Merhabalar HÜHB sakinleri, ben Huriye. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi iç mimarlık bölümünde okuyorum, 3. sınıfı teknik olarak bitirdim. Ama aklım hep başka yerlerde. Hala tercih listesi güncellemek istiyorum ama bu kısım buranın konusu değil.

2016 yılında LYS sınavım sonucunda mezuna kalmaya karar verdim. Sonra 2017 yılında büyük umutlarla sınava girdim. Hedefim Mimar Sinan’da mimarlık okumaktı… 54.000 sıralama yaptım ve belli üniversitelerde mimarlık tutuyordu ama Mimar Sinan benim için bir hayaldi.
Ailem arkamdaydı, tekrar mezuna kalabilirsin dediler ama benim pek de gücüm kalmamıştı. Sonra işin içine herkes girmeye başladı. Sanırım en zorlu kısmı o gündü…

O gün dediğim kısım da şu; buzdolabı bozuldu ve eve tamirci geldi. Hayatımda sadece 1 saat gördüğüm insandı ve beni karşısına alıp birkaç şey söyleme hakkı gördü kendinde. Elektrik elektronik mühendisi olmalıymışım, iyi para varmış. Sonra halam geldi dedi ki, ‘’Matematik öğretmeni ol.’’ Ama ablam yıllar önce öğretmen olamayacağımı söylemişti, yemek yerken sinirlenmişti ve ‘’Yok sana okul öncesi!’’ diye bağırmıştı. E babama da elektrik elektronik mühendisliği çok mantıklı geliyordu. Annem yanından ayrılmamam için mezuna kalmam gerektiğini düşünüyordu. Kuzenim Eskişehir’de bozulacağım için bölüm fark etmeksizin orada okumamam gerektiğini düşünüyordu. Yani herkesin bir fikri vardı… Geri kalan hayatımın büyük bir çoğunluğunu kaplayacak mesleğimde, en az 4 yılımın geçeceği şehirde neler yapmam gerektiği konusunda konuşuyorlardı. İyi de ben ne istiyordum?

Mimar olmak istiyordum, bir de Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinde okumak. Benim yapmam gerekense her şeye kulak tıkamak ve ikisinden birini seçmekti, ben de öyle yaptım. Okul öncesini, elektrik elektroniği, Eskişehir’i bir kenara bıraktım. Mimar olmama kararını verdim zor da olsa. Çünkü benim için üniversite çok önemliydi ve Mimar Sinan olmasa da istediğim başka bir üniversitede okumalıydım. Ailem Antalya’da özelde mimarlık okutabileceğini söyledi, onu da kabul etmedim. Ben de birçok mimarlık isteyip kazanamayan öğrenci gibi iç mimarlık, inşaat mühendisliği, şehir ve bölge planlama gibi bölümleri araştırmaya başladım. O yıl iç mimarlıkta yetenek sınavları kaldırıldı, Mimar Sinan da o okullardan biriydi ama asla tutacağını düşünmüyordum.

Sonunda tercih listeme iç mimarlıkları ve inşaat mühendisliklerini eklemeye karar verdim. Bu süreçte birçok öğrenciyle konuştum, tabii o zamanlar Hangi Üniversite Hangi Bölüm yoktu. Mimar Sinan’dan ümidi kesmiştim artık, e ikisini de olamıyordum. Dedim belki Marmara gelir, iç mimar olurum. Ya da Dokuz Eylül’de inşaat okurum. Sıralamama en yakın ve düşündüğüm iki tercih buydu. Her ikisine de hazırdım ama iç mimar olmayı daha çok istiyordum.
Başa Mimar Sinan Mimarlık yazdım, listemden eksik edemezdim. Mimar Sinan İç Mimarlık, Marmara İç Mimarlık ve Dokuz Eylül İnşaat Mühendisliğini arka arkaya yazdım. Son gün annem ağladı, ‘’Dokuz Eylül’ü başa yaz en azından İzmir’e gelir gideriz İstanbul çok uzak,’’ dedi, dinlemedim.

Sonuçlar açıklanmadan birkaç gün önce rüyamda Mimar Sinan’ın rıhtımındaydım ama size yemin ederim ablam hariç kimseye söyleyemedim. Ablam da buruk bir şekilde gülümsedi ve ‘’Gelmez ki,’’ dedi. Ama bir mucize oldu ve geldi.

Hayatımda mutluluktan ağladığım tek andı sanırım. Birkaç bilginin altında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi yazıyordu. Tabii ki hemen Instagram biyografime ‘msgsü’ yazdım, çekinmeyin siz de hemen yazın! Hala da keyifli keyifli bahsederim üniversitemden. Çünkü 10. sınıftan beri herkese bahsediyordum ben oradan… Bugün her ne kadar bölümümü değiştirmek istesem de 19 yaşıma dönsem yine aynılarını yaşamayı yeğlerim. Yine mimarlığı değil Mimar Sinan’ı seçerim, 3 yıl sonra pişman olacağımı bilsem de… Çünkü kurduğum hayal çok güzeldi ve ben onu gerçekleştirdim. Eksikleri olsa da bu benim gururuma engel değil. Birkaç ay sonra aynı mutlulukla bahsetmenizi umuyorum. Hayallerinizin peşinden koşarken ne yakalayabildiğinize bakın, hepsi olmasa da bir kısmı yetiyor!

Serinin 7. bölümü için tıkla!