kelime kullanımını dikkatli incelemek, writing kısmında kendi metinlerinizi yazarken sizlere kolaylık sağlayabilir. Okuma metni size sunulduktan sonra 10 farklı soru cevaplamanız beklenir, soruların içerikleri kelimelerin anlamını bulma veya ana fikir cümlelerini işaretleme gibi çeşitli şekillerde karşınıza çıkabilir. Sınavın yalnızca okuma kısmında sürenizi tamamlayana dek geriye dönüp cevaplarınızı gözden geçirebilirsiniz, bu seçeneğin diğer kısımlar için geçerli olmadığını sakın unutmayın!

 Listening yani dinleme kısmında ise adaylar günlük konuşma parçaları ve ders anlatımı olmak üzere iki farklı çeşitte soru tipi ile karşılaşırlar. Günlük konuşma parçalarında genellikle bir üniversite öğrencisinin yaşayabileceği diyaloglar konu alınır, konuşmalar kütüphane, öğrenci işleri gibi yerlerde geçer. Ders anlatımı kısmında ise genellikle doğa bilimleri ve sosyal bilimler gibi alanlardan olmak üzere bir ‘lecture’ dinletilerek yorumlanması beklenir. Dinleme kısmında size sunulan diyalogları yalnızca bir kez dinleyeceğinizi, dolayısıyla oldukça dikkatli olmanız gerektiğini hatırlamakta fayda var. Parçaları dinlerken not alabilirsiniz, fakat her detayı not almak yerine anahtar kelimeleri yazarak dinlediklerinizi kaçırmamanız önerilir.

 10 dakikalık aradan sonra ise konuşma kısmı başlar, ilk iki soru size sorulan genel sorular üzerine olan fikrinizi almaya dayalıdır. Soru verildikten sonra adaylara 15 saniye düşünme süresi verilir, sonraki 45 saniye içinde de cevabınızı düzgün ve anlaşılır şekilde iletmeniz beklenir. Sonraki sorularda ise önce kısa bir okuma metni/haber verilir, akabinde de verilen metnin tartışıldığı bir diyalog/ders anlatımı dinletilir; bu soruların konuşma kısmında size verilen tüm bilgileri düzgün şekilde sınıflandırarak akıcılıkla cevaplandırmanız beklenir.

 En son bölüm olan yazma kısmında ise sizden iki metin oluşturmanız beklenir. Yazacağınız ilk metin için size bir okuma parçası verilir, sonrasında okuma parçasının üzerine yapılmış bir konuşma dinlersiniz, en sonunda da konuşma kısmına benzer şekilde bilgileri sentezleyerek bir metin oluşturmanız beklenir. Metninizi yazarken noktalama işaretlerine, dil bilgisi kurallarına dikkat etmek oldukça önemli, bilmediğiniz ve havalı olduğunu düşündüğünüz kelimeler kullanmak yerine düşüncenizi en net aktarabileceğiniz yolu seçin. İlk kısmın süresi dolduktan sonra TOEFL yazma sınavının ikinci kısmı başlar, burada size daha genel bir konu üzerine soru verilerek kişisel cevaplamanız beklenir. Bu kısımda elinizden geldiğince örneklemeler yapmaya, fikirlerinizi savunmaya özen gösterin.

 TOEFL sınavı yeterli çalışma ve güvenle gayet başarılı sonuçlar alabileceğiniz bir sınav, girecek olan adaylara şimdiden başarılar diliyoruz!