İnsanlık tarihi, geçmişten bugüne uzanan heyecan verici pek çok olayla, mutlulukla ve hüzünle dolu. Fakat özellikle teknolojinin hayatımızdaki yerinin aniden evrilmesiyle ve her an bu etkilere maruz kalmamızla birlikte 1990-2000 yıllarında doğan nesilde apaçık bir umutsuzluk ve ümitsizlik hali baş gösteriyor. Tükenmişlik sendromu olarak adlandırılan bu durum sadece yorgun veya bitkin hissetme halinden çok daha farklı. Hepimizi gün geçtikçe kıskacı altına alan ve hem mental hem fiziksel sağlığımızı etkileyen tükenmişlik sendromuna gelin yakından bakalım!

 Genel bir kronik stres hali olarak tanımlanabilecek bir durum olan tükenmişlik sendromu, sürekli fiziksel ve duygusal bir yorgunluk hissetmemize ve yaptığımız herhangi bir işte başarısız, yetersiz olduğumuzu düşünmemize yol açıyor. Zaman geçtikçe bizi çevremizden ve olup bitenlerden kopartan, duygusuzluk ve hissizlik haline düşüren bu ‘tükenmişlik’; hayattan keyif almamızı engellediği gibi, dünyayı da yaşanması daha güç bir yer haline getiriyor. Günümüzde özellikle iş yaşamında veya akademik hayatta karşımıza çıkan bu zorluğu fark etmek ve ona karşı koymaya çalışmak, kendimizi koruyabilmemiz için çok önemli. Tükenmişlik sendromuna sahip olup olmadığınızı anlayabilmeniz için yardımcı olabilecek bir testi hemen aşağıda cevaplayabileceğiniz gibi, İngilizce versiyonuna da buradan ulaşabilirsiniz.

 Cevapladığınız her soruya Hiçbir Zaman için 1 puan, Nadiren için 2 puan, Zaman Zaman için 3 puan, Sıklıkla için 4 puan ve Her Zaman için 5 puan olmak üzere not vermeyi unutmayın!

 1. Fiziksel ya da duygusal olarak enerjim tükenmiş ve yorulmuş hissediyorum.
 2. Yapmakta olduğum işim/mesleğim konusunda olumsuz düşüncelerim var.
 3. İnsanlara karşı belki de hak ettiklerinden daha sert davranıyorum, sıcakkanlı olamıyorum.
 4. Küçük sorunlar ya da iş/çalışma arkadaşlarım beni hemen sinirlendirir, tedirgin eder.
 5. İş/Çalışma arkadaşlarım tarafından yanlış anlaşılıyor ya da yeterince takdir edilmiyor gibi hissediyorum.
 6. Konuşacak ya da dertlerimi anlatacak kimse yokmuş gibi hissediyorum.
 7. Aslında yapmam gerekenden daha azını başarıyormuş gibi hissediyorum.
 8. Bir şeyleri başarmak için üstümde aşırı derecede baskı hissediyorum.
 9. Şu anki işimin/mesleğimin bana istediğim şeyleri sağladığını düşünmüyorum.
 10. Yanlış bir meslekte/bölümde olduğumu düşünüyorum.
 11. Yaptığım işin/seçtiğim mesleğin bazı yanları beni hayal kırıklığına uğratıyor, beklediğim gibi değil.
 12. İş ortamındaki politik dinamiğin ve bürokrasinin daha iyisini başarmamı engellediğini düşünüyorum.
 13. Yapmam gereken şeylerin toplamının yapabileceklerimden daha fazla olduğunu düşünüyorum.
 14. Başarılı bir iş ortaya koyabilmem için yapmam gereken önemli şeylerin çoğunu tamamlayacak vaktim yokmuş gibi hissediyorum.
 15. Planlama yapmaya istediğim kadar zaman ayırmak için yeterli vaktim yokmuş gibi hissediyorum.

 Eğer toplam skorunuz 15-8 arasındaysa bu konuda endişelenmeniz gereken hiçbir şey yok, eğer skorunuz 50’den fazlaysa bu konuda harekete geçmenizin zamanı gelmiş demektir. Umarız ki en kısa zamanda eğer gerekirse bir uzman desteğiyle hayatınızı daha mutlu hale getirebilir ve kendinizi daha iyi hissetmeye başlayabilirsiniz.